کم‌ترین میزان نرخ‌های هیجانی را در شب عید امسال خواهیم داشت | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
کم‌ترین میزان نرخ‌های هیجانی را در شب عید امسال خواهیم داشت

نایب رئیس اول اتاق اصناف ایران درمورد وضعیت بازار در شهرستان‌های استان گیلان و وضعیت فروش‌های فوق‌العاده در واحدهای صنفی این استان می‌گوید: در استان گیلان بر اساس اصلی که وجود دارد، در ایام عید واحدهای صنفی در رسته‌های شغلی فروش پوشاک، کفش و کیف، لوازم خانگی و خرازی‌ها که مختص به شب عید هستند، اقدام به فروش فوق‌العاده می‌کنند.

جلال الدین محمد شکریه در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران افزود: همان شعار همیشگیِ «هر فروشگاه، یک نمایشگاه» در این ایام کسبه زیادی در استان گیلان به اتحادیه‌های صنفی مراجعه و با استناد به قانون نظام صنفی برای کسب مجوز لازم اقدام می‌کنند. البته این واحدها ابتدا باید نرخ‌هایشان را به اطلاع اتحادیه برسانند، قیمت‌های قبلی‌شان راه هم مشخص کنند و نرخ جدیدی را اعلام کنند و مهر اتحادیه را داشته باشند.»

‌شکریه در مورد موافقت برخی از کسبه با برگزاری نمایشگاه‌های بهاره می‌گوید: برخی از کسبه‌ی شهرستان‌های استان گیلان که در یکی دو سال اخیر تعدادشان کمتر شده، با برگزاری نمایشگاه‌ها موافق هستند. از طرفی اتاق هم اعتقاد دارد، برگزاری نمایشگاه فقط با نظر اتاق‌های اصناف هر شهرستان و با توجه به وضعیت آن شهرستان انجام بگیرد.

وی ادامه داد: همچنین کارگروه‌های تخصصی از نرخ‌گذاری، تایید کیفیت کالا و رسیدگی به شکایات هم باید در کنار این بازارها برای رسیدگی خواسته‌های مردم وجود داشته باشد چون مردم با رضایت خاطر در نمایشگاه شرکت کنند. معمولا به دلیل وجود انواع کالاهای مورد نیاز در یک محل، مردم هم از نمایشگاه‌ها استقبال می‌کنند، اما اگر ما برسیم به جایی که تعداد فروش فوق‌العاده را زیاد کنیم و از نمایشگاه فاصله بگیریم، اتفاق مثبتی رخ داده است.

شکریه به کالاهای مورد نیاز مردم در شب عید و بالا رفتن ناگهانی قیمت‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «در نمایشگاه معمولا بیش از ۹۰ درصد کالاهایی که عرضه می‌شوند، ایرانی و تولید داخل است. در فروش فوق‌العاده این درصد پایین‌تر است، اما تلاش می‌کنیم واحدهای صنفی بیش از ۷۰ درصد فروش کالای داخلی را رعایت کنند و کالاها در فروش فوق العاده آنها ایرانی باشد.

وی با اشاره به میزان تخفیف واحدهای صنفی می‌گوید: «کالایی مانند پوشاک ۲۰ تا ۲۵ درصد تخفیف دارد و در این صورت واحد صنفی می‌تواند از سود خودش بزند و میزان تخفیفش را بالاتر ببرد، در غیر این صورت برخی تخفیف‌ها مانند ۷۰ درصد، اصلا واقعی نیست و تکرار می‌کنم واحدهای صنفی فقط می‌توانند از سود خودشان بزنند که آن هم درصد محدودی است.»

نایب رئیس اول اتاق اصناف ایران در آخر می‌گوید: بخشی از آجیل مورد نیاز برای بازار شب عید، تولید داخل و بخشی هم واردات خارج از کشور است. هیچ کمبودی تاکنون گزارش نشده و امسال هم شب عید مانند سال‌های گذشته با کمترین میزان نرخ‌های هیجانی مواجه خواهیم بود. /ط/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false