هر گونه تصمیم گیری سازمان ها در حوزه صنفی باید با مشورت اتاق اصناف باشد | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۸ دی - ۱۳۹۷  
true
true
هر گونه تصمیم گیری سازمان ها در حوزه صنفی باید با مشورت اتاق اصناف باشد

در نشست یک ساعته علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران با محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، مهم ترین مباحث مرتبط با حوزه اصناف مورد بحث  و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، علی فاضلی در این نشست در خصوص مسایل اصناف گفت: اصناف به عنوان بزرگترین تشکل غیردولتی اقتصاد نقش مهمی در تولید و اشتغال دارند اما هنوز تمام خواسته های اصناف علی رغم وعده های داده شده ، برآورده نشده است.

وی با بیان اینکه اصناف می توانند در اهداف سیاست اقتصاد مقاومتی به ویژه ایجاد اشتغال، نقش آفرین باشند، افزود: قرار بود طبق مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، رقمی معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار اصناف قرار گیرد اما به دلایلی هنوز عملیاتی و اجرایی نشده است.

فاضلی ادامه داد: همچنین علی رغم همه تلاش های انجام شده و با وجود اینکه در بودجه های سالانه کشور در موارد مختلف اتاق های تعاون و بازرگانی از ردیف های بودجه ای بهره مند هستند اما هنوز اتاق اصناف ایران که مسوولیت بزرگترین شبکه توزیع کشور را برعهده دارد، مورد توجه قرار نگرفته است.

رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: اصناف اکنون بیش از ۱۷.۵ درصد در تولید ناخالص داخلی سهم دارند که از تمام بخش های اقتصادی بالاتر است اما تاکنون از هیچ حمایت دولتی برای حفظ این سهم بهره مند نبوده اند ضمن اینکه اصناف هم اکنون می توانند با کمترین هزینه در مقایسه با سایر بخش ها اشتغال ایجاد کنند.

وی گفت: اصناف با وجود همه مشکلاتی که در سال های اخیر داشتند، توانستند به دور از همه حاشیه ها، بازار را در آرامش نگه دارند و بهانه به دست بیگانگان ندهند و لذا لازم است از اصناف حمایت های لازم صورت گیرد.

فاضلی افزود: از کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  انتظار داریم تا اتاق اصناف ایران را که همه مسئولان عالی نظام به عنوان تشکل واقعی بخش خصوصی اقتصاد کشور بر آن اذعان و اعتقاد دارند، در برنامه های پنج ساله توسعه مانند اتاق های تعاون و بازرگانی مورد حمایت قرار دهند.

رئیس اتاق اصناف ایران همچنین موضوعاتی همچون مالیات مشاغل، مالیات ارزش افزوده، اصلاح مواد بازدارنده و ناکارآمد قانون نظام صنفی، تامین بودجه بازرسی اصناف در بودجه سالانه کشور، ضرورت حمایت از طرح ادغام اتحادیه های همگن برای چابک سازی تشکل های صنفی ، نوسازی و تقویت بنگاههای اقتصادی، تجهیز اصناف به شیوه های نوین تجارت، تصریح در رفع قوانین و مقررات مخل کسب وکار و همچنین واگذاری بخشی از امور  به اصناف را از مهم ترین مسایل روز اصناف  برشمرد و برنامه های اتاق در خصوص هر یک را ارائه کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: هر چند که در چهار سال اخیر جایگاه اتاق اصناف ایران در مقایسه با دوره های گذشته بهبود یافته اما با توجه به نقش مهم اصناف در اقتصاد کشور ، باید به جایگاه بایسته خود در نظام اقتصادی دست یابد.

محمدرضا پورابراهیمی افزود: کمیسیون اقتصادی مجلس از پیشنهادات اتاق اصناف ایران برای اصلاح امور اصناف استقبال کرده و می کند و رابطه پایدار و خوبی بین مجلس و اتاق برقرار است و ما تلاش داریم تا با کمک دولت و دیگر ارکان مجلس شورای اسلامی، اتاق اصناف به عنوان بخش اصلی اقتصاد غیر دولتی در نظام برنامه ریزی کشور مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان با بهره گیری از بنگاههای کوچک و متوسط به جایگاه قابل اعتنایی رسیده اند و دولت و مجلس متعهدندتا شرایط دستیابی  اصناف به  جایگاه اصلی برای ایفای نقش مطلوب در رشد و توسعه کشور را هموار نمایند.

پورابراهیمی اظهار کرد: ما به جد و در عمل معتقدیم اتاق اصناف ایران به عنوان بالاترین مرجع صنفی کشور باید در نظام تصمیم گیری پیرامون مسایل مرتبط با اصناف و بازار حضور داشته باشد و نظرات و پیشنهادات اتاق اصناف ایران مورد استفاده قرار گیرد و کمیسیون به این الزام توجه کرده است.

وی با تایید تحلیل و دغدغه های رییس اتاق اصناف در خصوص عملکرد قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده جز با اخذ نظر موافق اتاق اصناف ایران به صحن نخواهد رفت.

در این دیدار، منصور حسینی مسوول امور پارلمانی اتاق اصناف ایران نیز گفت: با توجه به نقش مهم اصناف در اقتصاد کشور، لازم است در خصوص هر گونه تصمیم گیری سازمان ها و نهادها در مسایل اصناف، از نظر مشورتی اتاق اصناف استفاده شود یا اینکه نماینده اتاق در جلسات مرتبط حضور داشته باشد.

وی افزود: رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در نشست اسفند ماه هیات نمایندگان اتاق های اصناف سراسر کشور در مشهد مقدس شرکت خواهند کرد و قرار است خبرهای خوبی برای اصناف را در این اجلاس اعلام نمایند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false