واحدهای صنفی بدون پروانه در آستارا تا پایان سال اقدام کنند | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۸ دی - ۱۳۹۷  
true
true
واحدهای صنفی بدون پروانه در آستارا تا پایان سال اقدام کنند

رئیس اتاق اصناف آستارا  از واحدهای صنفی بدون پروانه خواست هر چه سریع تر حداکثر تا پایان سال جاری با مراجعه به اتاق اصناف آستارا نسبت به دریافت پروانه کسب اقدام کنند.

اتاق اصناف آستارا در آذرماه ۹۳ شکل گرفته و اکنون شامل پنج نفر به عنوان اعضای هیات مدیره و یک نفر بازرس، ۱۸ اتحادیه و ۱۰۵ عضو است. انتخابات هیات مدیره آن همزمان با سراسر کشور در هر چهار سال با رای مستقیم اعضا برگزار می شود.

عارف باباش پور در گفت وگو با خبرنگار  پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران افزود:  اعضای هیات مدیره اتاق اصناف در آستارا با آرای رئیسان اتحادیه، انتخاب می شوند و هیات مدیره نیز یک نفر را از میان خود به عنوان رئیس اتاق اصناف بر می گزیند. آخرین انتخابات هیات مدیره اتاق اصناف در اردیبهشت سال ۹۳ بود.

وی افزود:  اکنون ۱۴ کارمند و سه بازرس در اتاق اصناف آستارا مشغول کار هستند و نظارت بر عملکرد اتحادیه ها بر اساس مقررات نظام صنفی، رایزنی با ادارات و نهادها برای رفع مشکلات بازاریان و نظارت بر صدور و ابطال پروانه کسب از وظایف اتاق اصناف است.
وی بیان کرد: کمیسیون نظارت بر اتاق اصناف نیز متشکل از ۱۴ عضو از دستگاه های اداری مختلف نظیر فرمانداری و … است که بر عملکرد این اتاق نظارت می کند.
باباش پور گفت: بودجه اتاق اصناف مطابق قانون از محل حق عضویت سالانه پروانه های کسب بازاریان تامین می شود. تاکنون در آستارا پنج هزار پروانه صادر شده است و بیش از ۸۰ درصد بودجه تامین و محقق شده است.  فعالیت رئیسان اتحادیه و اعضای هیات مدیره بدون حقوق است.

عملکرد و خدمات اتاق اصناف

رئیس اتاق اصناف آستارا گفت: صدور پروانه کسب، مستلزم اخذ گواهینامه دوره های آموزشی اصناف است و برای ارتقای سطح آگاهی بازاریان از خدمات و تسهیلات دولتی مشمول آنها، دوره های پیشگیری از حوادث غیرمترقبه نظیر آتش سوزی، پدافند غیرعامل، تکریم ارباب رجوع، فقه بازار و انتظام و تعزیر با همکاری مربیان و کارشناسان نظام صنفی، نیروی انتظامی و امور اقتصادی و دارایی به بازاریان آموزش داده می شود.

باباش پور افزود: از سال ۱۳۹۰ صندوق مالی حمایت از بازاریان تشکیل شده اما به خوبی از طرف جامعه هدف استقبال نشده و در صورت همکاری بازاریان و فعالیت صندوق، بخش قابل توجهی از مشکلات مالی فعالان تجاری با استفاده از تسهیلات قرض الحسنه صندوق رفع خواهد شد.

وی اظهار کرد: اغلب واحدهای تجاری آستارا استیجاری و فاقد کپسول آتش نشانی است و اتاق اصناف، بازاریان را به تجهیز واحدها به کپسول آتش نشانی، رعایت اصول و مبانی ایمنی و بیمه واحدهای تجاری توصیه می کند.

وی ادامه داد: امسال بیش از ۲۵۰ پرونده تخلف صنفی در اتاق اصناف تشکیل و برای تعیین جزا به اداره تعزیرات حکومتی آستارا ارسال شده است. بیشترین نوع تخلف شامل درج نشدن قیمت اجناس و ارائه نشدن فاکتور بوده و تاکنون واحدی به علت تخلف صنفی تعطیل نشده است.

* کمبودهای صنفی در بازار آستارا

رئیس اتاق اصناف آستارا گفت: از نگاه صنفی در این شهرستان جای خالی کشتارگاه صنعتی، میدان میوه و تره بار و مراکز فراوری و بسته بندی فراورده های لبنی به شدت احساس می شود و باید از سوی مسئولان شهرستان با جذب سرمایه گذار به تامین آنها اقدام شود.

* ضرورت پروانه دار شدن واحدهای صنفی

باباش پور از واحدهای صنفی بدون پروانه در آستارا توصیه کرد تا پایان سال جاری نسبت به اخذ پروانه اقدام کنند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد./ع/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false