با افزایش 30 درصدی قیمت نان موافقت نکردیم | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲ مهر - ۱۳۹۷  
true
true
با افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان موافقت نکردیم

رئیس اتاق اصناف ایران درباره افزایش قیمت نان گفت: ستاد تنظیم بازار با افزایش ۱۵ درصدی موافقت کرده است و این افزایش نرخ  به شرط آن است که چانه نان در مجموعه صنعت تولید نان کشور اصلاح شود.

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران، درباره آخرین وضعیت قیمت نان گفت: در آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار یکی از چهار بحث مورد نظر، بحث افزایش نرخ نان بود. سیاست‌گذاری کلان در خصوص آرد و نان به جلسه آتی موکول شد. اما درباره افزایش نرخ نان که مورد تاکید بنگاه‌ها و اتحادیه‌های صنفی در کشور بود، در سه سال گذشته  اتحادیه‌های صنفی تقاضای حداقل افزایش ۳۰ درصدی داشتند. اما ستاد تنظیم بازار با افزایش ۱۵ درصدی موافقت کرده است و این افزایش نرخ  به شرط آن است که چانه نان در مجموعه صنعت تولید نان کشور اصلاح شود. اتاق اصناف هم مکلف شده است با هماهنگی اتحادیه صنفی، وزن نان را به نوعی بازتعریف کند. اگر این اتفاق رخ دهد کیفیت نان در تولید اصلاح شده و مقداری بهبود پیدا خواهد کرد.

او درباره نانوایی‌های آزادپز و تغییر در کیفیت نان تولید شده در این واحدهای صنفی افزود: در این میان بحث نان مطرح است. این واحدها هم مورد سوال قرار گرفته‌اند، وزن نان و چانه‌های ارائه شده توسط آنها هم کمی سبک است. تمام این موارد اصلاح خواهند شد.

رئیس اتاق اصناف ایران ضمن بیان مخالفت خود با دو نرخی بودن نان، در این مورد گفت: من با اصل افزایش قیمت نان مخالفم، بارها گفته‌ام، امروز هم می‌گویم صد در صد مخالف دو نرخی بودن نرخ نان هستم. دورریز نان در ایران بسیار زیاد است. در بحث نان رانت‌های زیادی وجود دارد که باید حذف شود. به نظر من به عنوان یک کارشناس صنفی، قیمت نان باید تک نرخی شود و اگر قرار است یارانه‌ای در بحث نان  به افراد بی‌بضاعت داده شود، بهتر است  این یارانه در قالب های دیگری اختصاص داده شود نه اینکه همه اقشار با هر درآمدی بتوانند از نان به این صورت استفاده کند.

او با تاکید بر اینکه یک نرخ باید برای نان در نظر گرفته شود، گفت: من درباره اینکه باید در این بخش یارانه ای تعلق بگیرد یا نه صحبت نمی‌کنم. اگر دولت به این جمع بندی برسد که باید برای این بخش یارانه در نظر گرفته شود، موضوع  باید برای همه یکسان باشد، اما اگر قرار بر حذف یارانه است دیگر نباید رانتی وجود نداشته باشد تا آرد دولتی در بازار آزاد به فروش برسد.

فاضل در بخش دیگری با بیان اینکه دولت نباید به سمت بنگاه‌داری برود، درباره رونق تولید گفت: ایجاد رونق تولید ساز و کارهای خودش را می‌طلبد. ما کسی را مقصر نمی‌دانیم. اینکدولت هم هم‌نظر با ماست. سوال ما این است که چرا این موضوع محقق نمی‌ شود و چرا دولت به سمت انتزاع مجموعه بنگاه‌های کوچک و الحاق خودشان هستند؟ ما از دولت درباره رونق تولید ایراد نمی‌گیریم. ما مجموعه کارگزاران نظام را خطاب قرار دادیم. بحث ما این  است که قوانین را در جهت بهبود فضای کسب و کار اصلاح کنید. وقتی می‌گوید به سمت اقتصاد مقاومتی در حرکت هستیم، یقینا باید اصلاح قوانین را در همان محیط داشته باشیم آیا واقعا  تا امروز شما قانونی را در جهت بهبود فضای کسب و کار در ساختار اقتصاد مقاومتی دیده‌اید؟ این مجموعه باید هماهنگ بنوازد ولی متاسفانه هارمونی لازم در مجموعه ایجاد اشتغال و بهبود کیفیت در تولید وجود ندارد. متاسفانه اصناف در بخش سیاست‌ گذاری‌ها شریک نیستند و تنها نگاه کارشناسانه‌شان را به دولت و مجلس اعلام می‌کنند. در بخش تراکنش‌های مالیاتی هجوم به مجموعه بنگاه‌های کوچک و متوسط در کشور به نفع اقتصاد نیست.  کارآفرین باید احساس آرامش، نشط و امنیت کند نه اینکه هر روز به لطایف‌الحیل به او حمله شود. این روند باید اصلاح شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی