اشتغالزایی و رونق تولید در دستور کار دولت است | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۸  
true
true
اشتغالزایی و رونق تولید در دستور کار دولت است

رئیس جمهور در همایش ملی اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی با تاکید بر ضرورت پیشرفت کشور گفت: اشتغالزایی و رونق تولید در دستور کار دولت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اقای روحانی در این همایش تصریح کرد: اگر ساعت جوان ایرانی ، زودتر مشغول بکار شود و به اینده اعتماد پیدا کند و تشکیل خانواده دهد، اجر بزرگی دارد و این وظیفه همه مسئولان است که در این مسیر گام بردارند.

رئیس جمهور با اشاره به جایگاه ارزشمند روستا در تولید و توسعه اقتصادی و همچنین نقش روستاییان در این زمینه گفت: اگر ما در پی اقتصاد مقاومتی هستیم، مقاومت اقتصادی از روستاها آغاز می شود و از روستاها باید شروع کنیم.

آقای روحانی افزود: ما می توانیم روستا را زنده، آباد و متحول سازیم.

رئیس جمهور همچنین از روستا به عنوان نمادی از تولید، خودکفایی، صفا، محبت و قلب پاک، استعداد و حضور نوابغ بزرگ نام برد و گفت: من خودم در خانه کوچک روستایی در دوران نوجوانی در محیطی بزرگ شدم که تقریبا از خیلی چیزهای مصرفی خودکفا بودیم.

آقای روحانی افزود: کلمه روستا برای همه روستاییان و برای من که دوران کودکی و نوجوانی را در روستا زندگی کردم همواره خاطره انگیز است.

رئیس جمهور گفت: رسم نبود که ما نیازمندی روستا را از شهر تامین کنیم بلکه شهرها روستاها را به عنوان منبع تولید موادغذایی، کشاورزی و صنایع دستی می دیدند.

از واردات گندم به صادرات رسیدیم

رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت روستاهای کشور بعنوان پایه اقتصاد یک کشور، سال ۹۵ را سالی پر افتخار برای دولت یازدهم دانست و تصریح کرد: این برای آن بود که بر سر سفره های ما نان خارجی و گندم و آرد خارجی نبود.

آقای روحانی در همایش ملی اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی افزود: زمانی که در سال ۹۲ آغاز بکار کردیم به واردات حدود ۵ میلیون تن گندم نیازمند بودیم و این درحالی بود که سال بعد نیز متاسفانه این نیازمندی را داشتیم.

رئیس جمهور ادامه داد: اما در سال ۹۴ روستائیان ما با تلاش و کوشش کاری کردند که در بهار سال ۹۵ با سفره پربرکت با نان و گندم ایرانی احساس خودکفایی کردیم .

آقای روحانی خاطرنشان کرد: امیدواریم امسال نیز بتوانیم در حوزه گندم خودکفا باشیم ، اینکه ما سالیان دراز ، گندم وارد می کردیم اما امسال سه میلیون تن گندم صادر خواهیم کرد یعنی ما از واردات به صادرات رسیدیم .

رئیس جمهور گفت: ما در گازوئیل نیز از واردات به صادرات رسیدیم و انشاالله امسال نیز در حوزه بنزین از واردات به صادرات خواهیم رسید و این به معنای اقتصاد مقاومتی ، خودکفایی و خود اتکایی است.

آقای روحانی تصریح کرد: کشاورزان، روستائیان و کارآفرینان ما در زمینه مواد غذایی، در سال ۹۵نسبت به سال ۹۲ توانستند ۲۱ میلیون تن بیشتر این مواد را برای کشور تولید کنند.

رئیس جمهور ضمن قدردانی از افتخارات کشاورزان و روستائیان کشور خاطرنشان کرد: من همواره در میان مسئولین، کارگزاران، وزرا و صاحبنظران بر مسئله توسعه و آبادانی روستاهایمان تاکید کردم چرا که خودم روستایی زاده ام .

آقای روحانی گفت: حرکت اقتصادی ، پیشگیری از مهاجرت های بی رویه و رشد و تولید از روستاها آغاز می شود.

رئیس جمهور یادآور شد: ما در دولت یازدهم در طول این سه سال و نیم تلاش کردیم تا بخشی از وظایفمان را بر طبق وعده هایی که داده بودیم انجام دهیم.

آقای روحانی گفت: الحمدلله امروز در کشور ما روستای ده خانواری که برق نداشته باشد نداریم.

امسال بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومان برای آب روستایی صرف می شود

رئیس جمهور با بیان اینکه در سال ۹۵ حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای آب روستایی صرف شده است گفت : امسال بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومان برای آب روستایی صرف خواهد شد .

