بیشترین تخلفات صنفی مربوط به 700 هزار واحد صنفی بدون پروانه است/ گرانی و گرانفروشی باید تفکیک شود / گرانی کالا متوجه کسبه نیست | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۸  
true
true
بیشترین تخلفات صنفی مربوط به ۷۰۰ هزار واحد صنفی بدون پروانه است/ گرانی و گرانفروشی باید تفکیک شود / گرانی کالا متوجه کسبه نیست

رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد: اصناف هیچ نقشی در تعیین قیمت کالاهای تولید داخل و یا وارداتی ندارند و لازم است موضوع گرانی از گرانفروشی تفکیک شود.

علی فاضلی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران با بیان اهمیت و نقش کارکردهای اصناف از دو جنبه اجتماعی و اقتصادی افزود: دشمن نیز در بعد اقتصادی دو جنبه شامل بنیان های تامین و واردات و همچنین بنیان های توزیع را مورد هدف خود قرار داده است.

وی ادامه داد: بیش از ۹۵ درصد توزیع چه در بخش عمده فروشی و چه خرده فروشی توسط اصناف انجام می شود و ۵ درصد بقیه مربوط به شرکت های پخش و یا فروشگاه های بزرگ است.

فاضلی گفت: اکنون که قرار است به توسعه پایدار فکر کنیم و از طرفی در مقابل دشمنان، قوی عمل کنیم و موفق شویم ، لازم است دو جبهه تامین ( تولید داخلی و واردات کالاهای میانی و واسطه ای) و جبهه توزیع را جدی بگیریم.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در حال رشد و حرکت به سمت توسعه پایدار است و قرار است در سال جاری به برکت خون شهدا چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیریم که این خود یکی از موارد دستیابی به توسعه پایدار است.

فاضلی بر لزوم رشد سیاسی و اقتصادی به صورت توامان تاکید کرد و افزود: باید مجموعه سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها برای حل مشکلات کشور و رسیدن به رشد و توسعه از سوی مقام های عالی نظام بویژه سران سه قوه با هم هماهنگ باشد. اگر هر یک از عناصر توسعه پایدار آسیب ببیند، رشد و توسعه متوقف یا کند می شود و دشمنان زودتر به اهدافشان می رسند.

رئیس اتاق اصناف ایران  اظهار کرد: در روزهای اخیر به مواردی همچون گرانی مستمر کالاها در شبکه توزیع برخورد می کنیم که در این زمینه باید گفت موضوع گرانی با گرانفروشی تفاوت دارد و این ها دو مقوله جدا از هم هستند.

وی گفت: باید مشخص شود کالایی که در شبکه توزیع به مردم عرضه می شود، ناشی از گرانی است یا گرانفروشی. به این معنی که آیا واحد صنفی ، کالا را از محل تولید ( یا واردات) گران خریده است یا گرانفروشی می کند.

فاضلی افزود: البته باید به صراحت بگویم که به جز برای میوه که به دلیل وجود ضایعات ۳۵ درصد سود تعیین شده، برای بقیه مشاغل نرخ سودی بین ۸ تا ۱۵ درصد بسته به نوع رسته های صنفی (عمده فروشی یا خرده فروشی) درنظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: گزارش های بازرسان اصناف نشان می دهد که بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب ، نرخ سودهای تعیین شده را در فروش کالا رعایت کرده اند و دارای کمترین تخلف هستند و بیشترین موارد تخلف مربوط به حدود ۷۰۰ هزار واحد صنفی بدون جوازکسب است.

فاضلی ادامه داد: ممکن است تولیدکننده کالاهای تولیدی خود را به بهای گرانتر به واحدهای صنفی (شبکه توزیع) بفروشد که آن هم می تواند ناشی از افزایش بهای مواد اولیه  باشد که در تعیین قیمت یک کالا نقش دارد و این میزان افزایش قیمت متوجه فروشنده وکسبه نیست .

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: باید به صراحت بگویم که اصناف چه بنکدار و چه خرده فروش هیچ سهم و نقشی در تعیین قیمت کالاهای تولیدی و یا وارداتی ندارند بلکه قیمت گذاری کالا بر عهده سازمان های ذیربط است. اصناف همواره با سود منصفانه و مصوب کالاها را به مردم عرضه می کنند لذا موضوع افزایش قیمت ها در شبکه صنفی مربوط به گرانی است نه گرانفروشی.

فاضلی تصریح کرد: چنانچه دولت بتواند از منشاء ( تامین مواد اولیه) قیمت ها را اصلاح کند، واحد صنفی هم کالا را با بهای مناسب تهیه و به مردم عرضه خواهد کرد.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: البته اکنون سازمان های نظارتی کشور نیز به این موضوع اذعان دارند که گرانی با گرانفروشی باید تفکیک شود.

فاضلی در بخش دیگری از این گفت و گو به موضوع احتکار نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز لازم است موضوع انبارداری با احتکار از هم تفکیک شود. شیوه انبارداری که از گذشته تاکنون مرسوم بوده به این شکل است که بنکدار کالاهای مورد نیاز را برای مدت سه ماه یا بیشتر سفارش می دهد و با نگهداری در انبارها بتدریج روانه بازار و مراکز عرضه کالا می کند. حدود ۵۰۰ هزار انبار موجود در کشور نیز تاکنون اینگونه عمل می کردند و مشکلی هم وجود نداشت.

وی افزود: در قانون نیز به انبار کردن کالا وفق مقررات احتکار نمی گویند اما چنانچه به عمد کالایی بقصد بالا بردن قیمت آن در بازار توزیع نشود، احتکار تلقی می شود.

