حضور فعال زنان، یکی از شاخصه‌های توسعه پایدار | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۷ آبان - ۱۳۹۷  
true
true
حضور فعال زنان، یکی از شاخصه‌های توسعه پایدار

مشاور امور بانوان اتاق اصناف ایران گفت: در ایران تنها ۱۵ درصد از زنان فعالیت اقتصادی دارند

مریم سلطانی، مشاور امور بانوان اتاق اصناف  ایران، حضور فعال زنان و کارآفرینان را یکی از شاخصه‌های توسعه پایدار دانست و در این رابطه به خبرگزاری اتاق اصناف ایران گفت: در ایران متاسفانه تنها ۱۵ درصد از زنان فعالیت اقتصادی دارند. در طی دو سال گذشته طبق آماری که از بررسی‌های ما به دست آمده است، حدود ۳۵۰ هزار خانم به عنوان کارفرمای صنفی در استان‌های مختلف حضور دارند. مثلا استان مازندارن پیش‌روی حضور زنان در عرصه اقتصادی است. البته فراموش نکنیم که اگر زنان بخواهند کسب‌و‌کاری ایجاد کنند، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. قصد من تفکیک جنسیتی نیست ولی متاسفانه خانم‌ها همیشه چه در جایگاه خانواده و چه در جایگاه اجتماعی با عدم حمایت رو‌به‌رو هستند. امیدواریم حمایت‌های لازم از زنان با تسهیل قوانین و موارد دگیر صورت بگیرد.

او با بیان اینکه زنان هنوز به این باور نرسیده‌اند که می‌توانند کارآفرین، تولیدکننده و فعال اقتصادی باشند، افزود: متاسفانه بیشتر خانم‌ها فکر می‌کنند تنها باید در حوزه‌های خدماتی و آموزشی فعالیت کنند. ما زنان کمی را می‌بینیم که وارد حوزه‌های صنعتی شوند و البته این موضوع باز هم به عدم حمایت‌ها باز می‌گردد. خانمی که می‌خواهد از بانک تسهیلات بگیرد، باید وثیقه ملکی داشته باشد اما خیلی  کم پیش میآید که خانمی بتواند این وثیقه را تأمین و از آن به عنوان ضمانت استفاده کند. این موارد باعث می‌شود مسائل این چنینی مثل تامین منابع مالی مانع حضور این افراد در همان ابتدای راه کمک به تولید ملی شود.

سلطانی درباره آموزش‌ و وجود زیرساخت‌های لازم برای ایجاد کسب و کار توسط زنان گفت: متاسفانه زنان توانمد در این عرصه شناسایی نشده‌اند و این موضوع به عهده معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری است. در مرحله بعد وقتی خانم‌های توانمند شناسایی می‌شود، باید در همه مقاطع آموزش داده شوند. در بخش خصوصی یک خانم باید هزینه بسیاری بکند که آموزش‌های کسب و کار و کارآفرینی ببیند. البته اتاق اصناف بخش آموزش دارد ولی نمی‌دانم چقدر توانسته در این بحث فعالیت کند چون تا قبل از این، بخش امور بانوان وجود نداشت و تازه راه‌اندازی شده ولی یکی از اهداف ما در این بخش آموزش و توانمند‌سازی زنان است.

او در پایان اظهار کرد: تمام این فرصت ها در صورتی محقق خواهد شد که بتوان از تولید ملی و زیرساخت های لازم آن حمایت کرد. امور بانوان اتاق اصناف ایران آمادگی دارد تا به هر طریق ممکن از تولید ملی و زمینه های اجرایی شدن آن حمایت کامل و لازم را انجام دهد. در همین راستا از کمپین حمایت از تولید ملی هم حمایت خواهیم کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false