برای راه اندازی کسب و کار اغلب مردم به اصناف روی آورده اند | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۲ آذر - ۱۳۹۷  
true
true
برای راه اندازی کسب و کار اغلب مردم به اصناف روی آورده اند

رئیس اتاق اصناف لارستانِ استان فارس معتقد است: رکورد بزرگ‌ترین معضل اصناف این شهرستان و البته کل کشور است . همه برای راه اندازی کسب و کار به اصناف روی آورده اند، چون در این منطقه نه‌تنها کارخانه و یا تولیدی وجود ندارد که گزینه‌ای غیر از راه انداختن یک واحد صنفی برای مردم باقی نمی‌ماند.

محمدرضا نراقی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، می‌گوید: “در واقع شغل آزاد با اندکی سرمایه تنها راه پیش پای مردم است و کار به جایی رسیده که در ازای هر ۲۰ نفر در این شهر یک واحد صنفی دایر شده و مشغول به کار هستند. البته بازار کار کساد است و این واحدها تنها تلاش می‌کنند که تعطیل نشوند و متاسفانه این اتفاق اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.”

نراقی با اشاره به قشری از مردم لارستان که در کشورهای حوزه خلیج فارس، مشغول به کار هستند و معمولا شش ماه از سال را در آن کشورها و نصف دیگر را به شهرشان باز می‌گردند، می‌گویند: «در لارستان قشر مرفه‌ای هستند که در کشورهای حوزه خلیج فارس زندگی می‌کنند و به تجارت مشغول هستند. البته عده‌ای از مردم هم ۶ ماه از سال را در این کشورها کار می‌کنند و ۶ ماه دوم سال را به این شهر باز می‌گردند. کارگرانی که حقوق خوبی هم دریافت می‌کنند، باید ۶ ماه دوم را بیکار بگذرانند و از درآمد ۶ ماه ابتدایی زندگی را بگذرانند. تجار وطنی هم هستند که درآمدشان را در همان کشورها خرج می‌کنند و دیگر در این شهر زندگی نمی‌کنند.»

رئیس اتاق اصناف لارستان در انتها به فروشگاه‌های بزرگ که در هر شهر کوچک چندین شعبه دارند و با قدرت تمام مشغول به کار هستند، می‌گوید: «واحدهای صنفی طبق قانون می‌توانند ۱۳ درصد سود روی اجناس خود بیاورند، پس چطور برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای روی تابلوهای تبلیغاتی مدعی تخفیف ۵۰ درصدی می‌شوند؟ این توهین بزرگی است به کاسب‌هایی که سال‌های سال آبرومندانه زندگی کرده‌اند.

نراقی افزود: فروشگاه‌هایی که بدون رعایت قوانین چون قارچ زیاد می‌شوند و در تمام ایام سال و روزهای تعطیل تا دیروقت باز هستند؛ با تخفیف‌های بسیار بالا مردم را جذب می‌کنند، مردمی که به هوای شلوغی و تفریح وارد چنین فروشگاه‌هایی می‌شوند. جالب است بدانید طبق قانون، زیربنای هر فروشگاه زنجیره ای باید حداقل ۲۰۰ متر باشد اما اینجا فروشگاه‌های ۷۰ یا ۸۰ متری افتتاح شده‌اند‌. متاسفانه برخی کارخانه‌های تولیدی، هم قیمت مجزایی را برای اجناس مورد نظر این فروشگاه‌ها در نظر می‌گیرند. /ط/

true
برچسب ها : , , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false