فاضلی تصریح کرد: در مبارزه صحیح با احتکار باید به طور جدی با محتکران و متخلفان برخورد شود، اما نباید این گونه به جامعه القاء شود که اصناف کالاها را احتکار کرده اند. البته از سوی دستگاه های نظارتی مشخص شد که به استثنا برخی از موارد بیشتر انبارها، کالایی را احتکار نکرده اند بلکه موجودی کالاهاست که در انبار نگهداری شده است.

رئیس اتاق اصناف ایران اظهار کرد: همان طور که امام خمینی(ره) فرموده اند، اصناف بازوان ستبر انقلاب اسلامی هستند و همیشه در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نقش آفرینی کرده اند؛ لذا ما نباید اصناف را تضعیف کنیم و آنها را گرانفروش یا محتکر تلقی کنیم چون این خواسته دشمن است.

وی تصریح کرد: لازم است بار دیگر تاکید کنم که بین “گرانی و گرانفروشی” و ” انبارداری و احتکار” تفاوت وجود دارد و نباید به خاطر چند نفر مخل اقتصادی، همه صنوف خدوم را گرانفروش یا محتکر تلقی کنیم.

فاضلی گفت: در دوران هشت سال دفاع مقدس، اصناف بیش از ۱۰ هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده اند. در آن دوران اصناف فقط کمکهای مادی نکردند و علاوه بر ارائه خدمات فنی، تخصصی و تدارکاتی در جبهه ها، به عنوان رزمنده هم در جبهه ها حضور داشتند.

وی افزود: اصناف در تامین منابع مالی، انجام خدمات فنی و تخصصی و همچنین رزمندگی در خط مقدم دفاع از انقلاب اسلامی بودند و به عنوان ایثارگران جامعه محسوب می شوند؛ لذا نباید به اصناف به عنوان سربازان حوزه های اجتماعی و اقتصادی آسیب وارد شود.

فاضلی ادامه داد: دستگاههای نظارتی نباید آب به آسیاب دشمن بریزند و باید به این نکته دقت کنند که اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی همچنان در حال تلاش برای تامین و عرضه مایحتاج مورد نیاز مردم هستند.

وی گفت: با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز در هفته های اخیر، اصناف شدیدا آسیب دیده اند و اکنون با سرمایه در گردش خود تنها قادر هستند به میزانی کمتر از نصف کالاهایی که تامین می کردند، تهیه کنند و خود تحت تاثیر این نوسانات قرار گرفته اند. اصناف به طور مستقیم کارکردهای اجتماعی و اقتصادی دارند و آماده اجرای سیاست های دولت هستند و مانند بقیه مردم تحت تاثیر نوسانات اقتصادی قرار گرفته اند.

رئیس اتاق اصناف ایران اظهار کرد: انتظار داریم دولتمردان و همه قوا به این نکته توجه کنند که اگر بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب آسیب ببینند، بیش از ۶.۵ میلیون شغل صدمه می بیند که با احتساب خانواده هایشان در مجموع حدود ۲۳ میلیون نفر جمعیت کشور را شامل می شود.

وی ادامه داد: هر یک از صنوف روزانه حداقل با ۵ تا ۲۵ نفر از افراد جامعه سر و کار دارند و اگر قرار باشد آرامش، اعتماد و امید به جامعه تزریق شود، ابتدا باید این امید و آرامش به اصناف داده شود تا سرمایه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دچار مشکل نشود.

رئیس اتاق اصناف ایران در خصوص کارکردهای اجتماعی و فرهنگی اصناف اظهار کرد: اصناف در ۲۰۰ سال اخیر در حوزه اجتماعی از نظر امانتداری، کمک به مستمندان، امور خیریه و … به عنوان امین مردم در محلات بوده و هستند.

وی افزود: در حوزه فرهنگی و اقتصادی نیز اصناف همواره در کنار روحانیت و به عنوان مروجان امور دینی چه به لحاظ تامین مالی ( پرداخت خمس و زکات) و چه با رفتارهای پسندیده اخلاقی به صورت رو در رو با مردم کارکردهای بسیار خوبی داشتند.

فاضلی تصریح کرد: دشمن نیز برای ضربه زدن به کشور دو کارکرد فرهنگی و اقتصادی را هدف قرار داده و به فرمایش مقام معظم رهبری جنگ فرهنگی و جنگ اقتصادی را مبنای کار خود قرار داده است.

رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: دشمن برای ضربه زدن به کشور نقشه های فراوانی دیده و اگر قرار است ما موفقیتی  داشته باشیم باید دو موضوع فوق یعنی کارکردهای فرهنگی و اقتصادی اصناف را به صورت جدی مورد توجه قرار دهیم.

فاضلی در پایان تاکید کرد: اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی در سراسر کشور همواره گوش به فرمان مقام معظم رهبری بوده و هستند و در دوره های مختلف بویژه چهار سال گذشته موضوع هیچ گروه سیاسی نبوده اند و تنها تلاش کرده اند که کار حرفه ای خود را در حوزه مسئولیت های اجتماعی و اقتصادی به درستی انجام دهند.

وی گفت : اصناف همواره از سیاست های دولت حمایت می کند و البته این موضوع به معنی آن نیست که مسایل و مشکلات خود را بیان نکند بلکه اتاق اصناف ایران درجلسات و کمیسیون های تخصصی دولت و مجلس مشکلات و پیشنهادهای خود را برای بهبود امور اصناف ارائه می کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false