موافقت قوه قضائیه با مفاد قرارداد اتاق و حامی مالی مرکز داوری اتاق اصناف ایران | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۸ دی - ۱۳۹۷  
true
true
موافقت قوه قضائیه با مفاد قرارداد اتاق و حامی مالی مرکز داوری اتاق اصناف ایران

در جلسه سه جانبه میان نمایندگان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، نمایندگان اتاق اصناف ایران و نماینده حامی مالی، ضمن بررسی کارشناسانه مفاد پیش نویس قرارداد سرمایه گذاری و تأمین تجهیزات مرکز داوری اتاق اصناف ایران (منعقده میان اتاق اصناف ایران و شرکت پردیس هوشمند آسمان) قوه قضائیه ضمن تأکید بر تسریع هر چه بیشتر در راه اندازی مرکز داوری، مفاد پیش نویس نهایی قرارداد اخذ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، در این جلسه علی افتخاری، مدیرکل پیشگیری های قضایی قوه قضائیه که از سوی الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، به عنوان نماینده این قوه در مذاکرات با حامی مالی معرفی شده بود، ضمن استقبال از ابتکار اتاق اصناف ایران در تأسیس و راه اندازی مرکز داوری اعلام داشت که مقدمات راه اندازی مرکز باید هر چه سریع تر محقق و مرکز راه اندازی شود.

مدیرکل پیشگیری قضایی قوه قضائیه اعلام داشت که با توجه به حجم پرونده های ورودی به قوه قضائیه از یک سو و تکلیف معاونت اجتماعی و پیشگیری در ترویج داوری، ابتکار اتاق اصناف ایران مورد استقبال قرار گرفت و با توجه به ساختاری که برای مرکز تعریف شده است باید هر چه سریع تر شاهد فعالیت این مرکز در موضوعات و اختلافاتی باشیم که می تواند، از جمله در موضوع املاک، از بار قوه قضائیه بکاهد.

وی اعلام کرد که این مرکز در سپردن امور مردم به خودشان نیز نقض بسزایی خواهد شد و قوه قضائیه آماده است تا از هر طریق ممکن از جمله پشتیبانی از این مرکز و اعلام حمایت رسمی از آن، اتاق اصناف ایران را در اصلاح اساسنامه الگوی اتحادیه های صنفی به نحوی که منتهی به پذیرش داوری از سوی اعضای این اتحادیه باشد، یاری نماید.

علی عوض پور دبیرکل اتاق اصناف ایران نیز ضمن توضیح روندی که منتهی به تأسیس مرکز در اتاق شد، گفت : اختلافات صنفی تابع از شرایط بازار و تحولات داخلی و بین المللی مالی و پولی است و این امر می تواند به اختلافاتی منجر شود که بیش از آنکه قضایی باشد، صنفی و تخصصی تلقی گردد و مناسب تر آن است تا این اختلافات به بار اضافه ای بر دوش قوه قضائیه تبدیل نگردد و اصناف از طریق خود و مرکز داوری که مقدمات آن در حال نهایی شدن است، حل و فصل شود.

عوض پور ادامه داد: با توجه به گستردگی و تعداد اصناف و واحدهای صنفی در سراسر کشور و علاقه وافر اصناف به حل و فصل اختلافات از طریق اصناف، انجام داوری از سوی خودشان ضمن رعایت استانداردهای قانونی و قضایی اولویت داشت و به همین دلیل هیأت رییسه اتاق اصناف ایران، معاونت حقوقی را مکلف کرد تا موضوع راه اندازی مرکز را با رعایت معیارهایی که تعیین شده است، در دستور کار اولی خود قرار دهد که خوشبختانه بعد از دو سال مطالعه در ابعاد مختلف، ظرح نهایی در دسترس قرار گرفت و تقدیم قوه قضائیه شد که خوشبختانه با استقبال این قوه نیز مواجه شد

وی تأکید کرد که ضروری است در تمامی حوزه های مورد علاقه اصناف و قوه قضائیه نیز همکاری ها ادامه و ارتقاء یابد تا دو طرف ضمن آشنایی با ظرفیت های ناشناخته یکدیگر، مقامات محلی و منطقه ای را نیز هماهنگ و همدل نمایند، اتفاقی که می تواند مردم را پیش از سایرین از منافع این همکاری منتفع نماید.

عوض پور پیشنهاد کرد که برای این منظور می توان دو همایش را در دستور کار قرار داد، ابتدا دعوت از روسای اتاق های مراکز استان برای توجیه داوری و معرفی مرکز به آنان، در سال جاری و همچنین همایش سراسری با حضور روسای اتاق های مراکز استان ها و معاونان پیشگیری دادگستری های استانی، برای نیمه دومین فرودین ماه سال آینده، که هر دو پیشنهاد از سوی آقای افتخاری مورد پذیرش قرار گرفت و معاونت حقوقی اتاق مکلف شد تا پیگیری های لازم برای برگزاری هر دو همایش را انجام دهد.

معاون حقوقی اتاق اصناف ایران نیز در این جلسه ضمن تشریح مفاد قرارداد سرمایه گذاری و تأمین تجهیزات مرکز داوری میان اتاق و حامی مالی، روند شکل گیری هر کدام از مفاد قرارداد را توضیح داد.

حمید هاشمی همچنین با اعلام اینکه تصویب نامه ساختار و آیین رسیدگی مرکز نیز در مرحله نهایی خود است و در هفته بعد به هیأت رییسه تقدیم خواهد شد، مختصری از مفاد این تصویب نامه و نحوه داوری ها و مشارکت قوه قضائیه در اداره مرکز را ارائه داد.

حامی مالی نیز با توضیح نحوه ورود حامی مالی در حمایت از مرکز اعلام داشت که تمام زیرساخت های سخت افزاری مرکز تهیه و تأمین شده است و به محض انعقاد قرارداد، این تجهیزات نصب و آماده استفاده خواهند بود.

محمد کرمی، به علاوه مشخصات و قابلیت های بیشتری از سخت افزار و نرم افزار مرکز، به مواردی اشاره کرد که از جمله مهم ترین آنها تأمین ۷۰۰ نقطه برای دریافت اطلاعات در سراسر کشور، کدگذاری این اطلاعات، سرعت بالای اینترنت و مجانی بودن آن برای کاربران مرکز، همکاری با دانشگاه تهران است.

در پایان، تمام شرکت کنندگان در جلسه با امضای صورتجلسه تنظیم شده با مفاد قرارداد سرمایه گذاری و تأمین تجهیزات مرکز موافقت کردند و نمایندگان قوه قضائیه، موافقت خود را دایر بر انعقاد این قرارداد میان اتاق اصناف ایران و شرکت پردیس هوشمند آسمان اعلام داشتند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false