عبور از بحران با رمز همدلی | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۷ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
عبور از بحران با رمز همدلی

فاطمه بهرامی

این روزها فشار اقتصادی، رکود در کسب و کار، نوسانات قیمت ارز و طلا و بازگشت تحریم‌های اقتصادی شرایط بسیار خطیری را برای فعالان اقتصادی به طور کلی و فعالان صنفی به طور خاص ایجاد کرده است. از آن‌جا که واحدهای صنفی به عنوان آخرین حلقه ارتباط اجتماعی با بدنه جامعه ارتباط و تعامل تنگاتنگی دارند، بیش از هر گروه دیگری از واقعیت‌ها، مسائل، معضلات و روندهای موجود در جامعه آگاه می‌شوند.

به بیان دیگر، این فعالان صنفی هستند که در بسیاری مواقع علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی به عنوان حس‌گرهای اصلی و حساس جامعه ایفای نقش کرده و می‌توانند از روندهای موجود در کشور به خوبی آگاه شوند. این ویژگی خاص و منحصربفرد اصناف در بین تمامی فعالان صنفی، موقعیت ویژه‌ای را برای آن‌ها ایجاد کرده است. به طوری که در بحران‌هایی نظیر مسایل و معضلات فعلی موجود در ساختار اقتصادی کشور، بیش از تمامی فعالان صنفی تأثیر می‌پذیرند.

در چنین هنگامه‌ای است که این گروه می‌تواند بار دیگر نقش تاریخی خود را ایفا کرده و ابعاد تازه‌ای را فراروی برنامه‌ریزان و مدیران عالی‌رتبه کشور بگشاید. ارتباط و تعامل دو سویه اصناف ـ مردم و اصناف ـ حاکمیت، تصویری حساس، بدیع و کارآمد را از آن‌ها ارائه می‌دهد. البته این تعامل و ارتباط دو سویه حداقل تاریخی به قدمت جریان مشروطه درکشور دارد. از زمانی که بیش از یکصد سال پیش کسبه و بازاریان در همراهی با علما و روشنفکران، بنیان‌های انقلاب مشروطه در ایران را پی‌ریزی کردند تا جریانات انقلاب اسلامی و سال‌های دفاع مقدس، همیشه و همراه مردم، حاکمیت و تمامیت ارضی کشور بوده‌اند.

طی تمام این سال‌ها، کسبه و بازاریان ایران فراز و فرودهای متعدد و متکثری را پشت سر گذاشتند که هر یک از آن‌ها به تنهایی می‌توانست موجبات سقوط را فراهم آورد. با این حال، فعالان صنفی کشور با تکیه بر ایمان راسخ و عزم جزم در دفاع از کشور و علاقه وافر به همراهی با مردم و حمایت از حاکمیت، از تمام این گلوگاه‌ها با روی سپید و جان آرام گذشتند.

بی‌گمان در شرایط فعلی نیز این اتفاق تکرار شده و اصناف با عزمی راسخ در راستای اعتلای اهداف اقتصاد مقاومتی، همیاری با دولت و حاکمیت به منظور خروج و برون‌رفت از شرایط فعلی اقدام خواهند کرد.

برنامه اصلی اصناف توسعه پایدار، افزایش سهم واحدهای صنفی در تولید ناخالص ملی و توسعه صادرات غیرنفتی است. در این مسیر اصناف، کسبه و بازاریان از بذل تمام آن‌چه دارند دریغ نخواهند کرد و با تمام توان در این راه حضور خواهند یافت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false