اصناف متولی نظارت بر بازار باشد / دولت دستفروشان را ساماندهی کند | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۵ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
اصناف متولی نظارت بر بازار باشد / دولت دستفروشان را ساماندهی کند

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف و عضو شورای اسلامی شهر قائمشهر از نقش اصناف در توسعه شهری سخن گفت.

غلامرضا میرزایی که نماینده اصناف در شورای شهر قائم شهر محسوب می شود، ظرفیت های موجود در شهرستان قائم شهر را تشریح کرد.

ماحصل صحبت های این عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران و عضو فعال شورای اسلامی شهر قائم شهر با «مازنی خبر» را در زیر بخوانید:

*** تشکر می کنم از اینکه این زمان را در اختیارم قرار دادید زیرا نیاز هست که ما یکسری مسائل در مورد اصناف و چالش های پیش روی آن و همچنین ظرفیت ها و واقعیت های موجود در شهر قائم شهر را بررسی کنیم.

*** من ۲۰ سال در اصناف قائمشهر هستم، رئیس اتحادیه و نایب رئیس اتاق اصناف بودم‌. مسئول آموزش اصناف و مسئول بسیج اصناف هستم. بخاطر همین لمس کردم چه اتفاقاتی در این حوزه در حال رخ دادن هست. درمورد اقتصاد و بازرگانی بیاییم اقتصاد را بررسی میکنیم. در این ۲۰سال گذشته چه اتفاقی افتاد؟ درسال ۸۲ که وارد اصناف شدم ۳۵۰۰ واحد صنفی دارای پروانه کسب در شهرستان قائمشهر داشتیم. امروز رسیدیم به ۲۰۰۰۰واحد صنفی دارای پروانه کسب. چرا؟ بخاطر اینکه کارخا نه های البرز مرکزی، شرکت نفت، دخانیات، کارخانه حریر تعطیل و مرکزیت بانکها همه از این شهر رفتند و مردم جایی برای اشتغال زایی نداشتند . یک خانواده راه نجات خود را در این میبیند که بیاید یا با دستفروشی یا در تاکسی تلفنی یا در شکل خیلی شکیل و بهتر مغازه ای را اجاره کند و یک کسب و کاری را دایر کند. ما در شهرستان ۳۰۰هزار نفر جمعیت داریم اگر به ۲۰هزار واحد صنفی تقسیم کنیم هر ۱۵ نفر یک مغازه برایش به وجود آمده که اگر در استاندارد جهانی نگاه کنیم میبینیم که استاندارد آن ۳۰۰ نفر یا ۴۰۰ نفر است ولی در کشور به ۵۰ نفر میرسد که در این شهر به ۱۵ نفر رسیده و امروز ما به نقطه ای رسیدیم در کمیسیون نظارت که هر ماه ۳۰۰نفر مراجعه می کنند و پروانه کسب میگیرند و از آن طرف به دلیل عدم کسب و کار مناسب بسیاری هم پروانه خود را باطل می کنند چون دیگر نمی توانند. این یعنی تقاضاهای مردم بیشتر از این ، پاسخگوی هزینه های یک واحد صنفی نیست پس اجباراً تعطیل میکنند.

*** درخصوص نقش اصناف در اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی که امسال مقام معظم رهبری فرمودند باید چند نکته را لحاظ کنیم. اول اینکه ما در کشور اگر بخواهیم به این سمت برویم باید ظرفیت اصناف و ایرادهای آن را در نظر بگیریم. بدانیم درگیر چه مسائلی است که اصناف نمی تواند نقش خود را در این عرصه نشان بدهد. ما شبکه توزیع کالا درکشور نداریم. در همه کشورها ماموران و کسانی که نظارت می کنند به قسمت انتهای کار نظارت می کنند مثلا می گویند دستمال کاغذی باید ۱۰۰۰تومان بفروش برسد. اینکه چقدر می خرند را فروشنده باید خود را تطبیق بدهد. در حالی که ما چون شبکه توزیع کالا نداریم تمام ماموران نظارتی ما به فاکتور نگاه می کنند. الان یک خودکار را در ۱۵۰ کتاب فروشی در شهرهای مختلف در نظر بگیرید به طرق زیادی آن را خریدارند . درازمدت ، اقساطی، چکی ، نقدی، پیش خرید یا ویزیتور آورده یا ازشرکت خریدند. دولت می گوید ۲۰درصد سود بگیرید و بفروشید اینها دارند کار درست را انجام میدهند اما قیمت ها متفاوت است. هر مغازه یک قیمت می فروشد چون نحوه خریدش متفاوت است. آن مغازه داری که نقد و ارزان تر می خرد، ارزان تر می فروشد. در صورتی که قیمت باید در تمام شهرها یکسان باشد. اگر این اتفاق بیفتد من می توانم دلخوش باشم که نظارت صورت می گیرد وگرنه نظارت ها میتواند سلیقه ای باشد.

