رفع قوانین مزاحم مهم‌تر از ارائه تسهیلات بانکی | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ تیر - ۱۳۹۸  
true
true
رفع قوانین مزاحم مهم‌تر از ارائه تسهیلات بانکی

رفع قوانین مزاحم مهم‌تر از ارائه تسهیلات بانکی

محمدعلی صدیقی

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران

دولت برای حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط که در سال‌های گذشته با بحران روبه‌رو بوده‌اند، گاهی طرح‌های حمایتی ارائه می‌دهد اما بیشتر این طرح‌‌ها در قالب اعطای تسهیلات بانکی است.

این در حالی است که تجربه نشان داده تسهیلات بانکی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی صنفی و صنعتی، راهگشا نیست. سود این تسهیلات به‌طور معمول بالاست و به‌عبارت دیگر، دریافت وام با این شرایط، باعث می‌شود که واحدهای صنفی تولیدی که پیش‌تر با رکود روبه‌رو بوده‌اند، به بدهی بانکی نیز دچار شوند. درحال‌حاضر هزینه تولید در ایران برای تولیدکنندگان بسیار بالاست و اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی کوچک فقط بخشی از مشکلات آنها را برطرف می‌کند.

این شرایط باعث شده تولیدکنندگان ما توان رقابت با رقبای منطقه به‌ویژه کشور چین را نداشته باشند. یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان در ایران این است که آنها چندان با دانش روز آشنا نیستند و همین مسئله سبب شده، شیوه تولید در ایران در بسیاری از واحدهای تولیدی هنوز سنتی باشد.

اگر بنا بر این است که از تولیدکنندگان داخلی حمایت کنیم، نخست باید هزینه تولید در کشور کاهش یابد، تا توان رقابت برای تولیدکنندگان ایرانی در بازارهای جهانی افزایش پیدا کند و سپس در شیوه تولیدشان، از فناوری روز دنیا بهره ببرند. برای تحقق این هدف، باید زیرساخت‌های تولیدی در کشور فراهم شود تا تولید رونق بگیرد.

به‌طور حتم اعطای تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی یا صنفی نمی‌تواند گرهی از مشکلات تولیدکنندگان باز کند. از سوی‌دیگر، مشکل اصلی واحد‌های تولیدی، پول نیست! بلکه آنها بیشتر حمایت‌های قانونی می‌خواهند. رفع مشکلاتی قانونی مانند تسهیل شرایط واردات مواد اولیه، یا رفع مشکلات مالیات، مالیات ارزش‌افزوده و نیز بیمه می‌تواند به رفع مشکلات تولید کمک کند. تغییر روش‌های استخدامی نیز در بلندمدت موجب بهبود کسب‌وکار می‌شود.

درحال‌حاضر فشار زیادی بر کارفرما وارد می‌شود و اینچنین است که تعداد صنوف تک‌نفری، در حال افزایش است. بنابراین حمایت‌های قانونی و رفع قوانین مزاحم بیش از ارائه تسهیلات بانکی، موانع تولید را رفع می‌کند و انتظار می‌رود که مجلس شورای اسلامی به این امر توجهی ویژه داشته باشند.

منبع: گسترش تجارت

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false