آقای روحانی در ادامه سخنان خود در همایش ملی اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی افزود : این کار بزرگی است وقتی در روستای ما برق وارد می شود یعنی تحرک جدیدی می تواند در تولید بوجود آید و ابزار جدیدی برای تولید ایجاد شود و شکل بسیاری از کارگاهها ، چرخ خیاطی ها و نحوه کار بسیاری از صنایع دستی تغییر می کند.

رئیس جمهور ادامه داد : خوشحالیم که در دولت یازدهم اعلام کنیم روستای ده خانوار بدون برق نداریم .

آقای روحانی اضافه کرد : روز گذشته از وزیر نیرو سوال کردم و به ایشان گفتم که به دقت به من بگوید که آیا روستای ده خانواری در ایران هست که برق نداشته باشد؟ و ایشان بر اساس آمار و ارقام پاسخ دادند که ۸ تا ۹ روستا به دلایل مختلف از جمله ساخته شدن در مکانهایی که مجاز نبودند وجود دارند که ما نتوانستیم به آنها برق رسانی کنیم ، جز این ۸ روستا  با قاطعیت هیچ روستایی وجود ندارد که ۱۰ خانوار بیشتر سکنه داشته باشد و برق نداشته باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه این حرکت بزرگی در روستاهای ماست اظهار داشت: وزیر نیرو اعلام کرد که در سال ۹۷ شاهد تحولی بزرگ در زمینه آب رسانی به روستاها نیز خواهیم بود .

آقای روحانی افزود : در دولت یازدهم به ۵ هزار و ۲۰۰ روستا آب آشامیدنی سالم رسیده است و با توجه به اینکه ما در بودجه ردیفی برای آب روستایی نداشتیم ، در سال ۹۳ یک ردیف برای آب روستایی با ۳۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد و سال بعد این رقم را به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش دادیم ، و در اواخر سال ۹۴ به دنبال ۵۰۰ میلیون دلار برای آب روستایی بودیم و این موضوع در سال ۹۵ اجرایی و عملیاتی شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سال ۹۵ حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای آب روستایی صرف شده است گفت : سال ۹۶ بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومان برای آب روستایی صرف خواهد شد .

آقای روحانی افزود : در پایان سال ۹۷ آبرسانی به روستاها در سراسر ایران با برنامه ریزی این دولت تکمیل نهایی خواهد شد

رئیس جمهور اضافه کرد : ۵۲۰۰ روستایی که امروز از آب سالم استفاده می کنند ، جمیعتی بالغ بر ۴ میلیون نفر دارند و این موضوع نشان می دهد این حرکت ، حرکت بسیار خوبی برای آن است که روستاییان ما با آرامش قلب ، رفاه و بهداشت بیشتر بتوانند در روستاها زندگی کنند .

آقای روحانی در ادامه با اشاره به گازرسانی به مناطق روستایی نیز گفت : در زمینه گازرسانی به روستاها کار بسیار عظیمی صورت گرفته و کل گازرسانی به روستاها تا سال ۹۲ از آغاز تاسیس شرکت گاز و لوله کشی گاز برای مناطق مسکونی و تجاری، ۱۴ هزار روستا گازرسانی شده بود و در این  دولت حدود ۹ هزار روستا گازرسانی شده است ، یعنی در کل تاریخ ۱۴ هزار و در دولت یازدهم ۹ هزار روستا گازرسانی شده است .

رئیس جمهور اضافه کرد  : ای کاش می شد که رسانه های ما می آمدند ، واقعیت ها و خدمات این دولت را برای مردم توضیح می دادند ، حالا باید گفت هر یک روستا و هر یک روستایی ، ان شاءالله یک رسانه برای دولت مظلوم یازدهم است .

آقای روحانی افزود : اگر حمایت شما مردم و شما روستائیان و شما تلاشگران ، کشاورزان و کارآفرینان نبود حتما ما نمی توانستیم این راه پر سنگلاخ را ادامه دهیم .

رئیس جمهور اضافه کرد : غروب که می شود می بینیم جاده جلوی فردای ما صاف صاف است ، اما نمی دانم شب تا صبح چقدر فرصت هست زیرا وقتی صبح می شود می بینیم این جاده مجددا پر از سنگلاخ است .

آقای روحانی افزود : اما امید ما به حق است و توسل ما به پیامبر و خاندان رسالت است و هدایتهای رهبر معظم انقلاب و حمایت های شما مردم به خوبی ما را به مقصد خواهد رساند .

در این همایش یک روزه، وزیر کشور ، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور ، سه کار آفرین و سه دهیار منتخب سخنرانی کردند.

در ادامه این همایش از سند توسعه روستایی و کتاب کارآفرینان روستایی رونمایی و از کارآفرینان و دهیاران منتخب تقدیر شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false