تراکم صنوف 8 برابر استاندارد است / نیازی به برگزاری نمایشگاه های بهاره نداریم | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱ بهمن - ۱۳۹۶  
true
true
تراکم صنوف ۸ برابر استاندارد است /  نیازی به برگزاری نمایشگاه های بهاره نداریم

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران معتقد است که مشکل اصلی که سال هاست برای اصناف بدل به یک گرفتاری بزرگ شده، تراکم است. طوری که واحدهای صنفی در خطر هستند. دولت باید با ایجاد اشتغال مانع از هجوم افراد بی کار و بالا رفتن تراکم و لطمه خوردن دیگر واحدهای صنفی بشود چون در حال حاضر تراکم صنوف ۸ برابر حد استاندارد آن است. در واقع اگر قرار است برای هر ۴۰ خانوار و جمعیت تقریبی ۱۶۰ نفر، یک واحد صنفی وجود داشته باشد، ما برای هر ۲۰ نفر یک واحد صنفی داریم.

محمود هاشمی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، در مورد نقش و اهمیت اصناف در اقتصاد کشور افزود: «اصناف با توجه به ۶۵۰ هزار واحد تولیدی و ۲ میلیون واحد توزیعی مکمل صنعتی است که تولید ناخالصی‌ای حدود ۴.۷ تا ۵ درصد دارد. از طرفی ۳ میلیون واحد صنفی و اشتغال ثابت پایدار بین ۷.۵ تا ۸ میلیون نفر نشان از نقش اصناف و جایگاه آن در کشور است.»

وی با اشاره به نقش اصناف در صنعت و شبکه تنیده این ارگان غیردولتی در اقتصاد کشور، می‌گوید: «در صنعت برای ایجاد یک شغل بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان هزینه می شود اما نقش اصناف اینجا خود را به رخ می کشد که بدون هزینه ایجاد شغل می کند و برای دولت نقش مثبتی را ایفا می کند.

هاشمی ادامه داد: همچنین ما نخستین تشکل مدنی هستیم که از روستاها تا مرکز تهران گستردگی داریم. با چنین پتانسیلی که از وجود حدود ۸۳۰۰ اتحادیه و ۴۰۰ اتاق در سطح کشور وجود دارد، می توان در بحث فرهنگی و دیگر ابعاد تاثیرگذاری زیادی داشت و نقش پررنگی را ایفا کرد. دولت باید تصمیم به همکاری بیشتر و استفاده از این پتانسیل را عملی کند. در حالی که کم لطفی دستگاه های وابسته به دولت در بزنگاه ها موجب به وجود آمدن گرفتاری های بیشتر شده که تنها با تعامل اصناف و دولت قابل رفع است.»

رئیس اتاق اصناف شیراز با اشاره به تراکم که بدل به گرفتاری بزرگی برای اصناف شده می گوید: «مشکل اصلی که سال هاست برای اصناف بدل به یک گرفتاری بزرگ شده، تراکم است؛ طوری که واحدهای صنفی در خطر هستند. دولت باید با ایجاد اشتغال مانع از هجوم افراد بیکار و بالا رفتن تراکم و لطمه خوردن دیگر واحدهای صنفی بشود .

وی افزود: در حال حاضر تراکم صنوف ۸ برابر حد استاندارد آن است. در واقع اگر قرار است برای هر ۴۰ خانوار و جمعیت تقریبی ۱۶۰ نفر، یک واحد صنفی وجود داشته باشد، ما برای هر ۲۰ نفر یک واحد صنفی داریم. باید جایگاه دیگری هم دیده بشود تا جوان های بیکار برای اشتغال در این تراکم شریک نشوند. تراکم بالا درآمد را پایین می آورد و در این صورت دخل و خرج همخوانی نخواهد داشت و اصناف با خطری جدی مواجه می شوند.

هاشمی درباره مصوبه هیات عالی نظارت مبنی بر قیمت گذاری کالا توسط واحدهای صنفی و نه اتحادیه ها، اظهار کرد: کنترل قیمت باید از طریق اتاق اصناف و اتحادیه ها باشد و طبق قانون با کنترل بازار، زمینه رقابت صحیح و سالم ایجاد شود و مردم عادت کنند میان واحدهای صنفی و اجناس مختلف بهترین انتخاب را داشته باشند. اتاق اصناف هم در این میان به نظارت بپردازد؛ هرچند این اتفاق زمان بر خواهد بود اما باید روزی شروع کرد و امروز زمان مناسب این تصمیم مهم فرا رسیده است.»

او درمورد فروشگاه های بزرگ در شهرستان ها و کسب و کارهای نوین می گوید: «فروشگاه های بزرگ موجب از بین رفتن واحدهای خرد شده اند اما نمی توان جلوی این اتفاق و پوست اندازی و به روز شدن کسب و کار را گرفت. مگر می توان جلوی کسب و کار نوین در فضای مجازی را گرفت؟ فروشگاه های زنجیره ای، باید با نظارت دقیق اتاق فعالیت کنند تا خدمات خوبی ارائه بدهند.»

هاشمی در پایان با اشاره به فروشگاه های بهاره می گوید: «به هیچ عنوان نیازی به نمایشگاه های بهاره نداریم. فروشگاه های بهاره برای زمانی بود که ما با کمبود کالا و گرانی مواجه بودیم و امروزه دیگر نیازی به فروش کالا در چنین فضاهایی نیست. تنها مشکل ما موازی کاری نهادهایی است که سعی در دخالت در وظایف و اصول کاری اصناف را دارند.» /ط/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا