مردم چابهار از راه ماهیگیری در خلیج فارس روزگار می گذرانند | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳ مهر - ۱۳۹۷  
true
true
مردم چابهار از راه ماهیگیری در خلیج فارس روزگار می گذرانند

رحیم جدگال، رئیس اتاق اصناف بندر آزاد چابهار درمورد کسب و کار مردم شهرش می گوید: « بندر آزاد چابهار و بخش های اطرافش جمعیتی حدود ۳۰ هزار نفر دارند که نیمی از آن متعلق به خود چابهار است. عمده درآمد مردم این جا صیادی است و از راه ماهیگیری در خلیج فارس روزگار می گذرانند. مردم چابهار لنج های ماهیگیری و همچنین لنج های باربری دارند که عمده معامله آن ها با کشور امارات است.»

کسانی که مجوز دارند به کارشان ادامه می دهند

جدگال در ابتدای حرف هایش به موضوع قلیان اشاره می کند و می گوید: «من هم به عنوان هر کسی که جنبه سلامتی برای اش اهمیت دارد، از ضرر قلیان آگاهم و معتقدم استفاده از آن به سلامتی انسان آسیب می رساند. با این وجود، تمام موضوع مربوط به قلیان و ضرر آن نیست و نمی توان بدون فرهنگ سازی و جایگزینی گزینه دیگری جای قهوه خانه یا سفرخانه سنتی، جلوی این موضوع را گرفت و به این فکر نکرد که آدم ها نتوانند ساعاتی در چنین پاتوقی بگذرانند. در چابهار سفره خانه هایی که مجوز عرضه قلیان داشتند، همچنان به کار خود ادامه می دهند ولی آن هایی که بدون مجوز قلیان به مشتری می دادند از ادامه دادن این کار منع شدند.»

شناسایی این افراد کمک زیادی به شفافیت مالیاتی می کند

رئیس اتاق اصناف بندر آزاد چابهار با اشاره به موضوع مالیات و فرار مالیاتی عده ای فاسد اقتصادی می گوید: «مالیات وظفیفه هر یک از اعضای جامعه است و کسبه هم باید مالیات خودشان را پرداخت کنند، چون مالیات اساس زیرساخت جامعه را شکل می دهد. موضوع اصلی به نظرم شفافیت مالیاتی است که مربوط به افرادی است که فرار مالیاتی داشته اند و بدهی های سنگین مالیات به جای گذاشته اند اما همچان فعالیت اقتصادی دارند. فکر می کنم شناسایی این افراد کمک زیادی به موضوع شفافیت در بحث مالیات خواهد کرد. از طرفی باید در بحث مالیات، پرداختی های اصناف را باید با مراعات محاسبه کرد و فشار را از دوش آن ها برداشت.

قاچاق از طرق مختلف صورت می گیرد

او همچنین درمورد قاچاق و واردات کالای غیرقانونی در بندر آزاد چابهار می گوید: «درمورد بازار منطقه آزاد چابهار، مهم ترین مسئله و دغدغه واردات جنس خارجی است. در حالی که صادراتی انجام نمی شود و همه چیز به واردات کالا مربوط می شود. عمده کالایی که از طریق بندر آزاد چابهار وارد کشور می شود برای مرکز کشور است و مصرف چندانی در این جا ندارد. از طرفی مسئله قاچاق هم در این بین مطرح است. قاچاق از طرق مختلف صورت می گیرد؛ مطمئنیم که چه از راه کانتینر و ماشینی قاچاق لوازم آرایشی _ لوازم آرایشی بیشترین سهم را در بین دارند _ ، پوشاک و لوازم خانگی صورت می گیرد. هرچند بندر آزاد چابهار نسبت به دیگر بنادر آزاد نقش کم رنگ تری در این میان به خود اختصاص داده و به خاطر وصل بودن به خاک کشور، عده زیادی برای خرید وسایل با ماشین شخصی به این جا مراجعه می کنند و اجناس مورد نیازشان را خریداری می کنند.»

مردم این جا از راه ماهیگیری در خلیج فارس روزگار می گذرانند

رحیم جدگال  در انتهای حرف هایش به کسب و کار مردم چابهار اشاره می کند و می گوید: «بندر آزاد چابهار و بخش های اطرافش جمعیتی حدود ۳۰ هزار نفر دارند که نیمی از آن متعلق به خود چابهار است. عمده درآمد مردم این جا صیادی است و از راه ماهیگیری در خلیج فارس روزگار می گذرانند. مردم چابهار لنج های ماهیگیری و همچنین لنج های باربری دارند که عمده معامله آن ها با کشور امارات است.»

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی