اصناف در به حرکت درآوردن اقتصاد نقش اساسی دارند/ صدور هر پروانه کسب، یک شغل پایدار محسوب می شود | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
اصناف در به حرکت درآوردن اقتصاد نقش اساسی دارند/ صدور هر پروانه کسب، یک شغل پایدار محسوب می شود

رئیس اتاق اصناف آستارا گفت: اصناف و بازاریان به عنوان بخش عظیمی از جامعه، در به حرکت در آوردن چرخ اقتصاد کشور نقش مهمی دارند.

عارف باباش پور در گفت وگو با خبرنگار  پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران افزود: سابقه فعالیت بازارچه ساحلی آستارا به حدود ۲۷ سال پیش برمی گردد و ابتدا خرید و فروش اجناس ایرانی و خارجی در آن با نام (بازار روس) به طور یک روز در هفته انجام می گرفت و بتدریج با آمد و شد بیشتر و رونق بازارچه، این شهرستان از شهرت اقتصادی برخوردار شد.

وی افزود: تا زمان فروپاشی شوروی سابق، شهرستان مرزی آستارا همچنان با شهرت و اصالت فرهنگی اش شناخته می شد اما بعد از فروپاشی، گمرک آستارا فعال تر، تجارت در این شهرستان پر رونق تر و بازار تخته فروشان در آن احداث شد و اکنون بازار ساحلی آستارا به همراه پاساژهای اطراف آن، یک هزار و ۵۰۰ واحد تجاری را شامل می شود.

** مشکلات بازار و بازاریان

رئیس اتاق اصناف آستارا گفت: تا ۲ سال قبل، بیش از پنج هزار نفر در بازار ساحلی این شهرستان مشغول به کار بودند اما محدودیت های گمرکی جمهوری آذربایجان و ممانعت آن کشور در خروج بار همراه مسافر یا تجارت چمدانی و کاهش داد و ستد، نیمی از بازاریان، این شهرستان را ترک و در منطقه تجاری بندر انزلی مشغول به فعالیت اقتصادی شده اند.

باباش پور ادامه داد: در سال جاری به علت رکود و افزایش مالیات بر درآمد، ۱۶۷ واحد تجاری در بازار ساحلی آستارا تعطیل شده و تداوم این زیان باعث فرار سرمایه و مهاجرت مردم از این شهرستان مرزی می شود.

وی بیان کرد: نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و سایر مسئولان این شهرستان برای استفاده مردم مرزنشین و مرزدار آستارا از معافیت ۸۰ دلاری حمل بار، تلاش های قابل تقدیری انجام می دهند اما محدودیت از ناحیه کشور همسایه اعمال شده و احتمال بازگشت به شرایط قبل، بسیار کم است.

**خلأ قانونی در حمایت از بازاریان

باباش پور بیان کرد: صدور هر پروانه کسب به عنوان ایجاد یک شغل پایدار محسوب می شود و پروانه از ارزش حقوقی و ضمانت بالایی برخوردار است اما بازاریان صاحب پروانه به محض مواجهه با مشکلات مالی، حتی با وجود دارا بودن پروانه کسب از حمایت بانک ها محروم می شوند و بانک ها به دلیل برگشت خوردن یک فقره چک، از بازاری دارای پروانه کسب، حمایت نمی کنند.

وی ادامه داد: حمایت نشدن بازاری دارای مشکل مالی موجب بروز دشواری هایی در زندگی، متلاشی شدن خانواده یا مهاجرت او می شود و به نظر می رسد نوعی خلأ قانونی در حمایت از بازاریان وجود دارد؛ زمانی که تاجر دارای مشکل مالی از زندان سر در می آورد؛ انجمن حمایت از زندانیان غیرعمد به حمایت از او بر می خیزد اما بهتر است قبل از رفتن به زندان با راهکار قانونی از او دستگیری شود

**راهکار جایگزین برای حل مشکل

رئیس اتاق اصناف آستارا گفت: تامین زیرساخت های گردشگری برای جذب و ماندگاری مسافران داخلی و خارجی در آستارا می تواند در رونق بازار ساحلی موثر باشد و کارشناسان صاحب نظر شهرستانی و استانی نیز بر این امر صحه گذاشته اند و فرمانداری آستارا با برگزاری همایش های مختلفی نظیر همایش فرصت ها و چالش های سرمایه گذاری، برای جذب سرمایه گذار و افزودن رونق گردشگری و تجاری به این شهرستان تلاش می کند.

