گوش شنوا برای شنیدن مشکلات صنف عکاسان نیست/ درج عکس یکبارمصرف روی کارت ملی | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۷  
true
true
گوش شنوا برای شنیدن مشکلات صنف عکاسان نیست/ درج عکس یکبارمصرف روی کارت ملی

رکود اقتصادي از يک طرف و تداخل صنفي از طرف ديگر مشکلاتي را براي صنف عکاسان بوجود آورده است؛ اين صنف که زماني به عنوان يک هنر از جايگاه ويژه اي برخوردار بود اکنون به دليل کم توجهی و نبود حمايت جدي مسئولان با مشکلات عديده اي روبرو شده است.

اکنون ديگر عکاسي مختص عکاسان هنرمند و کاربلد در آتليه ها و عکاسي ها نيست. يک عکس پرسنلي که سال ها بر روي شناسنامه ، گذرنامه و دیگر کارت هاي شناسائي ثبت مي شد، امروزه در مراکز وابسته به ثبت احوال، پليس + ۱۰ و در مدارس توسط اشخاص غير حرفه اي گرفته مي شود که این موارد به دليل بی توجهی به حقوق صاحبان اين صنف است.

عکاسي يک هنر اختصاصي است، نه يک شغل سيار و عمومي؛  هيچ عکاسي چه مجوزدار و يا بدون مجوز، حق عکاسي در مدارس و يا اماکن ديگري را به صورت سيار ندارد و اين کار تداخل صنفي محسوب شده و خلاف قانون نظام صنفي است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اصناف ایران، میلانی رئیس اتحادیه صنف عکاسان تبریز در این خصوص گفت: عکاسی توسط ادارات دولتی از مشکلات عدیده چند سال گذشته است که گریبانگیر صنف عکاسان شده و با وجود بارها اعتراض و نامه نگاری و برگزاری جلسات با مسئولان دستگاه های ذیربط و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، تاکنون نتیجه ای دربر نداشته است؛ گویا که گوش شنوایی برای پایان دادن به مشکلات صنف عکاسان وجود ندارد.

وی افزود: حدود ۸۰ میلیون ایرانی باید کارت ملی جدید دریافت کنند که برای این کار به دفاتر پیشخوان و دفاتر پستی مراجعه می‌کنند اما اقدام این دفاتر برای انداختن عکس بی‌کیفیت و غیرتخصصی منطقی نیست و هزینه ای که این دفاتر دریافت می‌کنند، از درآمدهای یک واحدصنفی محسوب می شود که ان را سلب کرده اند.

میلانی اضافه کرد: یک واحد صنفی پروانه دار اکنون هزینه هایی همچون هزینه اجاره ، مالیات ، عوارض شهرداری و دارایی را پرداخت می‌کند اما عکاسی توسط دفاتر دستگاه های دولتی باعث شده تا تعداد زیادی از واحدهای صنفی عکاسان تعطیل شوند.

وی ادامه داد: صنف عکاسان از سال ۹۱ با این مشکل مواجه هستند؛ دولت با اینگونه اقدامات راه امرار معاش واحدهای صنف عکاسی را بسته و معلوم نیست تا چه زمانی قرار است این رویه ادامه پیدا کند.

رئیس اتحادیه صنف عکاسان تبریز تصریح کرد: شرایط به گونه ای شده که به ندرت افراد برای انداختن عکس به آتلیه های عکاسی مراجعه می‎کنند و چاپ عکس خیلی کم صورت می گیرد و تمامی منابع درآمدی صنف عکاسان به گونه ای تعدیل شده و تنها عکس پرسنلی مانده بود که آن هم به لطف اقدامات دفاتر پیشخوان و دفاتر پستی گرفته شده است ؛ لذا اگر اقدامی صورت نگیرد، این صنف تعطیل خواهد شد.

صنف عکاسان را جزو هنرمندان نمی بینند

در ادامه یوسف جادوانی عضو هیات رئیسه اتحادیه صنف عکاسان تبریز اظهار کرد: یکی از مشکلات صنف عکاسان مشکل بیمه است و صنف عکاسان را جزء هنرمندان نمی بینند و باید بیمه را کامل پرداخت کنند.

