برگزاری نمایشگاه توسط دستگاه های مختلف را متوقف کنید/ برگزاری نمایشگاه با مجوز اتاق های اصناف باشد | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
برگزاری نمایشگاه توسط دستگاه های مختلف را متوقف کنید/ برگزاری نمایشگاه با مجوز اتاق های اصناف باشد

نشست هم اندیشی روسای اتاق های اصناف مراکز استان ها روز سه شنبه با حضور علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران، علی یزدانی نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، علی امانت رئیس مرکز اصناف و امور بازرگان و روسای اتاق های اصناف سراسر کشور در محل اتاق اصناف ایران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران ، رئیس اتاق اصناف ایران مرکز استان لرستان در این نشست در خصوص تاسیس مرکز داوری اصناف گفت: استفاده از  ابزارها و سامانه های اینترنتی امروز مرسوم شده اما مساله اینجاست که آیا تمام افراد صنفی اعتماد به ابزارها و اپلیکیشن ها دارند که بخواهند امورشان را به اپلیکشن ها بسپارند؛ لذا این مساله باید از طریق آموزش مورد توجه قرار بگیرد.

آرش راشدی افزود: برای مرکز داوری اصناف اگر بندی ذکر شود که حضور دو طرف به عنوان داور برای حل و فصل قرارداد برای مراجع قضایی لازم الاجرا باشد  و در صورت تفاهم  هر دو طرف به داوری ارجاع دهند که خوشبختانه استقبال خوبی هم در استان لرستان صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: اگر در ابتدا و در فاز اول در مراکز استانها دفتر داوری در مراکز اتاق های اصناف تشکیل شود و داورها را  مشخص کنیم، بهتر است.

راشدی همچنین از هیات رییسه اتاق اصناف خواست تا پیگیر انتقال سرور سامانه اصناف ایرانیان به اتاق ایران باشند.

گام های خوبی برای اصلاح مالیات برارزش افزوده برداشته شده

رئیس اتاق اصناف قزوین در این نشست از برداشته شدن گام های رو به جلو در اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده خبر داد .

عبدالحسین کولجی گفت: قدم های بسیارخوبی برای اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده برداشته شده ضمن اینکه نگاه حاکمیتی به مصرف کننده است. تا به امروز ۲۶ مورد از بندهای این قانون رسیدگی شده و بعد از اینکه از کارگروها خروجی پیدا کرد، در صحن و کمیسیون ها بررسی خواهد شد.

وی افزود: مساله امنیت اصناف بسیار مهم است و باید آن را مد نظر قرار دهیم . مواردی در بحث مالیات بر ارزش افزوده طلا مطرح شده و هنوز هم نقطه اختلاف نظراتی داریم که امیدواریم بتوانیم موارد را به پیش ببریم و خدشه های وارد شده به مالیات بر ارزش افزوده را حل کنیم.

مالیات بر ارزش افزوده از حلقه آخر دریافت شود

مشاور امور مالیاتی اتاق اصناف ایران در این نشست اظهار کرد: امروز خوشبختانه گوش شنوایی برای شنیدن مشکلات اصناف وجود دارد و در بحث طلا در کیمسیون اصلی سعی کردیم که درصد آن را به صفر برسانیم تا بتوانیم رقابت پذیری داشته باشیم وهنوز این بحث نهایی نشده اما بحث صندوق های مکانیزه در شهریور ماه به اتمام رسید و بعد از بودجه بررسی خواهد شد.

محمدرضا جعفریان افزود: نزدیک به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد صنفی در سراسر کشور داریم و معتقد هستیم که مالیات بر ارزش افزوده باید از حلقه آخر گرفته شود و به دنبال امور قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال هستیم که حداقل با چند ماده بررسی صورت بگیرد.

*برگزاری نمایشگاه باید با مجوز اتاق اصناف باشد

محمود اسدی رئیس اتاق اصناف مرکز استان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: اقدامات صورت گرفته در بحث مرکز داوری اصناف بسیار خوب و مثمرثمر خواهد بود. در این راستا نیاز به برگزاری کارگاه های آموزشی داریم . همچنین نیاز به حضور داوری فیزیکی نیز در جلسات مرکز داوری اصناف احساس می شود.

 جلوی نمایشگاه های غیرقانونی گرفته شود

رئیس اتاق اصناف مشهد نیز گفت: برگزاری نمایشگاه با توجه به وضعیت رکود بازار برای اصناف توجیه منطقی ندارد و حداقل باید در زمانی که پیک کاری اصناف نیست و با اختیارات اتاق اصناف و بازرسی برگزار شود  و در مشهد سعی کرده ایم فروش فوق العاده را در اویل اسفندماه دایر کنیم.

محمود بنانژآد افزود: برگزاری نمایشگاه باید تحت نظارت کامل اتاق های اصناف و بازرسی اصناف برگزار شود تا مشکلات عدیده ای که مانند نمایشگاهای فاقد مجوز و غیر قانونی برطرف شود . اگر همین نمایشگاه های بهاره و پاییزه با کنترل اصناف باشد، جایگاه اتاق اصناف حفظ خواهد شد و جلوی برگزاری نمایشگاههای غیرقانونی گرفته می شود.

رئیس اتاق اصناف مشهد افزود: ما صرفا به دنبال بازار نیستم بلکه تنظیم بازار و نقش داشتن در اقتصاد کشور برایمان مهم است. برای حل مشکلات فعلی اصناف با نمایندگان در مجمع استانی نمایندگان خراسان رضوی جلسه داشته ایم و امیدواریم که همکای لازم را با اصناف داشته باشند.