*** در بدنه دولت الان نظرات مختلفی درخصوص تصمیم گیری در حوزه ی اقتصاد و بازار در حال بوجود آمدن است. عده ای عقیده دارند واحدهای سنتی باید وجود داشته باشند و باید ساماندهی شوند. بر همین اساس برنامه ای تدوین کردند. باید اماکن، اتاق اصناف، صنعت معدن و تجارت همه دست به دست همدیگر بدهند. اخطار بدهند و اخطارها را حتما در سایت بگذارند که ما نظارت کنیم و درنهایت منجر بشود به پروانه کسب. برای همه ی اینها قوانین مخصوصی گذاشتند بطور مثال واحد های صنفی برحسب دستور وزارت صمت باید صندوق مکانیزه فروش داشته باشد . شما ببینید در جاده نظامی قائم شهر یک فرد با چند میلیون تومان خواروبار فروشی زده اما باید سه میلیون تومان بدهد دستگاه صندوق مکانیزه فروش تهیه کند تا بتواند از معافیت مالیاتی استفاده کند. عملا چنین چیزی امکان پذیر نیست. عده ای دیگری هم در بدنه دولت هستند که عقیده دارند این اشتباه است و دنبال تعطیلی مغازه های سنتی و ایجاد هایپر مارکت ها هستند.

*** در بدنه دولت صداهای مختلفی هست که موجش به شهرهایی مثل قائمشهر رسیده و اینگونه اتفاقات در حال رخ دادن است. ما به دولت می گوییم شما پیش بینی سیل و طوفان و زلزله را برای مردم انجام می دهید چون وظیفه شماست. اما آیا مغازه ای که بسته می شود و نان عده ای قطع می شود، خسارتش کمتر از سیل و زلزله است؟ آیا شما نباید پیش از اقدام آموزش و اطلاع رسانی انجام دهید؟ مردم آموزش ندیده اند. ما با اینکار به آنها خسارت وارد می کنیم.

* نگاه خوب مقام معظم رهبری را در حد بنر و شعار نبینیم / امروز با توجه به داشته های موجود در بدنه اصناف این ظرفیت وجود دارد که متولی نظارت بازار باشد

*** اصناف ظرفیت و جایگاه را ندارد که بتواند در سطح کلان حرفی بزند. ما در چارت سازمانی زیرمجموعه صنعت ، معدن و تجارت هستیم. حالا بنظر شما آرایشگاه بانوان مربوط به صنعت هست یا معدن یا تجارت؟ مشکلاتی که در این بدنه هست و در بازار در حال بوجود آمدن است کسی صدای ما را نمی شنود. سیستم آنها اداری و سیستم ما بازاری هست. یک عده هم در بدنه دولت جدیداً فضاهای اینترنتی و … راه انداختند. این نظرات و راهکارهای چندگانه باعث می شود که کسی به نتیجه نرسد و ضرر آن را اصناف و بازار می دهد و در نهایت اصناف نمی تواند بدرستی نقش خود را در توسعه ایفا کند. در ۲یا ۳ مرتبه ای که قانون نظام صنفی تغییر کرده هنوز ما ۹۲ ماده و ۱۲۲ تبصره در کل اصناف داریم که این پاسخگوی نیاز مجموعه در یک اتحادیه و در یک شهرستان نیست. البته از همین قوانین هم تفسیرهای مختلفی انجام می شود.

*** نگاه خوب مقام معظم رهبری را در حد بنر و شعار نبینیم. نامی که برای امسال گذاشته شد بسیار کلیدی است. چندسال مرحله به مرحله پیش آمدیم . حمایت از اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید، حمایت از اقتصاد. همه این اطلاعات رسیده به مقام معظم رهبری که همه این کارها انجام شده است و کالا تولید شده. حالا این کالا باید توسط افرادی به مصرف کننده معرفی بشود. این افراد چه کسانی می توانند باشند؟ بدنه بازار. بازار باید بین کالای ایرانی و خارجی موجود از کالای ایرانی حمایت کند. کالای ایرانی را به مردم بدهد و خریدار را مطمئن سازد تا خدمات پس از فروش که دغدغه خریدار هست انجام می گیرد. البته من به عنوان شهروند حق دارم جنس باکیفیت بخرم . بهبود کیفیت را نمی توانیم نادیده بگیریم.

*** الان فروشنده هم می ترسد کالایی را به شما بفروشد که خدمات پس از فروش نداشته باشد. اگر نظارت های دقیق باشد و تولیدکننده به خوبی از تولیداتش پشتیبانی کند آن وقت فروشنده هم نگرانی ندارد . امروز با توجه به داشته های موجود در بدنه اصناف این ظرفیت وجود دارد که متولی نظارت بازار باشد.

