کمبود بودجه بازرسی، روزبازارها و گسترش فروشگاه‌های زنجیره‌ای از مشکلات اصناف کلیبر | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۸ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
کمبود بودجه بازرسی، روزبازارها و گسترش فروشگاه‌های زنجیره‌ای از مشکلات اصناف کلیبر

نماینده اتاق اصناف ایران در استان آذربایجان شرقی شهرستان کلیبر گفت: اتاق اصناف کلیبر اکنون با مشکلاتی همچون کمبود بودجه بازرسی، وجود روزبازارها و همچنین گسترش بی رویه فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای هستند.

فتحعلی دنیوی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران با اشاره به فعالیت حدود دو هزار واحد صنفی با جمعیت ۶۰ هزار نفری شهرستان کلیبر افزود: قرار بود توسعه فروشگاه های زنجیره ای در شهرستان های کوچک با تایید اتاق اصناف شهرستان انجام گیرد اما حتی پروانه کسب آنها هم توسط اتاق اصناف صادر نمی شود و صدای اعتراض اصناف به جایی نمی رسد.

وی ادامه داد: فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای با منابع مالی مناسب و امکان تامین کالا با نرخ بسیار کمتر از واحدهای صنفی، باعث ایجاد مشکلات فراوانی در فعالیت صنوف کوچک وخرد در شهرستان کلیبر شده اند.

دنیوی در عین حال افزود: قیمت کالا در فروشگاه های بزرگ به دلیل پشتوانه بالای مالی و تامین کالا پایین تر از واحدهای صنفی کوچک است ضمن اینکه با وجود عرضه اقلام فراوان کالا در یک فروشگاه، ترجیح مشتریان مراجعه به این واحدها است که این مسئله از نظر معیشتی واحدهای صنفی کوچک را تحت فشار قرار داده است.

رییس اتحادیه خواربارفروشان شهرستان کلیبر با انتقاد از عملکرد شهرداری در صدور مجوز برپایی روزبازارها افزود: فعالیت روزبازارهای هفتگی مشکل دیگری برای فعالیت صنوف این شهرستان است.  شهرداری با مجوز برپایی روزبازار در روزهای هفته باعث کاهش مشتریان صنوف  که با نظارت های قانونی و البته پرداخت مالیات و عوارض فعالیت می کنند، شده است.

دنیوی با اشاره به فعالیت ۳۵۰ واحد صنفی بدون مجوز در کلیبر از اقدامات لازم در ساماندهی این واحدها خبر داد و گفت: اغلب گشت های بازرسی به صورت مشترک با تعزیرات، سازمان صنعت، معدن و تجارت و همچنین ادارات بهداشت انجام می شود اما مشکل اساسی اتاق اصناف در این بخش، کمبود بودجه برای بازرسی های بیشتر و نظارت موثرتر بربازار است.

نماینده اتاق اصناف ایران با اشاره به محرومیت منطقه و رکود بازار خواستار رعایت عدالت مالیاتی برای صنوف شهرستان کلیبر شد.

دنیوی همچنین کاهش نرخ ارز را مورد توجه قرار داد و گفت: در صورت ادامه این روند شاهد ثبات بیشتری در بازار خواهیم بود.

وی در خصوص وضعیت بازار کلیبر اظهار داشت: اکنون میزان موجودی انواع کالاها در این شهرستان مناسب است و فقط در خصوص تامین روغن نباتی تاخیراتی وجود دارد که ناشی مشکلات حمل و نقل است که آن هم در حال برطرف شدن است./ل/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false