اصناف روز به روز کوچکتر می شوند

رئیس اتاق اصناف ایلام گفت: برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا به نوعی منبع درآمد برای مجریان برگزاری این نمایشگاهها شده و باید مسئولیت برگزاری نمایشگاه‌ها به اصناف سپرده شود.

یونس حواسیان اظهار کرد: در بحث واگذاری بازرسی به اتاق های اصناف، اتاق ها اکنون برای پرداخت حقوق بازرسان با مشکل مواجه شده اند. در طول سال نمایشگاههایی که برگزار می شود با لابیگری برخی دستگاه ها صورت می گیرد که این مساله به معضل بزرگی برای اصناف تبدیل شده است.  این کار اصناف را روز به روز کوچکتر می کند و از اختیاراتشان کاسته می شود .

وی همچنین تاکید کرد: در طی سال‌های گذشته وعدهای زیادی به اصناف داده شده که هیچ کدام عملیاتی نشده است و اصناف از این بابت دلگیر هستند .

*امنیت شغلی اصناف بسیار مهم است

رئیس اتاق اصناف استان گهکیلویه و بویر احمد در این جلسه با تاکید بر اینکه امنیت شغلی اصناف بسیار مهم است، اظهار کرد: در چند سال اخیر هیچ گونه تدبیری برای امنیت شغلی اصناف اندیشیده نشده است. امروز موج بیکاری به بازار روی آورده و طبق قانون اساسی در قبال اشتغال شهروندان مسئول هستند.

موسوی افزود: در حال حاضر موج بیکاری شدت گرفته و قشر بیکار جامعه تنها راه نجات خود را بازار می دانند اما باید بدانیم که بازار نیز یک ظرفیت و کششی دارد و وضعیت اکنون به جایی رسیده که کسبه ۴۰ ساله ما امنیت شغلی ندارند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر جوانان تحصیلکرده با مدارج بالا و اندکی وام و بدون اندکی اطلاعات وارد بازار می شوند و باعث بی نظمی در بازار شده اند و عده ای را ورشکست می‌کنند. از طرفی دیگر در طی این سال ها هیچ گونه بسته حمایتی برای مجموعه اصناف دیده نشده و برای رفع موانع تولید اقداماتی صورت نگرفته است.

موسوی افزود: سهم ایجاد یک شغل در صنایع متوسط و بزرگ بالای ۲۰۰ میلیون تومان است اما برای ایجاد یک شغل در حوزه اصناف حدود ۲۰ میلیون تومان نیاز است اما متاسفانه هیچ گونه تدبیری برای اصناف برای ایجاد اشتغال اندیشیده نشده است.

*هر روز بر تعداد دستفروشان افزوده می شود

شاهپور رضایی افشار رئیس اتاق اصناف اردبیل نیز در این نشست گفت: متاسفانه هر روز بر تعداد دستفروشان و وانت بارها افزوده می شود. همچنین دیگر سازمان ها و ارگان ها بدون هماهنگی با اتاق اصناف به صورت خودسرانه نمایشگاه برگزار می کنند و جوابی هم به اصناف نمی دهند که این مساله به معضلی بزرگ در استانها تبدیل شده است.

تعداد زیاد فروشگاه‌های زنجیره ای نظم شهرستان ها را برهم زده است

محمود اسدی رئیس اتاق اصناف استان خراسان شمالی نیز گفت: اگر اصناف نمایشگاه را برگزار نکنند، دیگر مجموعه ها این حق را از اصناف سلب می‌کنند. برگزاری نمایشگاهها باید با هماهنگی اتاق های اصناف برگزار شود.

وی تاکید کرد: قرار بود برای ایجاد فروشگاه های زنجیره ای در شهرستان ها از اتاق های اصناف مجوز دریافت شود اما اکنون خلاف این مساله رخ می دهد و بدون مجوز اتاق های اصناف این کار انجام می شود.

آیین نامه برگزاری نمایشگاه توسط برخی مقام های استانی رعایت نمی شود

جمشیدزند رئیس اتاق اصناف اراک گفت: برخی مقام های استانی چشم خود را بر رعایت آیین نامه مربوط به برگزاری نمایشگاه توسط برخی نهادها و دستگاه ها در شهرستان ها بسته اند و وظیفه نظارتی خود را فراموش کرده اند که لازم است برای آن تدبیری اندیشیده شود.

زند با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه توسط دستگاه های مختلف به معضلی برای بخش صنفی تبدیل شده است، از ایجاد بی رویه فروشگاه های زنجیره ای در شهرستان ها انتقاد کرد و افزود: در این راستا اتحادیه مربوطه به صورت خودمختارانه عمل می کند به طوری که در آیین نامه آمده که متراژ فروشگاه‌ها ۲۰۰ مترمربع باشد اما مشخص نیست چرا به فروشگاه های ۱۰۰ متری و ۵۰ متری هم مجوز ایجاد فروشگاه زنجیره ای داده می شود. این درحالی است که اگر یک واحد صنفی تخطی کند با او برخورد صورت می گیرد اما چه می شود که چشم ها بر این تخطی ها بسته شده است.

*مالیات بر ارزش افزوده بر اصل طلا نباید باشد

باغستانی رئیس اتاق اصناف یزد نیز در این نشست اظهار کرد: طلا فروشان خواستار این هستند که اصل طلا از سوی سازمان امور مالیاتی، سرمایه محسوب شود و مالیات بر ارزش افزوده را از اجرت اخذ کنند.

وی تصریح کرد: به دلیل اخذ مضاعف مالیات بر ارزش افزوده  ، طلافروشان زیادی واحدهای خود را تعطیل کرده اند.

یوسف جعفری رئیس اتاق اصناف کرمان نیز گفت:  اینکه گفته شده بحث تراکنش های بانکی حل شده است اما هنوز در کرمان حل نشده است./ع/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false