ارتقاء جایگاه اتاق اصناف در چهار سال گذشته | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
ارتقاء جایگاه اتاق اصناف در چهار سال گذشته

رئیس اتاق اصناف ایران در خصوص انتخابات اتاق‌های اصناف در سراسر کشور گفت: «ایجاد شرایط انتخابات برعهده دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور است. ما به عنوان یاری‌دهنده در مجموعه مطرح هستیم. با توجه به انتخابات میان دوره‌ای در بعضی از اتاق‌ها، نزدیک به ۳۷۵ انتخابات در اتاق های سراسر کشور جز چند نمونه اعتراض  در وضعیت بسیار مطلوبی برگزار شد؛ که قطعا اعتراضات هم بررسی می‌شود.»

علی فاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران افزود: «در شرایط اقتصادی غیرمعمولِ کنونی، اتاق‌های اصناف که به عنوان موثرترین مجموعه اقتصادی در کشور مشغول فعالیت هستند، علاوه بر درک شرایط باید در جهت سازماندهی بنگاه‌‎های صنفی اهتمام بیشتری بورزند.»

فاضلی با بیان این‌که این انتخابات با مشارکت اکثریت قریب به اتفاق اتحادیه‌های صنفی در جهت انتخاب هیات رئیسه سراسر کشور برگزار شد، ضمن تبریک به منتخب‌ها، از عوامل برگزار کننده و اجرا کننده در وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم‌چنین اتاق‌های اصناف تشکر کرد.»

رئیس اتاق اصناف ایران هم‌چنین درباره شعار بعضی از نامزدهای انتخاباتی اضافه کرد: «هر انتخاباتی شرایط خاص خود را دارد که در این انتخابات هم با شعارهای غلوآمیز از سوی چند نامزد روبه‌رو بودیم.»

او تصریح کرد: «باید دید آیا تحقق آنچه که ما می‌خواهیم با بررسی شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور، میسر است یا خیر؟ بعضی از شعارها ساختارشکنانه و بعضا در تعارض با دولت بود. درباره مالیات و بیمه سخنانی گفته شد که این شعارها بسیار غلط است و در جهت مخالفت با فرمایشات مقام معظم رهبری است. پس مملکت چگونه اداره شود؟ هرکسی که درآمدی دارد باید بر اساس آن، مالیات بدهد. در این موضوع نمی‌توان شک و تردید کرد.»

فاضلی با اشاره به پرداخت مالیات بنگاه‌های کوچک گفت: «در تعامل ما و دولت همیشه خواسته‌مان این بوده، تا آن جایی که ممکن است در جهت  تقویت بنگاه‌های کوچک در پرداخت مالیات حداقل‌ها را در نظر بگیریم. بر این اساس با توافقی که امسال انجام شد با ۵ درصد افزایش نسبت به سال ۹۵ شرایط بسیار خوبی برای گروه سوم فراهم شد.»

فاضلی گفت: «ضمن تقدیر از وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی کشور نظر من درباره گروه الف و ب این است که باید شرایطی ایجاد کنیم که بنگاه‌هایی که سال گذشته با رکود مواجه بودند و مشکلات اقتصادی زیادی داشتند را هم تقویت کنیم که هر چه این بنگاه‌ها به رشد و توسعه دست پیدا کنند به نفع اقتصاد کشور است.»

او افزود: «درباره حذف ممیزسالاری باید کمک کنیم؛ هم‌چنین در جهت اخذ مالیات باید به اتحادیه‌ها اعتماد کنیم و این امکان را به آنها بدهیم که نقش بهتری را ایفا کنند. شعارهایی مبنی بر ندادن مالیات و از این دست شعارهای انتخاباتی بوده، البته شکی در این نیست که مشکلاتی در زمینه مالیات مشاغل و مالیات بر ارزش افزوده و بیمه وجود دارد و باید شفاف‌سازی در بخش مالیات باید انجام بگیرد و تعامل دوسویه را می‌طلبد، هم نظام اجرایی کشور و هم اتاق های اصناف. امیدواریم شعارهای داده شده از سوی منتخبین محقق شود.»

