گامي نو براي پرورش سرمایه‌های انسانی | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ دی - ۱۳۹۷  
true
true
گامي نو براي پرورش سرمایه‌های انسانی

به بهانه امضای تفاهم نامه همکاری آموزشي اتاق اصناف ایران با وزارت آموزش و پرورش

در طول سال‌های گذشته یک نگرش تک بعدی در رابطه با دانش آموزان در میان خانواده‌ها نهادینه شده، که اصرار دارد فرزندان در یک رشته تحصیلی و یا در تخصص‌هایی مشخص به ادامه‌ی تحصیل بپردازند. در این بین ریاضیات و علوم تجربی برجستگی بیشتری دارد. همین موضوع باعث عدم تناسب تقاضا و فرصت‌های موجود تحصیلی می‌شود که بعضا به تخریب روحیه و شخصیت یک دانش آموز، مهاجرت نخبگان، عدم دستیابی به شغل مناسب، عدم تطابق شغل و مهارت و … می‌انجامد.

اما در یک نگاه کل‌گر یک کشور به تخصص‌ها و مهارت‌های بسیاری نیازمند است تا بتوانند اسباب آسایش شهروندان خود را فراهم آورد. بدیهی است به لحاظ اجتماعی ممکن است برخی مشاغل از شان بالاتری برخوردار باشند ولی لزوما این بدین معنی نیست که سایر تخصص‌ها و مشاغل از شان و یا درآمد پایینی برخوردار است.

بعضا مشاهده می‌شود برخی خانواده‌ها بدلیل ملاحظات غير واقعي سرنوشت فرزندان خود را به بازی می‌گیرند، در حالی که ممکن است یک دانش آموز از استعداد لازم برای تحصیل در پزشکی برخوردار نباشد، اما در ورزش صاحب نبوغ باشد. همین احتمال در طراحی نقشه‌ی فرش، جوشکاری ، خراطي ، تراشكاري، طرحي ، طلاسازي و سایر موضوعات فعالیت صنفی وجود دارد.

امروزه بسیاری از شاخه‌های فعالیت صنفی به دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های آزاد و دولتی راه یافته است، چه خوب كه اتاق اصناف ايران و وزارت آموزش و پرورش در نظر دارند که این امر را به مقاطع تحصیلی پایین‌تر نیز گسترش دهندو در چهارچوب یک سیستم استعدادیابی، دانش‌آموزانی که از استعداد کافی در فعالیت‌های صنفی برخوردار هستند را شناسایی کرده و در مسیر درست هدایت کنند.به هر روی، استعدادهای کشف شده در نوجوانی پس از طی مراحل ترقی ممکن است در آینده صنعتگران بزرگی شده و گره از مشکلات اقتصادی این کشور بگشایند.

به عقیده‌ی ما این یکی از بهترین شیوه‌های ارتقا سرمایه انسانی، فکری و مهارتی در کشور است، که به همت اصناف و آموزش و پرورش می‌تواند منشا خیر و برکت بسیار برای کشور شود.

اصناف با این موضوع نا آشنا نیست زیرا پیش از این اصناف در چارچوب روابط استاد-شاگردی به تربیت نیروی ماهر و متخصص اهتمام می‌ورزیدند و یکی از مزایای وجود اصناف اساسا پرورش سرمایه‌های انسانی، ایجاد بستر مناسب برای نوآوری و بهبود فنی در اقتصاد کشورها است. بر این اساس معتقدیم رابطه ی استاد-شاگردی که پس از ظهور دنیای مدرن تا حدودی رنگ باخته و کشور از مزایای آن بی‌بهره مانده بود، می‌تواند در قالب این روش نوين با عملياتي شدن اين تفاهم‌نامه با ساختار و سازمانی بهتر، کارکردی بیشتر و نتایج مفیدتر احیا ¬گردد.

البته موفقیت در این راستا مستلزم همراهی همه‌ی دستگاه‌های مربوطه است، زیرا ایجاد و ارتقاء سرمایه‌های غیرفیزیکی(انسانی-فکری-مهارتی) فرایندی است که در یک افق میان‌مدت به بار می‌نشیند، اما زمانی که به بار بنشیند، کشور با یک طبقه‌ی جدید صنعتگر، بازرگان و کارآفرین مواجه خواهد شد که در یک نظام آموزشی کامل شامل آموزش رسمی و یادگیری و تجربه‌اندوزی رشد یافته و قطعا در این جمعیت گسترده احتمال ظهور عوامل اقتصادی نخبه بالا خواهد رفت که هر یک به تنهایی می‌توانند چرخی از چرخ‌های اقتصاد کشور را به گردش آورد، چنانچه در گذشته شاهد حضور اینچنین افراد بوده‌ایم.

منصور حسيني؛ مشاور فرهنگي اتاق اصناف ايران

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false