*** امروز بیاییم به داشته هایمان نگاه کنیم. داشته هارا کنار همدیگر بگذاریم و جلوتر برویم.الان در آمل مرکز تجاری برنج کلید خورده و مجوز آن گرفته شده است. مرکز تجاری مرکبات در قائم شهر نیاز به سهامدار دارد. سهامداران چه کسانی میتوانند باشند؟ ما ۳۰۰ واحد سورتینگ داریم در شهرستان قائمشهر که رها شده اند. هیچ جای استان مازندران و کشور مثل قائمشهر در خرید و فروش مرکبات توانمند نیست. دولت می خواهد ذخیره سازی کند مرکزش را در قائمشهر قرار می دهد. بخش اعظمی از ذخیره سازی را از بچه های قائمشهر میگیرد بخاطر اینکه در سراسر استان مازندران اینها هستند که خریدو فروش انجام می دهند. پس باغ های مرکبات در قائم شهر می تواند یک ظرفیت خوب برای توسعه باشد. البته ما (اصناف) این بحث را داریم چه کسی متولی ساماندهی است؟ اتاق اصناف، صنعت و معدن و تجارت، مرکز بهداشت و جهاد کشاورزی برای ما فرقی نمی کند. اجتماع کنید و ضوابط تعیین کنید تا کارها پیش برود.

*** در مورد برند شهر ، نظر من این است که هرچیزی در جای خودش خوب است و می خواهم بگویم که قائمشهر شهر همه چیز هست. قائمشهر شهر ظرفیت هاست . بخاطر اینکه من امروز می بینم قائمشهر آنقدر ظرفیت های زیادی دارد که نمی توانیم یک بعدی به آن‌نگاه کنیم. زمان جنگ، شهر شهداست. زمان کار، شهر مردان و زمان زلزله می بینید که قائمشهر بیشترین داوطلبان را در بحث امداد دارد. قائمشهر شهر همه چیز هست شهر ظرفیت است.

*** موضوع دیگر در مورد شهر قائم شهر بحث ساماندهی دستفروشان و بازارهای هفتگی است. ما نمی توانیم دستفروشان را نادیده بگیریم. بر اساس آمار مرکز پژوهش انجمن جامعه شناسی ایران ۷۶ درصد از این دستفروش ها سرپرست خانواده هستند. ۹۰ درصد آنها هیچ شغل دیگری ندارند.۳۳ درصد آنها در اثر تعدیل نیرو مجبور به دستفروشی شدند. ۷۸ درصد آنها شغلی پیدا نکردند و دستفروش شدند. ۹۴ درصد از آنها خواهان این هستند که دستفروشی ساماندهی بشود و ۵۰ درصد اینها هیچ بیمه ای ندارند. ما نمی توانیم قشر بزرگ دستفروشان را در نظر نگیریم. دولت باید برای آنها برنامه ریزی کند. خیلی از کشورها از دستفروشی به عنوان بازار گردشگری و توریستی خود استفاده کردند. می شود به فرصت تبدیل شوند اما کسی برای آنها فکری نکرده است. البته در این بین و به دلیل عدم ساماندهی ، مغازه داران اذیت می شوند زیرا با وجود هزینه اجاره ، مالیات و … می بینند دستفروش جلوی مغازه آنها فروش دارد. اینجا حق با مغازه دار است. باید دستفروش را از محل فروش مغازه دار دور کنیم. چون تا امروز نگاه مناسبی به دستفروش نداشتیم تصمیم گرفتیم آنها را فقط جمع کنیم اما نگفتیم این قشر را ساماندهی کنیم.

*** همیشه از نمایشگاههای بین المللی به عنوان یک ظرفیت در شهرهای مختلف یاد می شود. نمایشگاه بین المللی تعریفی دارد که در هر استان باید یک شهر نمایشگاه بین المللی داشته باشد و نمایشگاه بین المللی باید ظرفیتی باشد که اصناف آن شهرستان و استان را به سمت توسعه پیش ببرد. اینکه نمایشگاه بین المللی در قائمشهر است در واقع یک فرصت برای ما است و مایه افتخار است . ما همیشه به همین نمایشگاه بین المللی بالیدیم که اگر جایگاه خود را داشته باشد و در واقع همان نمایشگاه باشد نه فروشگاه عالی است . در سال چند بار نمایشگاه مبل دایر میشود . ما در حدود ۹۰ جواز کسب مبل فروشی داریم. بدون احتساب کارگاه تولیدی و … اگر قرار باشد سالی ۱۰ بار فروشگاه مبل برگزار شود و مبل فروشان بازار نتوانند بار خود را بفروشند باید چکاری انجام دهند؟ تعریف نمایشگاه این است که آخرین دستاوردها و آخرین تکنولوژیهایی که در دنیا بروز است را گرداوری کنیم .

*** در پایان تقدیر و تشکر می کنم از فرصتی که در اختیارم گذاشتید. در بیست سالی که در اتاق اصناف با مردم در ارتباط بودم و این مدت که در شورای شهر هستم و این افتخار را پیدا کردم به عنوان یک عضو کوچک شورا خدمت کنم دریافتم که انجام کارها خیلی سخت نیست. این شهر مزین شده به نام مبارک امام زمان و برکت خود را از او می گیرد. ما کمبودی از بابت ظرفیت و منابع نداریم . شاید باید از مسئولان خواهش کرد تا در کنار هم باشند و تصمیم بگیرند.

منبع : “مازنی خبر”

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false