متاسفانه تمام مجموعه‌ها کاسب شده‌اند بجز کسبه! | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۸ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
متاسفانه تمام مجموعه‌ها کاسب شده‌اند بجز کسبه!

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران در سومین همایش هم‌اندیشی اتحادیه پوشاک سراسر کشور به مسائل مهمی چون چرایی ضعف تولید در فضای کنونی کشور پرداخت و در گفت‌وگو با تولیدکنندگان این عرصه، دلایل عقب ماندن تولید پوشاک در داخل کشور توسط برندهای داخلی از نمونه‌‌های خارجی را جویا شد.

علی فاضلی در ابتدای صحبت‌هایش به عملکرد مثبت اتحادیه پوشاک در بحث تعامل با بازارهای جهانی اشاره کرد وگفت : «قدم‌های بلندپروازانه‌ای در عرصه پوشاک به خصوص در بحث تعامل بین‌‌المللی برداشته شده است که از کم‌تر اتحادیه‌ای سراغ داشتم این‌چنین فعالیت کند. باید از این اتفاق تقدیر شود چرا حرکت خوبی در این عرصه آغاز شده است.»

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به تاکید رهبری به اقتصاد گفت: «ما نمی‌دانستیم شعار امسال توسط رهبری چه خواهد بود اما از دغدغه‌های ایشان باخبر و مطلع بوده‌ایم. همانطور در این سال‌ها نام‌گذاری‌ها توسط ایشان نشان از توجه ویژه به اقتصاد داشته است. ایشان امسال ما را مسئول کرده‌اند و تمام فعالان در این حوزه بازیگران اصلی این عرصه خواهید بود.»

فاضلی در ادامه گفت: «باوری میان ما است که جدی گرفته نشده است. این روزها خیلی‌ها تلاش می‌کنند تا ما نتوانیم در عرصه اقتصاد به توفیق دست یابیم. بعضی از اظهار نظرها ناامیدکننده و بعضی گلایه‌آمیز است. در این عرصه ظرفیت عظیمی نهفته است و این را خوب می‌دانیم؛ مجموعه‌ای از تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان که لازم و ملزوم یکدیگرند. خودمان را باور نکرده‌ایم. یقین بدانید که وضعیت ما سخت‌تر از سال‌های دهه شصت نیست و دشمن هم قدرتمندتر از آن روزهای سخت نشده است. توفیقی را به دست آوردیم و دنیا ما را باور کرد  اما چرا خودمان درست عمل نمی‌کنیم؟»

او این‌چنین به کمبودها اشاره کرد: «خودمان به این باور نرسیده‌ایم که چرا ظرفیت ۶۰ درصدی تولید پوشاک را نتوانسته‌ایم پوشش بدهیم. می‌دانم که یکی از سه ضلع مثلث که حاکمیت است نتوانسته وظایف خود را در قبال تولیدککندگان داخلی به خوبی ایفا کند. بر این باورم که تا امروز به درستی عمل نشده و نظام بانکی در خدمت تولید نیست. عزم جدی برای مبارزه با قاچاق شکل نگرفته و مجموعه مدیریتی کشور در خدمت اقتصادِ مردم‌محور نیست و بارها گلایه کرده‌ام. این‌ها مشکلاتی جدی را به وجود آورده است اما هیچ‌کدام مانعی نیست که نتوانیم در راه مورد نظرمان قدم برداریم.»

علی فاضلی درمورد گلایه فعالان اقتصادی آذربایجان در دیدارشان با حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب گفت: «گزارشی دریافت کرده‌ام از گلا‌یه‌های فعالان اقتصادی استان آذربایجان که در دیدارشان با رئیس جمهور مطرح کرده‌اند، مبنی بر نفروختن کالا به شهرستان‌ها؛ هنوز از چند و چون دقیق آن اطلاع ندارم اما مگر دولت اعلام کرده است که در بحث ارز برای گشایش موارد اولیه هیچ مانعی وجود ندارد؟ پوشاک ایرانی تحت تاثیر برندهای خارجی است؟ مشکل از کجاست؟ چرا در زمین دشمن بازی می‌کنید؟ بسیاری از شما یادگاران دوران جنگ تحمیلی هستید و آن روزهای سخت را به خوبی به خاطر دارید. آن‌روزها با وجو تمام مشکلات چنین مسائلی مطرح نبود.»

رئیس اتاق اصناف در ادامه گفت: «در جلساتی که در روزهای گذشته با دکتر کرباسیان، وزیر محترم اقتصاد و دارایی داشتم، مسائل جدی را مطرح کردیم و نتایج خوبی هم حاصل شد. البته که معتقدم تا دولت دست از بنگاه‌داری برندارد، این امر محقق نخواهد شد. دست‌هایی در مجموعه وجود دارد که به دنبال هضم بنگاه‌های کوچک و متوسط است. مشکل کار از کجاست؟ آیا در زمینه ماشین‌آلات و تکنولوژی احساس نیاز داریم؟ توانایی تامین سرمایه برای تهیه مواد اولیه وجود ندارد؟ یا عناصر دیگری در کار هستند؟ امسال باید شعار رهبری محقق بشود و عاملین این اتفاق شما هستید. بگذارید جمله‌ای از ایشان نقل کنم که سال قبل فرمودند: ما در جنگ اقتصادی هستیم. در جنگ اقتصادی دولت باید ابزارهای لازم را فراهم کرده و با همراهی مجلس به کمک بیاید. در کوچک‌ کردن خود و سپردن کار به مردم باید جهاد کرد.»

فاضلی به تلاش اتاق اصناف در حضور مستمر در مجلس و تعامل با دولت اشاره کرد و  گفت: «با وجود تعامل میان اتاق اصناف و مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای دولتی، باید شکرگذار چنین بازار آرامی بود. هر کشوری در چنین وضعتی قرار می‌گرفت، کمر خم می‌کرد اما لطف حق شامل حال ما است. در ۴ سال گذشته هیچ کمیسیونی در مجلس نبوده است که اصناف در آن حضور نداشته باشند. در بحث‌های مختلف مدام حضور داشتیم و از هیچ تلاشی دریغ نکرده‌ایم. با اقتدار ایستاده‌ایم اما این دلیل نمی‌شود که معایب را مطرح نکنیم: متاسفانه تمام مجموعه‌ها کاسب شده‌اند الی کسبه!»

او به قوانین دست و پا گیر و عملی نشدن آن‌ها هم اشاره کرد: «درمورد نمایشگاه‌ها باید بگویم که توانستیم ۸۰ درصد از نمایشگاه‌ها را کم کنیم و تنها ۲۰ درصد باقی مانده است. نظام دستفروشی که نهادینه شده است؛ ۷۵۰ هزار واحد صنفی بدون پروانه ک طبق بند “ب” ماده ۱۰۱ قانون توسعه پنجم قرار بود دولت برای‌اش چاره‌ای بیاندیشد؛ قوانین موازی و هم‌عرض انجمن‌هایی که کارهای اتحادیه‌ها را انجام می‌دهند، اجازه نمی‌دهند بخش غیردولتی در حوزه اقتصاد کار درست را انجام بدهد.»

فاضلی در آخر با اشاره به کسب و کارهای نوین گفت: «در بحث کسب و کارهای مجازی و اپلیکشن‌های موجود هم باید بگیوم که ما نمی‌تواینم جلوی پیشرفت و تکنولوژی را بگیریم و باید رو به جلو حرکت کنیم.»

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false