نگاهی به برگزاری اجلاس های اتاق اصناف و دستاوردهای آن | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ دی - ۱۳۹۷  
true
true
نگاهی به برگزاری اجلاس های اتاق اصناف و دستاوردهای آن

علی عوض پور دبیرکل اتاق اصناف ایران

اجلاس اتاق اصناف ایران از تعداد ۱۴۵ نماینده منتخب هیات رئیسه اتاق های اصناف شهرستان ها برای انجام وظایف و مسئولیت های مقرر در قانون نظام صنفی به صورت فصلی تشکیل می گردد. اهم وظایف و اختیارات اجلاس انتخاب هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، بررسی و تایید بودجه اتاق، بررسی اسناد راهبردی توسعه صنوف و سازمان های صنفی و تبیین سیاست های کلان اصناف در سطح کشور است.

در این راستا اتاق اصناف ایران از سال ۱۳۹۴ تاکنون ۱۰ اجلاس فصلی هیات نمایندگان اتاق را در چارچوب قانون نظام صنفی برگزار نموده است.

اجلاس هایی یک روزه و البته فشرده که نمایندگان اتاق اصناف از سراسر کشور در آن حضور داشتند و مسایل و مشکلات خود را در حضور مقام های ارشد دولت بویژه معاونان رئیس جمهور ، وزرای اقتصادی و همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح کرده اند.

نگاهی به عملکرد برگزاری ۱۰ اجلاس در مدت ۳ سال گذشته نشان می دهد که بسیاری از اهداف و برنامه ریزی های انجام شده  اصناف مورد بررسی قرار گرفته است؛ هر چند که تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.

در این اجلاس ها شماری از نمایندگان اتاق اصناف سراسر کشور موفق به ایراد نقطه نظرات خود شدند اما برخی نمایندگان اتاق اصناف به دلیل محدودیت زمان اجلاس مسایل و مشکلات صنفی حوزه مدیریریتی خود را ارائه نکردند و نتوانستند نقطه نظرات خود را ارائه کنند هر چند که در دیدار حضوری با رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق اصناف موارد مرتبط با حوزه صنفی استان خود را مطرح نمودند که اتخاذ تصمیم گردیده است.

نگاهی اجمالی به نتایج و دستاوردهای اجلاس های برگزار شده نشان می دهد که جایگاه کنونی اتاق اصناف ایران در مقایسه با دوره های قبل تفاوت های چشمگیری داشته است.

حضور مقام های ارشد دولت همچون دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و وزرای صنعت، اقتصاد ، تعاون و اطلاعات در اجلاس ها حاکی از اهمیت نقش اصناف در اقتصاد کشور دارد.

با برگزاری اجلاس های اتاق اصناف ایران و تدوین برنامه های کوتاه، میان و بلندمدت، اتاق اصناف اکنون عضو اکثر کمیسیون های تخصصی مرتبط در مجلس شورای اسلامی و دولت است و هر گونه سیاست گذاری و برنامه ریزی در خصوص مسایل صنفی با حضور نماینده اتاق اصناف بررسی و پیگیری می شود.

اتاق اصناف ایران به عنوان بزرگترین تشکل بخش غیردولتی اقتصاد هم اکنون عضو شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، شورای عالی صادرات غیرنفتی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و بسیاری دیگر از ارگان های تصمیم گیر در خصوص مسایل مرتبط صنفی درآمده است.

اگر بخواهیم به دستاوردهای اجلاس های فوق اشاره کنیم می توانیم مواردی همچون تلاش برای افزایش سهم اصناف تولیدی در صادرات غیرنفتی کشور، اختصاص تسهیلات برای صنوف در قالب بسته حمایتی، ایجاد ساز و کارهای لازم برای انتقال دانش فنی مورد نیاز صنوف کشور، اهمیت دادن به موضوع آموزش با برگزاری دوره های آموزشی برای شاغلان صنفی، اجرایی کردن طرح های توسعه تجارت الکترونیک در اصناف، ساماندهی و حمایت از کسب و کارهای نوین را عنوان کرد.

تدوین و ارائه پیشنهادهای لازم برای اصلاح قانون نظام صنفی مطابق با اهداف اسناد بالادستی و سند چشم انداز ۱۴۰۴ و سیاست های اقتصاد مقاومتی، چابک سازی اتحادیه ها و سازمان های صنفی، بررسی و ارزیابی قوانین و آیین نامه های نظام صنفی، ساماندهی صنوف فاقد پروانه کسب، تعامل و توافق با سازمان امور مالیاتی به منظور حمایت از صنوف مختلف، امضای تفاهم نامه همکاری با سازمان ها و دستگاه های مختلف برای پیشبرد امور اصناف  و بسیاری موارد دیگر، برخی از زحمات و تلاش های رئیس و اعضای محترم هیات رئیسه اتاق اصناف ایران در سه سال گذشته است.

با وجود همه تلاش های انجام شده، اصناف با داشتن سهم ۱۷.۵ درصدی در تولید ناخالص داخلی، در انتظار حمایت های معنوی برای ارتقاء جایگاه و نقش خود در اقتصاد کشور هستند.

امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال نامگذاری شده است، اصناف می توانند در تحقق این هدف به عنوان محور اصلی مطرح باشند به طوری که با کمترین سرمایه گذاری نسبت به ایجاد اشتغال ارزان و پایدار در کشور کمک کنند. همچنین در بخش تولید در صورتی که حمایت ها و تسهیلات لازم در اختیار صنوف تولیدی قرار گیرد، قادر به افزایش تولید و اشتغال پایدار خواهند بود. اصناف می توانند در صورت حمایت دستگاه های متولی، میزان صادرات این بخش را تا چندین برابر وضعیت فعلی افزایش دهند.

هر چند که با تلاش مسئولان اتاق اصناف ایران قرار بود در قالب بسته حمایتی، ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از نظام بانکی در اختیار صنوف تولیدی قرار بگیرد اما تاکنون این مصوبه عملیاتی نگردیده است.

امیدواریم در دولت دوازدهم مسئولان ذیربط به ویژه وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت نسبت به اجرایی کردن حمایت های منطقی از جمله اجرای بسته حمایتی از صنوف و تامین و تخصیص منابع قانونی اتاق های اصناف تدابیر لازم را اتخاذ نمایند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false