شیرینی بنگاه‌داری برای دولتی‌ها موجب بی‌توجهی آن‌ها به بخش خصوصی است / اصناف بدنی بزرگ و سری کوچک دارند | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
شیرینی بنگاه‌داری برای دولتی‌ها موجب بی‌توجهی آن‌ها به بخش خصوصی است / اصناف بدنی بزرگ و سری کوچک دارند

رئیس اتاق اصناف ایران به منظور بررسی مشکلات و موانع توسعه کسب و کار واحدهای صنفی به استان آذربایجان شرقی رفته است.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران امروز ۱۸ مهرماه علی فاضلی با حضور در اتاق اصناف تبریز در جلسه ای صمیمانه با هیات رئیسه اتاق اصناف تبریز و هیات نمایندگان استان آذربایجان شرقی به گفتگو نشست.
در این نشست طرفین به بررسی موضوعات مطرح شده پرداخته و تلاش جهت رفع آنها را مورد تأکید قرار دادند. حبیب‌الله هاشمی رئیس اتاق اصناف تبریز در ابتدای این نشست با اشاره به اقدامات انجام شده جهت تجمیع اتحادیه‌های صنفی در محل اتاق اصناف و توسعه محیطی آن گفت: موفق شده‌ایم زمینی به مساحت ۲۸۰۰ متر مربع را در شهرک صنفی تبریز در نزدیکی خاوران، تهیه کنیم. البته در حال حاضر برای تجهیز و ساخت آن با شهرداری مشکلاتی داریم. در ادامه علی فاضلی، با هماهنگی استانداری قول مساعد مسئولان شهر به منظور ارائه تسهیلات به اتاق اصناف تبریز جهت ساخت این مجتمع را کسب کرد.
در بخش دیگری از این جلسه هیات رئیسه اتاق اصناف تبریز و نمایندگان استان آذربایجان شرقی در اتاق اصناف ایران، با اشاره به وجود برخی مشکلات و موانع بر سر توسعه کسب و کارهایشان، ضمن ارائه برخی انتقادها، مطالبات خود را در حوزه‌های گوناگون مطرح کردند.
رئیس اتاق اصناف ایران هم در این خصوص افزود: مشکلات مطرح شده ابعاد مختلفی دارد که باید هر کدام در محل خود مورد مطالعه و بررسی و ارزیابی قرار بگیرد. به عنوان مثال درخصوص افزایش نرخ مالیات اقدامات موثری در این زمینه به انجام رسیده است. به طوری که موفق شدیم سقف افزایش نرخ مالیات اصناف را در ۵ درصد تعریف کنیم و این توافق حاصل شد.
فاضلی در ادامه تصریح کرد: مشکل اصلی اینجاست که اصناف بدنی بزرگ و سری کوچک دارد. باید توجه داشت که تا سال ۱۳۹۳ در هیچ‌یک از برنامه‌های توسعه‌ای کشور اعم از افق چشم‌انداز ۲۰ ساله، برنامه‌های ۵ ساله و بودجه سالانه هیچ نقشی برای اصناف در نظر گرفته نمی‌شد. حال آن که اصناف ایران با داشتن ۳ میلیون واحد صنفی و اختصاص ۱۷.۵ درصد تولید ناخالص ملی یکی از اصلی‌ترین ارکان و مبادی اقتصاد ایران محسوب می‌شوند. با تمام این اوصاف و با تلاش مستمر موفق شده‌ایم اتاق اصناف ایران را به عنوان عضو رسمی ستاد تنظیم بودجه کشور معرفی کنیم. که این خود دستاوردی بزرگ برای اصناف محسوب می‌شود. حالا صدای اصناف به شکلی رساتر به عالی‌ترین سطوح تصمیم‌گیری اقتصادی کشور می‌رسد.
وی ضمن تشریح برخی عملکردهای اتاق اصناف ایران، خاطرنشان کرد: از دیگر اقداماتی که طی این مدت به انجام رسیده است، مقاومت و جلوگیری از اجرای طرح شاپرک بود. در صورت اجرای طرح شاپرک، هر واحد صنفی به ازای هر تراکنش بانکی باید مبلغ یکصد و بیست تومان به حساب واریز می‌کرد. ایستادگی در برابر این خواسته دولت بی‌گمان یکی از اصلی‌ترین دستاوردهای اتاق اصناف محسوب می‌شود.
رئیس اتاق اصناف ایران با انتقاد از عملکرد برخی نهادهای دولتی اظهار کرد: متأسفانه حلاوت و شیرینی بنگاه‌داری برای دولتی‌ها موجب می‌شود تا به بخش خصوصی بی‌توجهی کنند. این در حالی است که توسعه اقتصادی تنها در قالب تقویت بخش خصوصی امکان‌پذیر می‌شود. با این حال نباید فراموش کرد که عدم ثبات در مدیریت کلان دولت و تعویض وزرا و مدیران به نفع اقتصاد و تجارت کشور نیست.
همچنین رئیس اتاق اصناف ایران در دور تازه سفرهای استانی خود در تبریز پس از شرکت در جلسات برای رفع مشکلات و موانع واحدهای صنفی با همراهی اعضای هیات رئیسه اتاق اصناف استان تبریز به بازار رفت و از از بخش های مختلف و واحدهای صنفی بازدید کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false