ضرورت توجه به ظرفیت‌ های منطقه‌ای و استانی در توسعه کشور | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۰ خرداد - ۱۳۹۷  
true
true
ضرورت توجه به ظرفیت‌ های منطقه‌ای و استانی در توسعه کشور

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر ضرورت توجه به ظرفیت های منطقه ای و استانی در توسعه کشور گفت: در مناطق مختلف کشور پتانسیل بالقوه فراوانی وجود دارد که تاکنون شناسایی نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، غلامحسین شافعی روز شنبه در نخستین نشست استانی دبیرخانه مشترک سه اتاق اصناف، بازرگانی و تعاون افزود: در برنامه‌ریزی کشور برای توسعه خلاء وجود دارد و آن هم توجه نکردن به توسعه منطقه‌ای و استانی است.

وی با اشاره به تشکیل دبیرخانه مشترک سه اتاق اصناف، بازرگانی و تعاون ادامه داد: اتاق های سه گانه به عنوان بخش خصوصی واقعی اقتصاد، توجه به توسعه منطقه ای را با تقسیم کشور به ۷ منطقه، مورد توجه جدی قرار داده اند. اگر به دنبال توسعه متوازن در کشور هستیم باید تمرکزگرایی از بین برود و توسعه در کشور به صورت منطقه ای باشد.

شافعی با بیان اینکه امروز بخش خصوصی نیازمند مشارکت همه قوا در رسیدن به جایگاه واقعی است ، گفت: این که در تهران نسخه‌ای برای توسعه تمام استان‌ها بدون توجه به ظرفیت‌های منطقه‌ای آنها نوشته شود، اشتباهی است که به طور مرتب تکرار می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بر ضرورت داشتن بانک های اطلاعاتی منطقه ای تاکید کرد و افزود: ایجاد صندوق‌های توسعه منطقه‌ای با حضور و نظارت دولت از جمله پیشنهاداتی است که دبیرخانه سه اتاق تدوین کرده و برای توسعه منطقه‌ای در کشور پیشنهاد داده است.

وی همچنین ایجاد هلدینگ‌های صادراتی با مشارکت دولت در جهت بکارگیری سرمایه‌های راکد مردمی در مناطق استانی را به عنوان یکی دیگر از طرح‌های تحول در توسعه منطقه‌ای مطرح کرد.

شافعی افزود: از جمله موضوعاتی که در دبیرخانه سه اتاق در جهت توسعه منطقه‌ای کشور مورد بررسی قرار گرفته، استفاده از سرمایه‌گذاری‌های مشترک با کشورهای همسایه است؛ موضوعی که زمینه ساز ایجاد نوار امنیتی و توسعه‌ای در مرزهای کشور خواهد شد.

رئیس اتاق ایران ایجاد دبیرخانه‌های استانی سه اتاق را گام بعدی در توسعه کشور با هدف بهره‌برداری از ظرفیت‌های استانی و توان منطقه‌ای در راستای منافع بخش غیردولتی بیان کرد.

شافعی ضمن انتقاد از نبود مطالعات منطقه‌ای برای توسعه کشور تصریح کرد: اگر در برخی از طرح‌های توسعه‌ای کشور مطالعه‌ای در زمینه وضعیت‌های منطقه انجام می‌شد، هیچ توجیهی برای سرمایه‌گذاری در آن طرح وجود نداشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار