اصناف و دفاع مقدس | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲ مهر - ۱۳۹۷  
true
true
اصناف و دفاع مقدس

تاریخ پر فراز و نشیب ایران نه تنها با اصناف بیگانه نیست، بلکه در بسیاری از برهه¬های زمانی خود مولود رشادت¬ها و جانفشانی¬های اصناف است. اما هشت سال دفاع مقدس نقطه¬ی عطفی در نقش آفرینی تاریخی اصناف بود. آغاز جنگ تحمیلی زوایای تازه¬ای از تعهد، ازخودگذشتگی و رشادت اصناف و بازار را نمایان کرد که بر شکوه سابقه¬ی درخشان اصناف بیش از پیش افزود.

از یک سو، از بذل جان و مال دریغ نورزیدند و هر آنچه داشتند از جان وتن و مال و فرزند و خانمان و مهارت و تجربه  را در طبق اخلاص تقدیم انقلاب و اسلام کردند و در سوی دیگر، با تمام توان در مقابل برخی سودجویان قد علم کرده و از حیثیت اصناف و بازار و آنچه نیاکان آن¬ها برای آنان بجا گذاشته بودند، دفاع کردند.

ستاد پشتیبانی جنگ صنوف تولیدی از جمله ساختارهای صنفی دوران دفاع مقدس است که به دستور مقام معظم رهبری در سال ۱۳۵۹ تشکیل شد. وظیفه اصلی ستاد بسیج و جذب نیروهای فنی شناخته شده مردمی عضو اتحادیه¬ها و تعاونی¬های صنوف تولیدی و خدمات فنی و اعزام آن¬ها به جبهه¬های نبرد حق علیه باطل بوده است. این ستاد افتخار دارد که اولین گروه¬های متشکل فنی را به جبهه¬ها اعزام داشته و چون تخصص و ابتکار افراد عضو این ستاد عموما از افراد با سابقه و فنی سرچشمه گرفته بود، لذا تمام وظایف محوله به گروه¬های اعزامی چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی در سطح بسیار عالی صورت می¬گرفته است.

این ستاد در طول مدت جنگ جهت لشکرها و یگان¬های سپاه در جنوب و غرب کشور اقدام به اعزام حدود ۴۰ هزار نفر نیروی فنی و خدماتی و اهدا یک میلیارد و ۲۰۰ ملیون تومان کمک¬های جنسی و فنی و تعمیراتی از قبیل ایجاد تعمیرگاه¬های فنی در مناطق جنگی، تعمیر و بازسازی بیش از هزار دستگاه خودرو سبک و سنگین در تهران و ساخت اطاق¬های آمبولانس، ساخت انواع تانکرهای آب و سوخت، اهدا بیش از ۱۵۰ دستگاه انواع خودرو نموده است که در این حین ۴۰۰ نفر از نیروهای فنی عضو ستاد نیز به درجه¬ی رفیع شهادت رسیده¬اند.

رهبری معظم در تجلیل از ستاد پشتیبانی جنگ صنوف تولیدی در سال ۱۳۹۳ در حرم مطهر امام رضا(ع) فرمودند:

« در دوران جنگ تحمیلی، یکی از مشکلات ما، از کار افتادن دستگاه¬های ما، بمباران شدن مراکز گوناگون ما، تهیدست ماندن نیروهای ما از وسایل لازم، مثل وسایل حمل و نقل و این چیزها بود. یک عده افراد صنعتگر، ماهر و مجرب راه افتادند از تهران و شهرستان¬ها که بنده در اوایل جنگ خودم شاهد بودم، این¬ها را می¬دیدم، اخیراً هم به¬حمدالله توفیق پیدا کردیم، یک جماعتی از این¬ها آمدند، آن روز جوان بودند، حالا سنی از آن¬ها گذشته، اما همان انگیزه و همان شور در ان¬ها هست، رفتند داخل میدان¬های جنگ، در صفوف مقدم، بعضی¬هایشان هم شهید شدند، تعمیرات کردند، ساخت و ساز کردند، ساخت و سازهای صنعتی. این پل¬های عجیب و غریبی که در جنگ به درد نیروهای مجرب ما خورد، امکانات فراوان، خودرو، جاده و امثال این¬ها، به¬وسیله همین نیروهای مجرب و ماهر بوجود آمد.»

تهیه و ارسال کاروان¬های تدارکات، پشتیوانی فنی و سازندگی از جمله خدمات اصناف به جنگ است که همگان کم و بیش در رابطه با آن می¬دانند، اما بخشی از خدمات و جانفشانی¬های اصناف هنوز پنهان است که می¬توان ردپای آن را در خاطرات پیشکسوتان جنگ و جهاد مشاهده کرد. در این رابطه بهترین گواه کلام امام راحل است که بازگویی و یادآوری بخشی از این بیانات خالی از لطف نیست.

«در این جنگ هم، بازار هم در جبهه فرستاد و هم در پشت جبهه‏‎ ‎‏خدمت کرد. و الآن هم باز، بازار است که خدمت می کند و از اسلام‏‎ ‎‏عزیز و از جمهوری اسلامی نگهداری می کند»(امام خمینی-۱۰/۱۱/۱۳۶۱(.

‏‏«من می دانم که شما ‌که خدا حفظتان کند‌ و همه بازاریهای‏‎ ‎‏ایران، تهران، یزد، همه جا، اینها علاقه مندند به اسلام. اینها زحمت‏‎ ‎‏کشیدند، خون دادند، جوان دادند برای اسلام.

اینهایی که همه ‏‏چیزشان را برای اسلام دادند و حالا هم دارند می دهند. اینهایی که‏‎ ‎‏جوانهایشان را می فرستند به سر حد و می بینند در مَعْرَض خطر است.‏‎ ‎‏در معرض کشته شدن است، و بعد هم اگر کشته بشود تبریک‏‎ ‎‏می گویند. یک همچو ملتی که برای اسلام اینطور فداکاری کرده‏‎ ‎‏است، نخواهد کسی توانست که به این زودیها منحرفش کند.»(امام خمینی-۲۶/۸/۱۳۵۹).

منصور حسینی دبیر فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی