تنها نیمی از کارت های بازرگانی دارای اعتبار هستند | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۷ آبان - ۱۳۹۷  
true
true
تنها نیمی از کارت های بازرگانی دارای اعتبار هستند

محمدرضا جعفریان با بیان اینکه تنها نیمی از کارت های بازرگانی دارای اعتبار هستند، گفت: نظام زیر زمینی قدرتمندی ایجاد شده است که بدون کارت بازرگانی و با واردات کالای قاچاق و توزیع آن به تولیدکنندگان داخلی ضربه سختی وارد کرده است.

محمدرضا جعفریان مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران، در برنامه اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص فرارهای مالیاتی و کارت های بازرگانی اظهار کرد: از ۱۲۰۰ کارت بازرگانی که در حال حاضر وجود دارد تنها نیمی از آن قابل اعتبار هستند. نظام زیرزمینی قدرتمندی ایجاد شده است که بدون کارت بازرگانی و با واردات کالای قاچاق و توزیع آن به صورت خیلی آسان به تولید و تولیدکنندگان داخلی ضربه وارد کرده است.

وی با بیان اینکه مسئولان عزم ملی در مبارزه با قاچاق ندارند، افزود: اگر واقعا مسئولان اراده راسخ دارند پس به چه دلیل ما شاهد این حجم کالای قاچاق در داخل کشور هستیم زیرا همین افراد هستند که موجب فرار مالیاتی در کشورمی شوند .

مشاور مالیاتی اتاق اصناف تصریح کرد: در ۱۲ سال گذشته ما نتوانستیم طرح جامع مالیاتی را عملیاتی کنیم زیرا در این خصوص دچار ضعف و ناکارآمدی هستیم .

جعفریان با بیان اینکه ضروری است که اتاق بازرگانی در خصوص صدور کارت های بارگانی اعمال سختگیری کند، تصریح کرد: به چه سبب برای فردی که فوت شده است کارت بازرگانی صادر می شود؛ فردی که می خواهد کارت بگیرد باید حداقل آموزش های اولیه را در این رابطه ببیند و در تجارت جهانی فعال باشد.

وی تاکید کرد: باید در رابطه با این امر یک دگر اندیشی و بازنگری انجام دهیم تا بتوانیم مشکلات این بخش را حل و فصل کنیم و افرادی کارت اخذ کنند که واقعا در کار تجارت تخصص داشته و همچنین دارای هویت باشند که بتوان از آنها مالیات دریافت کرد .

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ادامه داد: باید برای کسانی که نخستین بار کارت بازرگانی دریافت می کنند اعتبارسنجی صورت بگیرد تا هر فردی برای بارنخست حجم بالایی از واردات را انجام ندهد و بعد هم تا مودی مالیاتی مورد شناسایی قرار بگیرد زمان زیادی می برد .

وی در خصوص اینکه چرا کلا ۳۸ درصد اقتصاد ما مالیات می دهد تصریح کرد: زمانی که قانونگذار عده ای را از پرداخت مالیات معاف می کند بسیاری از افراد دیگر هم تمایلی به پرداخت آن ندارند که در واقع این بحث به گونه ای تبعیض مالیاتی محسوب می شود.

جعفریان با اشاره به اینکه بین ۱۸ تا ۲۲درصد فرار مالیاتی در کشور داریم، افزود: بسیاری از این افراد به دلیل تبعیض مالیاتی به فرار روی آورده اند و همچنین عدم ارائه گزارش های شفاف نیز مسئله دیگری است که زمینه فرار مالیاتی را فراهم کرده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false