برخورد آگاهانه مردم با افزایش قیمت ارز | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
برخورد آگاهانه مردم با افزایش قیمت ارز

رسول جهانگیری در گفت‌وگو با خبرنگار اتاق اصناف ایران درمورد پیش‌بینی کالاهای مورد نیاز مردم در ایام عید می‌گوید: «در خصوص کالاهای مورد نیاز مردم برای روزهای پایانی سال هیچ مشکلی نداریم. جلسات منظمی ماهیانه و هفتگی توسط کمیسیون تنظیم بازار با مدیریت استاندار برگزار می‌شود که موجب شده در پیش‌بینی و تامین کالاهای اساسی هیچ‌گونه کمبودی نداشته باشیم و آماده میزبانی از مردم باشیم.

رئیس اتاق اصناف اصفهان با تاکید بر آمادگی اصناف برای میزبانی از مردم در روزهای شلوغ پایان سال می‌گوید: «دلیلی مهم دیگر که موجب شده بازار به نحو احسن کنترل و مایحتاج مورد نیاز مردم با ثبات قیمت آماده شود، جلوگیری از برگزاری نمایشگاه‌های بهاره و بازارهای موقت است که هر ساله محلی برای فروش کالاهای بی‌کیفیت به مردم بود و از طرفی باعث شده بود تا کسبه که تمام روزهای راکد بازار را گذرانده و مالیات و عوارض و… پرداخت کرده بودند، در روزها پایانی سال هم فروش خوبی نداشته باشند. با توجه به رکود بازار، جلوی این اتفاق را گرفتیم و با تکیه به اصناف آماده میزبانی مردم در روزهای پایانی سال و عید سال آینده هستیم.»

او در ادامه می‌گوید: «از طرفی ساز و کاری تعریف شده که طبق آن، بازرسان ما آماده هستند تا از ۱۵ اسفندماه تا ۲۰ فروردین سال آینده به صورت شبانه‌روزی فعالیت کنند و این اتفاق موجب آرامش در بازار در روزهای شلوغ پیش‌رو خواهد بود.»

جهانگیری افزایش قیمت ارز را هیجانی می‌داند و می‌گوید: «شرایط به وجود آمده تحت تاثیر جو روانی و هیجانی است که موجب بالا رفتن ارز شده است اما همچنان طوری نیست که بتواند روی کالاهای اساسی و خرید مردم تاثیری بگذارد. در بازار اصفهان، چنین موضوعی به هیچ‌‎وجه اتفاق نیافتاده و افزایش قیمت ارز هیچ‌تاثیر روی قیمت کالاهای اساسی نگذاشته است.»

او درمورد تبعات افزایش قیمت ارز و تاثیرآن روی واردات و صادرات می‌گوید: «افزایش قیمت ارز، مانند شمشیری دو لبه است؛ از طرفی برای صادرکننده ما خوب است. هرچند اگر صادرکننده مواد خام یا اولیه را از کشورهای دیگر وارد کند باید این هزینه اضافی را متحمل شود. از طرف دیگر بلای جان وارد کننده و مصرف‌کننده خواهد بود. در مجموع این اتفاق خوبی نیست و اگر به ثبات برسد، موجب نگرانی خواهد شد، چرا که روی واردات اصلی تاثیرگذار خواهد بود. باز هم تاکید می‌کنم در اصفهان و با توجه به انبارهایی که در نظر گرفته شده، هیچ‌گونه کمبود کالا یا افزایش قیمت هیجانی نخواهیم داشت.»

جهانگیری در انتها درمورد تاثیر اتفاق‌های مختلف بر قیمت ارز و مواجهه مردم با این پدیده می‌گوید: «ما عضوی از بدنه جامعه هستیم اما رسانه‌ها، متولیان امر و اتفاق‌هایی چون دستگیری‌های روزهای گذشته (دستگیر شدن دلال‌های دلار و تعطیلی چند صرافی) تاثیرگذار خواهند بود. پس از دستگیری‌هایی که شاهد بودیم، قیمت کاهش پیدا کرد و پس از آن چندبار دیگر قیمت ارز بالا و پایین رفت که نشان از هیجانی بودن فضا داشت.با سکون وضعیت می‌توان تحلیل درستی از ماجرا داشت و آن‌وقت مشخص می‌شود چه تاثیری روی قیمت کالاهای اساسی خواهد گذاشت خوشبختانه مردم ما نشان داده‌اند دیگر مانند گذشته احساسی و هیجانی رفتار نمی‌کنند و کاملا آگاهانه به مقابله با این اتفاق پرداخته‌اند. در واقع آن‌ها منتظرند تا ببیند آیا افزایش قیمت ارز هیجانی و احساسی است یا به ریشه اقتصادی رسیده است.»

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false