رئیس اتاق اصناف ایران در ادامه درباره تعامل بین اتاق اصناف و مسئولان نظام گفت: «در این دوره مدیریت این تعامل به نحو بسیار خوبی اجرا شد، که حاصل آن علی‌رغم همه مشکلات اقتصادی کشور بازار آرام و نسبتا با  ثبات در کشور است. دشمن در این سه سال تلاش بسیاری کرد که بازار را به نوعی دچار مشکل کند که موفق نشد. »

فاضلی با اشاره به تصمیم‌های غیرکارشناسی در دولت قبل گفت: «در جهت رساندن اصناف به جایگاه واقعی خودشان _ متاسفانه اصناف را کمتر می‌دیدند و به حساب می آوردند _ تلاش‌های زیادی صورت گرفت و خیلی از مصوبه‌های دولت قبل را توانستیم در دولت یازدهم اصلاح کنیم. به عنوان مثال در دولت قبل یکی از مصوبه‌ها این بوده که از محل هر تراکنش ۱۲۰ تومان از واحدهای صنفی اخذ بشود. این بار مالی عظیمی روی دوش اصناف ‌می‌گذاشت و در جهت حمایت از مصرف‌کننده هم نبود و ما توانستیم این مسئله را حل کنیم.»

او در مورد نقش اصناف در تصمیم‌گیری‌ها و رایزنی با قوه مقننه و مجریه هم گفت: «عضویت مجموعه اتاق اصناف کشور در نهادهای مدنی و قوه مجریه انجام شده است. در مجلس هم به همین صورت است؛ هرگاه لایحه و طرحی از سوی کمیسیون‌ها مطرح شود، امکان ندارد مجموعه نمایندگان اتاق در آن حضور نداشته باشند. یکی از کارهای مهم دیگر که انجام گرفت: ایجاد تعامل میان سه نهاد اقتصادی غیردولتی؛ یعنی اتاق تعاون، اتاق بازرگانی و اتاق اصناف بود که همیشه در تعارض با یکدیگر عمل می‌کردند. یادم می‌آید در اصلاح قانون نظام صنفی در سال ۹۲ اتاق بازرگانی نقطه مقابل اتاق اصناف بود. حاصل این تعامل تشکیل کارگروه مشترک در تنظیم دستورالعمل‌ها و مخصوصا مشارکت در برنامه توسعه ششم شد. این‌ها کارهای عظیمی بود که انجام شده است. بسیاری از مصوبه‌هایی که نهادها و ارگان‌های دیگر از طریق هیات وزیران علیه بنگاه‌ها داشتند را با تعامل حل کرده‌ایم. عضویت در شورای عالی صاردات پیش‌تر نبود. قدم‌های خوبی برداشته شد؛ ما ادعایی در تمام بودن وظیفه‌مان نداشته‌ایم و هنوز مشکلاتی وجود دارد.»

فاضلی با اشاره حرکت اصناف در راستای منویات مقام معظم رهبری گفت: «در راستای شعار رهبری؛ برای نخستین بار بنگاه‌های کوچک و متوسط صنفی در نظام و سیستم ارزی کشور جای گرفتند. برای نخستین بار بسته حمایت از صنوف تولیدی و خدمات فنی در قابل بسته ۱۰ هزار میلیاردی به دولت ارائه شد و دولت پذیرفت و امیدوارم امسال اجرایی شود.»

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به همراهی هیات رئیسه اتاق و نقش پررنگ آن‌ها گفت: «باید تقدیر کنم از دوستان و همکارانم در هیات رئیسه اتاق اصناف ایران و در تمام شهرهای ایران، اگر کاری انجام دادم با این همکاری و مودت و رفاقت بوده است. البته قدم‌های مهمی هم باقی مانده است.»

