بهبود نظام تامین و توزیع کالا با ورود شرکت های تعاونی | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۵ فروردین - ۱۳۹۸  
true
true
بهبود نظام تامین و توزیع کالا با ورود شرکت های تعاونی

مشاور اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران گفت: تشکیل شرکت های تعاونی در کشور به بهبود جریان حلقه تامین تا توزیع کالا کمک می کند.

محمدباقر مجتبایی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران افزود: تعاونی ها در دوران جنگ تحمیلی ، کارایی خوبی داشتند و در عرصه تامین و توزیع کالاهای مورد نیاز مردم بسیار تاثیرگذار بودند.

وی ادامه داد: در ایام مورد اشاره، دولت ارز را به تعاونی ها می داد و تعاونی ها نیز با درصد سود بسیار ناچیز کالاهای مورد نیاز را وارد و توزیع می کردند.

مجتبایی اظهار کرد: مشارکت اتحادیه ها و شرکت های تعاونی در تامین و توزیع کالا الگوی بسیار خوبی بود که سبب شد شرکت های تعاونی مسکن نیز توسط بسیاری از دستگاه های دولتی از جمله فرهنگیان که اعضای فراوانی داشتند، شکل بگیرد.

مشاور اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران گفت: در حوزه فعالیت های اقتصادی اصناف در بخش تولید و توزیع، اکنون در ۱۳۶ اتحادیه صنفی بیش از ۵۰ شرکت تعاونی در استان های مختلف کشور در حال فعالیت هستند که اعضای آنها را اصناف تشکیل می دهد و صرفا در زمینه تامین کالا برای صنوف تولیدی کار می کنند.

وی افزود: پیش از این عموم اتحادیه های صنفی، شرکت های تعاونی در سطح ملی داشتند؛ به عنوان مثال اتحادیه کشباف حدود ۲۶ تعاونی در سراسر کشور دارد که قادر هستند نیاز کشباف کل کشور را تامین کنند.

مجتبایی اظهار کرد: در حال حاضر بهترین گزینه برای بهبود وضعیت نظام تولید تا توزیع، ورود شرکت های تعاونی در این عرصه است. با تحقق این موضوع دیگر رانت و یا انحصار در این حوزه را نخواهیم داشت

وی با بیان اینکه اصناف تجربه خوبی با مردم در توزیع کالا دارند، بر لزوم اولویت بندی کالاهای وارداتی مورد نیاز مردم تاکید کرد و گفت: با اولویت بندی کالاها تخصیص منابع  نیز بهتر شکل می گیرد.

مجتبایی پیشنهاد کرد که چند گروه همگن دارای یک تعاونی باشند و بهتر است در چارچوب قانونی شرکت های فرایند شرکت های  تعاونی که در سایت وزارت تعاون مشخص شده است، درخواست های خود را به این وزارتخانه اعلام کنند تا به ثبت برسد که قطعا مورد استقبال قرار خواهد گرفت. این مسئله شامل همه استان ها می شود./ع/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false