عملکرد اتاق اصناف در حوزه اقتصاد مقاومتی | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۶ فروردین - ۱۳۹۸  
true
true
عملکرد اتاق اصناف در حوزه اقتصاد مقاومتی

نزدیک به یک دهه است که عبارت «اقتصاد مقاومتی» توسط مقام معظم رهبری وارد ادبیات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ایران اسلامی شده است. پس از ارائه نقشه راه توسعه و پیشرفت کشور توسط معظم‌له در سال ۱۳۸۴ و توصیه ایشان به کلیه دست‌اندرکاران و مسئولان وقت و آینده به رعایت مفاد منشور افق چشم‌انداز ایران در سال ۱۴۰۴، توجه ویژه و خاص به مسئله اقتصاد مقاومتی، موضوع بارز و بسیار حائز اهمیتی بود که ایشان مطرح کرده و اعلام داشتند کلیه امور کشور باید مبتنی بر این اصل اساسی تنظیم و راهبردهای آن تعیین شود.

در همین راستا اتاق اصناف ایران نیز به عنوان نمایندگان حقیقی بدنه صنفی کشور که بدون شک در زمره السابقون السابقون انقلاب اسلامی محسوب می‌شوند، مطالعات و برنامه‌هایی جدی را در این زمینه به انجام رساند. ثمره بخشی از برنامه‌های مطالعاتی به نتایجی عینی و عملی منجر شده که می‌تواند به عنوان ابزاری قدرتمند و بازوی اجرایی اصناف در این حوزه محسوب شود.

 

انعقاد تفاهم‌نامه بین اتاق اصناف ایران و صندوق ضمانت صادرات

در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در تیر ماه سال ۱۳۹۳ ـ نخستین سال فعالیت نمایندگان دوره ششم اتاق اصناف ایران ـ تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه برای استفاده از امکانات صندوق صادرات، با موضوع توسعه صادرات کالاها و خدمات صنفی، میان صندوق ضمانت صادرات ایران، مرکز امور اصناف و بازرگانان و اتاق اصناف ایران امضاء شد.

این تفاهم‌نامه که با اهدافی همچون توسعه صادرات، تنوع بخشی، کاهش ریسک صادرات کالاها و خدمات صنفی از طریق استفاده از خدمات و محصولات صندوق به کلیه اصناف صادرات‌گرا را دنبال می‌کند به امضای طاهر شه‌حامد، محمدحسن نکویی‌مهر و علی فاضلی رسید.

در این تفاهم‌نامه صندوق ضمانت صادرات موظف شد، در مورد آخرین مصوبه‌ها، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و خطوط اعتباری صادراتی برای بهره‌مندی فعالان اقتصادی در عرصه صادرات کالاها و خدمات از طریق اتاق اصناف ایران و مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران اطلاع‌رسانی کند.

همچنین حمایت از برنامه‌های اتحادیه‌های صادراتی یا تولیدی اصناف در راستای توسعه صادرات در حوزه پوشش ریسک‌های صادراتی و تسهیل تامین مالی صادراتی نیز بر عهده صندوق ضمانت از صادرات ایران گذاشته شد.

براساس این تفاهم‌نامه، ارائه خدمات مشاوره‌ای در رابطه با مسائل صادراتی حوزه‌های مرتبط، مشارکت در برگزاری همایش و کارگاه‌های آموزشی در تهران و مراکز استان‌ها برای اصناف صادرات‌گرا، تسهیل پوشش تامین مالی و بیمه‌ای فعالان عرصه صادرات کالاها و خدمات صنفی، هماهنگی با سازمان‌های حمایتی در حوزه کاری مرتبط مانند شرکت‌های بیمه، گمرک، بانک ها و…، پوشش بیمه ریسک‌های سیاسی سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه احداث واحدهای صنعتی، شهرک‌ها و مجتمع‌های تجاری و خدماتی به ویژه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در خارج از کشور، در اولویت قراردادن معرفی‌شدگان توسط اتاق‌های اصناف جهت برخورداری از خدمات صندوق، ارائه مجوز کارگزاری به اتاق اصناف ایران و اتاق‌های اصناف متقاضی از شهرستان‌ها با معرفی اتاق اصناف ایران و هماهنگی با بانک‌های عامل برای تسهیل در اجرای این تفاهم‌نامه نیز از وظایف صندوق ضمانت از صادرات ایران است.

مرکز اموراصناف و بازرگانان نیز موظف شد اطلاع‌رسانی مداوم و نظام‌مند خدمات و محصولات پوششی صندوق به اتاق‌ها و اتحادیه‌های اصناف و اتحادیه‌های صادراتی صنفی، ارائه پیشنهاد جهت بهبود خدمات و محصولات صندوق در زمینه صادرات متناسب با شرایط صادرات، همکاری با صندوق در جهت ارزیابی متقاضیان استفاده از خدمات صندوق با رعایت اصول حرفه‌ای را در دستور کار خود قرار دهد.

در این تفاهم‌نامه سه جانبه اتاق اصناف ایران نیز اطلاع‌رسانی مداوم و نظام‌مند خدمات و محصولات پوششی صندوق به اتاق‌‎های اصناف، اتحادیه‌های صادراتی، تولیدی و خدمات فنی اصناف، ارائه پیشنهاد جهت خدمات و محصولات صندوق در زمینه صادرات متناسب با شرایط صادرات، همکاری با صندوق در جهت ارزیابی متقاضیان استفاده از خدمات صندوق با رعایت اصول حرفه‌ای، هدایت و معرفی اعضای حقیقی و حقوقی معرفی شده از سوی اتاق‌های شهرستان‌ها به صندوق جهت استفاده از خدمات صندوق جهت کاهش ریسک صادرات، برپایی همایش و کارگاه‌های آموزشی فصلی به منظور توانمندسازی اعضای علاقمند به صادارت با حضور صندوق و مرکز امور اصناف و بازرگانان و معرفی متقاضیان صنفی واجد شرایط به صندوق را عهده‌دار شد.

