مردم در بحث استقلال اقتصادی به میدان بیایند | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۶ فروردین - ۱۳۹۸  
true
true
مردم در بحث استقلال اقتصادی به میدان بیایند

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: مردم باید در بحث استقلال اقتصادی به میدان آیند. قبول دارم که ممکن است در برخی موارد تولیدات ما قابل رقابت یا کم رقابت با تولیدات نهایی دیگر کشورها است اما باید بپذیریم که تولیدکننده احتیاج به حمایت و تقویت دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران؛ علی فاضلی در برنامه ۳۶۰ درجه شبکه مستند سیمای جمهوری اسلامی ایران، افزود: یکی از اهداف اصلی جهان استکبار در حوزه اقتصاد است. به ویژه از زمانی که دولت جدید آمریکا مستقر شد این هدف را در اولویت اصلی کارهای خود قرار داد. باید به صراحت گویم با وجود اینکه از شرایط اطلاع داشتیم، مدیریت خوبی نداشته و خودمان را آماده مقابله با این شرایط نکردیم.

وی ادامه داد: چند سال پیش رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند که ما در حال جنگ اقتصادی هستیم. باید واکاوی کرد و دید از چند سال پیش تا به امروز برای مقابله با این جنگ چه کرده ایم. هر جنگی ابزار مقابله می خواهد. مباحثی مانند اقتصاد مقاومتی دنبال مقاوم سازی و بهسازی ساختار اقتصادی کشور بود. پرسشی که مطرح می شود اینکه چقدر به این مقوله توجه کرده ایم؟

فاضلی اظهار کرد: در شرایطی که روزهای سخت را پیش بینی می کردیم، اگر بگوییم در به وجود آمدن این شرایط تنها دولت مقصر است، بی انصافی است. مجلس، دولت و مردم به عنوان ۳ضلع یک مثلث در این شرایط نقش داشته اند. تاریخ ژاپن نشان می دهد که در مراحلی که این کشور به سمت استقلال اقتصادی می رفت، ۲ مولفه داشت که در هیچ اقتصادی یافت نمی شد؛ هم تولید نهایی گران تر از تولید سایر کشورها بود و هم بی کیفیت تر بود اما مردم ژاپن با خرید خود کمک کردند. ضلع سوم مردم هستند. مردم باید در بحث استقلال اقتصادی به میدان بیایند.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: بازار قاچاق در ایران چرا این چنین فعال است؟ چه کسی از قاچاق حمایت می کند؟ ما نیستیم؟ آیا ما برای نخستین بار است که با این شرایط روبه رو شده ایم؟ از روزی که طفل نو پای انقلاب اسلامی ایران متولد شد با این شرایط روبه رو بودیم. هشت سال دفاع مقدس تاییدکننده عرایض من است. یک ملت و یک رهبر توانست بر قائله بزرگی که جهان استکبار علیه ایران تدارک دید، غلبه کند. پس ما با تحریم ها بیگانه نیستیم. دست سوداگران اقتصادی باید با عزم ملی قطع شود. دولت و مجلس شورای اسلامی و مردم هم باید با نخریدن کالای قاچاق باید کمک کنند.

فاضلی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: مردم محور کردن اقتصاد دست سوداگران را کوتاه می کند. هشت سال دفاع مقدس را حضور مردم مدیریت کرد. آنجا که گلوله می آمد، مردم در صف نخست بودند. در اقتصاد نیز نیاز به مردم محوری داریم. ما نیز به عنوان فعالان اقتصادی خیلی خوب عمل نکردیم. نتوانستیم برای فرآیند تولید تا توزیع یک استراتژی معین بیاوریم و دولت را وادار کنیم که براساس این استراتژی حرکت کند.

وی افزود: اصناف سه میلیون بنگاه دارند و به یقین تعدادی سودجو نیز در میان افراد حضور دارند. اینها حتی اگر تعدادشان اندک باشد، همواره بازار را تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از شاخصه هایی که در ایران رشد پیدا کرد، سوداگری در اقتصاد است. تعلل ما موجب این شده که برخی از افراد سوءاستفاده کنند. بازار سه میلیون بنگاه دارد که کنترل و مدیریت آن آسان نیست.

رئیس اتاق اصناف ایران بر ضرورت سامان بخشیدن به نظام توزیع کشور تاکید کرد و گفت: تقویت بنگاه های کوچک و متوسط بر اساس بخشنامه رهبر معظم انقلاب در ۱۰ بند ابلاغی اقتصاد مقاومتی باید به عنوان اصل طرح حمایتی مورد توجه قرار گیرد. نظام پولی- مالی کشور باید در راستای تقویت این بنگاهها عمل کند. متاسفانه بنگاه های ما بانک محور هستند و شبکه بانک های ما هم بنگاهدار است و از این رو در عرصه خدمات سرمایه گذاری می کند و در عرصه تولید و خدمات فنی منفعل است.

فاضلی تصریح کرد: شرایط امروز بدتر از سال های جنگ نیست. خدا را شاهد می گیرم که این را برای دلخوشی نمی گویم ما در عرصه های گوناگون اگرچه با سختی اما به استقلال دست پیدا کرده ایم. امروز در مباحث علمی و دفاعی در جهان کم نظیر هستیم و جهان روی این توانایی های ما حساب می کند. آیا واقعا نمی توانیم در عرصه اقتصادی به چنین جایگاهی برسیم؟! ما منابع زیرزمینی و نیروهای انسانی تحصیل کرده را داریم و فقط یک چیز نیاز داریم و آن هم این است که منافع فردی را بر منافع ملی ترجیح ندهیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false