او در ادامه به اصلاح قانون نظام صنفی هم اشاره کرد و گفت: «اصلاح قانون نظام صنفی در جهت تقویت بنگاه ها انجام شده است. باید تقدیر کنم از ریاست کمیسیون اقتصادی و اعضای آن، چرا که کم‌تر جایی بود که وارد شویم و در رفع مشکلات اقدام نکنند. اما باید شرایط مجلس را بسیار مطلوب ببینیم که لایحه را تقدیم و به اصلاح برسانیم. لایحه‌ای که به نفع کارآفرینان و به نفع بنگاه‌های کشور و به نفع ایجاد اشتغال پایدار خواهد بود.»

فاضلی گفت: «کارهای دیگری که بسیار هم مهم هستند چون ایجاد شهرک‌های تخصصی صنفی، تقویت بنیه مالی اتاق‌های اصناف در سراسر کشور و باروَر کردن مسائلی که برنامه‌ریزی شده و باید عملی شود. همچنین عضویت در شورای عالی کار و شوای عالی تامین اجتماعی از آن دست کارهایی است که ۵۰ درصد راه را رفته‌ایم.  به عنوان بزرگ‌ترین نهاد کارفرمایی کشور باید در این شوراها حضور داشته باشیم.»

رئیس اتاق اصناف ایران درمورد تعامل با وزارت کشور هم گفت: «تعامل فی‌مابین با وزارت کشور منجر به دو جلسه با استانداران سراسر کشور و با حضور معاون اول رئیس جمهوری شد. شهرداری‌ها و استانداری‌ها به اتاق‌های اصناف فوق‌العاده نزدیک شدند. در کار سیاست‌گذاری استان‌ها  اکثریت روسای مراکز استان‌ها عضویت دارند. کار خوبی هم در تهران به عنوان الگو انجام گرفته که کارگروه مشترک میان اتاق و شهرداری تشکیل شد که در صورت اجرای کامل می‌تواند الگوی خوبی برای تعامل سازنده باشد. با استناد به صحبت مقام معظم رهبری، تعامل بین همه دستگاه‌ها باید منجر به رونق بشود؛ این رونق امکان پذیر نیست مگر با تعامل.»

فاضلی معتقد است: «ملت و مسئولان با تحریم بیگانه نیستند و تحریم‌ها از روز تولد انقلاب شروع شده است. جنگ‌های سختی که بر ما تحمیل کردند: جنگ‌های داخلی، قومیتی و پرورش سازمان‌های مختلف در راستای تضعیف نظام و همچنین در بحث جنگ تمام عیار که دنیا هشت سال پشت سر صدام ایستاد اما ما توانسیم عبور کنیم. امروز هم دشمن دنبال همین موضوع است. باید باز هم تکرار کنم که ما ضعیف‌تر از سال‌های سخت دهه ۶۰ نیستیم و دشمن هم از آن روزها قوی‌تر نشده است. بهترین راه، تعامل و رفاقت در داخل کشور است. متاسفم که گاهی تهمت‌هایی را در جهت تضعیف بازار به اصناف نسبت می‌دهند. انسجام و وحدت درونی ما را از اوایل جنگ سراپا نگاه داشته است. این‌که دشمن برای ما سرمایه‌گذاری می‌کند و یا در رونق اقتصادی ما را یاری می‌دهد، فکر بیهوده‌ای است.»

ما سه سال قبل که تقریبا بازماندگان مجموعه ستاد پشتیبانی جنگ صنوف تولیدی که خدمت رهبر معظم انقلاب اسلامی رسیدیم، تاکید ایشان هم همین بود که شما آن روزگار موفق بوده‌اید و امروز هم خواهید توانست. ما ملتی هستیم که هرگاه خواستیم، انجام دادیم. /ط/ب/

true
برچسب ها : , , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false