وی افزود: دسته‌بندی برای قشر هنری صورت گرفته که بر اساس آن صنف قالی بافان، نوازندگان، خوانندگان، طراحان، نقاشان و خطاطان در رسته هنری قرار گرفته اند و بیمه این اقشار با یارانه انجام می شود اما معلوم نیست چه اتفاقی افتاده که صنف عکاسان جزء هنرمندان محسوب نمی شود و باید ۳ برابر بیمه هنرمندان را حق بیمه پرداخت کنیم.

بر اساس کدام گشایش اقتصادی افزایش مالیات صورت نمی‌گیرد

محمد قائمی نایب رئیس اتحادیه عکاسان تبریز گفت: مالیات را باید بر اساس افزایش درآمد وصول کنند و زمانی که هیچ گشایش اقتصادی صورت نگرفته افزایش چند برابری مالیات چه معنایی دارد.

وی افزود: مالیات را بر چه اساسی حساب می کنند و چرا باید برای صنف عکاسی که عملا در رکود بسر میبرد این همه افزایش مالیاتی را شاهد باشیم .

نائب رئیس اتحادیه عکاسان تبریز اظهار کرد: اخیرا نیز شرکت هایی در استانها به صورت غیر قانونی مساله برگزاری مراسم ازدواج های آسان را طراحی کرده اند و بر اساس آن برای کار عکاسی قیمت های پایین تری را ارائه می دهند ؛ این در حالی است که این شرکت ها ثبت قانونی نشده اند و پروانه کسب ندارند و هیچ گونه عوارض و مالیات و دیگر هزینه ها را هم نمی پردازند. از شهروندان می خواهیم به هیچ عنوان به واحدهای فاقد پروانه مراجعه نکنند.

اقدامات بخش دولتی در راستای  اصل ۴۴ و خصوصی سازی واقعی نیست

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران در خصوص مشکلات صنف عکاسان گفت: در راستای حل مشکلات صنف عکاسان در سال های اخیر تلاش کرده ایم و به دنبال راهکار هستیم . این موضوع از چند لحاظ قابل بررسی است و این گونه اقدامات با اصل ۴۴  و خصوصی سازی واقعی و اهداف اقتصاد مقاومتی منافات دارد.

محمدعلی صدیقی افزود: اصناف پیشانی بخش خصوصی هستند و اینکه شعار خصوصی سازی و اقتصاد مقاومتی را سردهیم و هیچ گامی در این راستا برنداریم، اقتصاد کشور را با مشکل همراه می کنیم.

وی افزود: اینکه بخواهیم در کار بخش خصوصی دخالت کنیم و کار را از دست بخش خصوصی بگیریم ، کار اشتباهی است و به نوعی قاپیدن کار از دست بخش خصوصی محسوب می شود که هیچ گونه توجیه اقتصادی ندارد.

صدیقی با بیان اینکه عکاسی تاریخ و هویت هر جامعه است و نباید از آن سرسری رد شد، تصریح کرد: اینکه با دوربین غیرحرفه ای و افراد غیر تخصصی بخواهیم عکس های بی‌کبفیت و یکبار مصرف را  در کارت ملی که در همه جا دیده می شود و هویت هر فرد در جامعه است را منظور کنیم، هویت صنف عکاسی خود را زیر سوال برده ایم.

وی افزود: افرادی که در دفاتر اقدام به عکاسی می کنند نه پروانه کسب دارند و نه تخصص. عکاسی نیاز به آموزش و به روز رسانی دارد و با این اتفاقات صنف عکاسان ریزش داشته است.

صدیقی اظهار کرد: صنف عکاسان آماده هستند در این خصوص با دفاتر پستی همکاری داشته باشند و از طریق شیوه های جدید عکس با کیفیت را برای دفاتر پستی با لینک ارسال کنند. /ع/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی