جعفریان: قانون مالیات‌ بر ارزش‌افزوده فضای کسب‌ و کار را مشوش کرده است | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۵ آذر - ۱۳۹۷  
true
true
جعفریان: قانون مالیات‌ بر ارزش‌افزوده فضای کسب‌ و کار را مشوش کرده است

محمدرضا جعفریان، مشاور امور مالیاتی اتاق اصناف ایران معتقد است یکی از مشکلات اساسی سر راه اصناف؛ به‌خصوص صنوف تولیدی که برای رقابت با کالاهای وارداتی و دلگرمی مصرف‌کنندگان داخلی تقویت شوند، قانون پیچیده و پر از اشکال مالیات بر ارزش افزوده است…

در مورد آخرین وضعیت موضوع پرچالش مالیات بر ارزش افزوده در دولت بگویید.

براساس توافق قوه مجریه و مقننه، تصمیم بر این شده تا لایحه مالیات بر ارزش افزوده که طی سال‌های گذشته در کمیته‌های مختلف با حضور بخش خصوصی و ذی‌نفعان بررسی شده، توسط دولت پس گرفته شود. قرار است قانون آزمایشی فعلی که هر سال در بودجه تمدید می‌شود، با اندکی اصلاحات در مجلس بررسی و به تصویب برسد. همچنین نقاط قوت و ضعف پیش‌نویس لایحه بودجه بررسی و اصلاح شده چون قانون فعلی به لحاظ ساختاری و ماهیتی چالش‌های اساسی دارد. در نهایت این‌که، احتمالا قانون آزمایشی فعلی برای سال آینده نیز تمدید خواهد شد.

ایراد این قانون به کجا برمی‌گردد؟

راستش طی چهار سال اخیر، قانون آزمایشی با ایرادهای ساختاری و اساسی در قوانین بودجه سالانه، تمدید شده است. از پشت پرده چنین تصمیماتی خبر نداریم اما شواهد نشان می‌دهد که اتفاقاتی در جریان است که امیدواریم به نفع مردم باشد.  ببینید قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده ایرادهای مبنایی و ساختاری زیادی داشته و اکنون ۵۳ ماده، حدود ۴۰۰ بخشنامه و دستورالعمل اجرایی دارد. این نشان می‌دهد که در اجرا دچار مشکل است و موجب تفسیرهای متعدد می‌شود. هم‌چنین فضای کسب‌ و کار و تولید را مشوش کرده و با مشکلات عدیده روبه‌رو ساخته است.

به نظر می‌رسد در این شرایط قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده به نفع نظام اقتصادی و مالیاتی کشور نیست…

همین طور است. قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده به‌علت تغییر‌پذیری، برداشت‌های متفاوتی در اجرا به همراه دارد که تولید و خدمات را با مشکل مواجه می‌کند. لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده اواخر سال ۹۵ به مجلس فرستاده شد، اما معلوم نیست چرا روند بررسی در این مدت طولانی بی‌نتیجه ماند. از طرفی اجرای نادرست قانون مالیات بر ارزش افزوده بر تولید اثرات منفی داشته و حتی در برخی موارد به تعدیل نیرو و کاهش تولید منجر شده است.

کمی بیشتر درمورد حفره‌های این قانون بگویید.

طبق این قانون هر ساله یک درصد به میزان مالیات، افزوده شد و اکنون به ۹ درصد رسیده است. از مجموع ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، پنج درصد سهم خزانه دولت، سه درصد شهرداری و یک درصد هم به بخش سلامت اختصاص دارد. به هر حال قانون فعلی به لحاظ ساختاری و ماهیتی چالش‌های اساسی دارد. متاسفانه طی چهار ساله اخیر قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده به رغم داشتن ایرادهای ساختاری و اساسی در قوانین بودجه سالانه تمدید شده است.  بدتر از این نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قانون آزمایشی را در برنامه پنج ساله پنجم توسعه گنجانده‌اند و اکنون ۹ سال از اجرای این قانون در مملکت می‌گذرد. در واقع شرایط کنونی به نفع نظام اقتصادی و مالیاتی کشور نیست چون قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده به جهت تغییر پذیری و برداشت‌های متفاوتی در اجرا تولید و خدمات را با مشکل اساسی مواجه کرده است.

پس ضرورت تغییر فرهنگ پرداخت مالیات بر ارزش افزوده حتمی به نظر می‌رسد؟

دریافت مالیات بر ارزش افزوده باید به گونه‌ای باشد که فقط از مصرف‌کننده نهایی دریافت شود، اما اکنون به دلیل اجرای نادرست این قانون، تولید‌کننده مجبور به پرداخت مالیاتی می‌شود که به بخش تولیدی کشور زیان می‌زند. این قانون از ابتدا قرار بود به صورت آزمایشی اجرا شود تا مشکلات آن مشخص و بعد از پشت سر گذاشتن مرحله آزمایشی، اجرایی شود. اتفاقی که افتاد این بود؛ از خرداد ۸۷ این قانون به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و از مهر ماه همان سال در کشور اجرا شد، حتی در سال ۹۰ نیز از مجلس خواستیم تا جلوی این قانون گرفته شود، اما باز هم مشکل‌ها مرتفع نشد. در حال حاضر لایحه اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز تکمیل شده و پس از آن که در مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی‌های لازم صورت گرفت، به کمیسیون‌های تخصصی واگذار شد. البته امیدوار بودیم که این موضوع تا قبل از رسیدن بودجه تعیین تکلیف شود، که محقق نشد و به ناچار در انتظار سال آینده هستیم که از طرف مجلس شورای اسلامی مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

به نظر اجرای نادرست این قانون هم نقش پررنگی داشته است…

به هر حال اجرای نادرست قانون مالیات بر ارزش افزوده، فعالان اقتصادی را دچار نگرانی و چالش‌های متعددی کرده است. قانون مالیات بر ارزش افزوده که از سال ۸۹ به صورت آزمایشی اجرایی شده، نواقصی دارد و به همین دلیل از سال ۹۳ تاکنون مورد بازنگری قرار گرفته است. اکنون شاهد آخرین مراحل بازنگری در مفاد این قانون در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی هستیم که امیدواریم هر چه زودتر به تصویب مجلس برسد و اجرایی شود. اجرای نادرست قانون مالیات بر ارزش افزوده بر تولید اثرات منفی داشته و حتی در برخی موارد به تعدیل نیرو و کاهش تولید منجر شده است.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false