باباش پور افزود: پیاده رو سازی و سنگ فرش ضلع شمالی، ساماندهی فلافل فروشی ها و آسفالت پارکینگ و بهسازی بازار از سوی مسئولان آستارا در حال پیگیری است و انتظار می رود شهرداری و شورای اسلامی شهر نیز نهایت همکاری را اعمال کنند تا با تامین امکانات جذب و ماندگاری مسافر، رونق لازم به بازار آستارا بازگردد.
وی ادامه داد: راهکار دیگر حمایت از بازاریان آستارا و تشویق آنها برای ماندگاری در این شهرستان، اعمال تخفیف مالیاتی است و از آنجا که بازار ساحلی و پاساژهای اطراف آن در طول سال فقط در حدود پنج ماه در تعطیلات نوروزی و تابستان خرید و فروش دارند و در بقیه ماه ها با رکود و کاهش شدید معاملات مواجه هستند، پیشنهاد می شود فقط برای پنج ماه فعالیت تجاری آنها مالیات وضع شود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه منطقه آزاد تجاری بندر انزلی به علت برخورداری از معافیت کامل، عامل جذب بازاریان آستاراست؛ پیشنهاد اعمال مالیات پنج ماهه برای بازاریان این شهرستان در انگیزش آنان برای ادامه فعالیت اقتصادی در بازار موثر خواهد بود.

باباش پور افزود: راهکار دیگر احیای اقتصادی بازار آستارا نگاه ویژه به توسعه تولید در این شهرستان است و باید بانک ها و صندوق کارآفرینی امید با اعطای تسهیلات ارزان قیمت از تولیدکنندگان حمایت کنند.
او گفت: حدود ۵۰ تولید کننده خانگی پوشاک در بخش لوندویل آستارا فعالیت می کنند و با وجود اینکه تولیدات آنها از کیفیت بالایی برخوردار است، فاقد برند و شهرت داخلی هستند و پوشاک خود را با مارک های خارجی عرضه می کنند و حمایت بانک ها از آنها در تبدیل لوندویل به قطب پوشاک استان گیلان ضروری است.

** باید با قاچاق کالا در مرزهای کشور مقابله شود نه در بازار آستارا

رئیس اتاق اصناف آستارا گفت: نیروی انتظامی و هنگ مرزی این شهرستان برای تامین امنیت پایدار به صورت شبانه روزی تلاش می کنند اما طبق اعلام مسئولان آستارا، جنس قاچاق از مرزهای این شهرستان به کشور وارد نمی شود بلکه از شهرستان های اطراف به بازار آستارا منتقل می شود و توقیف آن در این شهرستان نتیجه ای جز متضرر شدن بازاریان ندارد.

باباش پور افزود: با توجه به اینکه بسته شدن هر واحد تجاری در آستارا ضربه ای به اقتصاد این شهرستان و عامل مهاجرت مردم محسوب می شود، از دستگاه های ذیربط تقاضا می شود از حمایت بازاریان دریغ نکنند و فعالان اقتصادی نیز با قانونمندی و پیروی از مقررات، در این راستا همکاری کنند

وی ادامه داد: بازاریان آستارا از اقشار فرهیخته این شهرستان هستند و در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نقش پر رنگی داشته اند و اکنون نیز به عنوان قشر بصیر و آگاه جامعه، در صحنه های سیاسی و اجتماعی نظیر راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور می یابند و با عزت و افتخار از میهن و نظام اسلامی خود پشتیبانی می کنند./ع/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false