نقش مهم اشتغالزایی بنگاه‌های کوچک در اقتصاد کشور | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۰ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
نقش مهم اشتغالزایی بنگاه‌های کوچک در اقتصاد کشور

با مطالعه ی تاریخ و نیم نگاهی به وقایع یک قرن اخیر جهان، می بینیم کشورهایی در مسیر سخت و مصیبت بارجنگ، بلایای طبیعی، تحریم و … قرار گرفته اند و اگرچه برخی نتوانسته اند از این مشکلات به راحتی گذر نمایند اما دوکشور ژاپن و آلمان که یکی مهد تکنولوژی و دیگری رگ اصلی سیاست اروپاست، توانستند در سخت ترین شرایط ممکن به قله های موفقیت دست یابند که مهمترین عامل موفقیت این دو کشور و قرار گرفتن در مسیر پیشرفت را می توان تکیه بر اقتصاد، سیاست و دیپلماسی با حمایت و تعصب مردمانش در تولیدات داخلی آنها دانست، ضمن اینکه مردم با پذیرش کم و کاستی ها دولت را یاری نموده و با سخت کوشی به موفقیتها دست یافتند.

همه ی ما اعم از تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان در قبال تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی وظایفی را برعهده داریم، تا حمایت از کالای ایرانی در حد یک شعار باقی نمانده و راه پیشرفت و تعالی را در کشور عزیزمان باز نموده و رونق در اشتغال و تولید را برایمان به ارمغان آورد.

با توجه به آمار نقدینگی بانک‌ها در روزهای پایانی سال ۹۶ که به حدود ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسید و باپیش بینی رشد ۲۰ درصدی در سال جدید که این نقدینگی به ۱۸۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید، می توان گفت رقم قابل توجهی برای هدایت بخشی از این نقدینگی به سمت تولید خواهد بود که البته راهکارهای اجرایی و برنامه ریزی های هدفمندی را می طلبد، ضمن اینکه در این راستا بخش اصناف و بنگاه‌های کوچک نباید از نظر دور بماند.

تمرکز بر حوزه ی کسب و کارهای کوچک و تقویت صنوف، بهبود تولید و کارآمد ساختن نظام توزیع خود می تواند عاملی باشد برای پاسخ به مشکلات در هم تنیده ی این حوزه ی گسترده ی اقتصادی، زیرا حوزه ی کسب و کارهای کوچک به دلیل ویژگی ماهیتی خاص می توانند اثربخش ترین شرایط را در نظام اقتصادی جامعه رقم بزنند.

نقش اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کسب و کارهای کوچک در کارآفرینی، اشتغالزایی و تقسیم کار اجتماعی در اقتصاد نقش بسیار مهمی دارد که بازخورد آن را زمانی شاهد هستیم که کسب و کارهای کوچک با خط مشی ها و سیاست گذاری های صحیح مورد حمایت جدی قرار گیرد.

صیانت از بنگاه‌های خرد و کوچک با رعایت اصل توسعه، اقتصاد پایدار و توجه به زمینه های اشتغالزایی و رونق اقتصادی صنوف تولیدی در بالا بردن  ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در این حوزه میسر خواهد شد.

محمود بنانژاد مشهدی

رئیس اتاق اصناف مشهد

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false