 

عضویت رئیس اتاق اصناف ایران در شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی

در ۲۴ شهریور ماه سال ۱۳۹۳ علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران براساس مصوبه هیات وزیران به عضویت شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی ایران درآمد. هیات وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی، عضویت رئیس اتاق اصناف ایران را در شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی تصوب کرد. این مصوبه به امضای اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری هم رسید. این اقدام با هدف ساماندهی و رصد ظرفیت‌های صادراتی توسط رئیس اتاق اصناف ایران به انجام رسید.

 

عضویت اتاق در کمیته اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده مجلس شورای اسلامی

در دوم مهر ماه سال ۱۳۹۳ و در جمع نمایندگان استان تهران و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، اعلام شد که طی جلسه‌ای مشترک با نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مقرر شده تا اتاق اصناف ایران به عنوان عضو کمیسته اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تعیین شود.

بدیهی است این اقدام نیز در راستای تسهیل در کسب و کار واحدهای صنفی تولیدی و خدماتی انجام شده که در نهایت به تقویت تولید ملی و عرضه کالاهای تولید داخلی منجر خواهد شد. طبیعی است این موارد نیز از جمله اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شوند.

 

انعقاد تفاهم‌نامه بین اتاق و سازمان صنایع کوچک و مرکز امور اصناف

در ششم خرداد ماه سال ۱۳۸۴ تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، اتاق اصناف ایران و مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران و دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی، به منظور اجرای هر چه بهتر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های راهبردی و در راستای حمایت از توسعه بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط امضا شد.

موضوع این تفاهم‌نامه عبارت بود از فراهم شدن زمینه‌های لازم برای ایجاد هم‌افزایی و تدوین برنامه‌های یکپارچه و منسجم در زمینه توسعه بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط ذیل سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور بهره‌برداری بهینه از امکانات و منابع موجود سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعت، اتاق اصناف ایران و مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران و دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی. گفتنی است اعتبار این تفاهم‌نامه، از زمان امضا نامحدود در نظر گرفته شده است.

 

تشکیل کارگروه تخصصی برند در اتاق اصناف ایران

گروه تخصصی برند، با هدف مشاوره به صاحبان اصناف، تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و فروشندگان از ۱۱ آبان ماه سال ۱۳۹۴ در اتاق اصناف ایران رسما آغاز به کار کرد.

این کارگروه در راستای اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آیین‌نامه ساماندهی تبلیغات کالاها و خدمات، گروه تخصصی برند متشکل از کارشناسان و متخصصان حوزه برندسازی، زیر نظر معاونت فرهنگی اجتماعی اتاق اصناف ایران تشکیل شد. ساماندهی، آموزش و حمایت از تولیدکنندگان و صادر کنندگان فاقد برند و یا صاحبان برندهای تجاری موفق در داخل و خارج و حمایت از تولید ملی مهم‌ترین اهداف تشکیل این گروه تخصصی عنوان شده بود.

این کارگروه تاکنون مشغول به فعالیت بوده و بسیاری از کارشناسان حوزه‌های مربوطه پاسخگوی صاحبان مشاغل بوده و هستند.

 

انعقاد تفاهم‌نامه بین اتاق و سازمان امور مالیاتی

در فروردین ماه سال ۱۳۹۵ توافق‌نامه‌ای میان اتاق اصناف ایران و سازمان امور مالیاتی به امضا طرفین رسید. در این توافق‌نامه آمده است: اتاق اصناف ایران و سازمان امور مالیاتی توافق کردند مالیات صنوف در سال افزایش پیدا نکند. این تفاهم‌نامه در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار سال ۱۳۹۵ مقام معظم رهبری مبنی بر «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» صورت گرفت. این توافق‌نامه بخش قابل توجهی از نگرانی‌های فعالان اقتصادی بخش غیردولتی را نسبت به دریافت مالیات‌ها کاهش داد.

 

برگزاری جلسه هم‌اندیشی نقش اصناف در تحقق اقتصاد مقاومتی

۲۹ فروردین ماه سال ۱۳۹۵ اتاق اصناف ایران میزبان فعالان اقتصادی بخش غیردولتی بود. در این جلسه که با عنوان «هم‌اندیشی نقش اصناف در تحقق اقتصاد مقاومتی» برگزار شد، موضوع محوری «تبیین موقعیت و اولویت‌های برنامه‌های عملیاتی» عنوان شده بود.

در این نشست به مسئله تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از منظر اصناف پرداخته شده و حاضران اعلام کردند لازمه عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی، تبیین نظام واحد اجرایی و انسجام فکری است. ضرورت دارد برای تحقق این برنامه مهم ابتدا تعریف واحد و جامعی از اقتصاد مقاومتی تبیین شود. در همین راستا تأکید شد که باید استراتژی معینی برای نظام تجارت ایران منظور شود. در این استراتژی، دولت و دیگر بخش‌هایی که مأموریت اقتصادی ندارند باید به عنوان ناظر و کمک‌کننده باشند و مداخله خود را در امور بخش خصوصی و غیردولتی کم کنند و تلاش کنند تا دولت در حوزه واگذاری‌ها به مردم، مطابق برنامه وعده داده شده عمل کند.

آن‌چه گفته شد تنها بخشی از اقداماتی است که توسط اتاق اصناف ایران به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی انجام شده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false