رئیس اتاق اصناف ایران: اصناف را بازی دهید | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ تیر - ۱۳۹۸  
true
true
رئیس اتاق اصناف ایران: اصناف را بازی دهید

فاضلیروزنامه جهان صنعت

 سوغات دوران تحریم برای اصناف چیزی جز گرانی و افزایش قیمت تمام شده کالا نبود، به این وضعیت اگر رکود حاکم بر بازار را هم اضافه کنیم، درست همان وضعیتی می شود که بازار با آن دست و پنجه نرم می کند.

این در حالی است که در میان تشکل های اقتصادی، سهم اصناف در تولید ناخالص ملی بسیار بیشتر از سایر تشکل هاست. با این حال تحریم ها فاز اصناف را تغییر داد و سرنوشت بازار را جور دیگری رقم زد.

اما آنچه از اوایل مذاکرات هسته ای باعث شد اصناف نسبت به روند آن امیدوارتر از سایرین باشند، احتمال سروسامان یافتن نظام تولید و توزیع و رونق دوباره در بازار بود به طوری که رئیس اتاق اصناف در چنین شرایطی بارها اعلام کرد که صنوف بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند کمک و انعطاف دولت نسبت به این جماعت هستند تا تولیدکنندگان خودی نیز از محل شراکت ها و انجام فعالیت های پیمان کاری فرعی بتوانند از فرصت جذب سرمایه خارجی منتفع شوند.

با وجود اینکه یکی از سیاست های دولت روحانی تکیه به بخش خصوصی واقعی و حمایت از تشکل های غیر دولتی است اما از برنامه هایی که می تواند در دوره پسابرجام سبب رشد و شکوفایی اقتصاد کشور شود، خبری نیست. از این رو، در شرایط فعلی انتظار می رود با باز شدن دروازه های اقتصادی به روی کشور، دولت بیش از پیش توجه خود را به سمت اصناف و کسب و کارهای کوچک متمرکز کند.

واقعیت این است که به دلیل تحریم ها، سرمایه اصناف به یک سوم کاهش یافته و به واسطه برخی سیاست های مالی اشتباه دولت، اصناف تاوان سنگینی را پرداخت کردند. اما این مساله که این طیف بزرگ از جامعه تا کجا می تواند در برابر تصمیمات تیم اقتصادی دولت و سیاست های نامشخص بازارگردانی دولتمردان دوام بیاورد، موضوعی است که ما را بر آن داشت تا در این شرایط با علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران گفت و گویی را انجام دهیم.

در ادامه گپ و گفت ما را در مورد وضعیت اصناف و سرنوشت بازاری که با رکود عجیبی سر و کار دارد، می خوانید.

 1. به نظر شما دولت یازدهم از اوایل روی کار آمدنش تا کنون با چه مشکلاتی مواجه بوده است؟

اوضاع نابسامان اقتصادی و فرهنگی ، رکود توام با تورم بالا ، رشد اقتصادی منفی و روند رو به تزاید بیکاری، همراه با مسایل مزمن عملکرد بلند مدت اقتصاد ایران و تحریم های ظالمانه و گسست روابط ایران با جامعه جهانی بخشی از شرایطی بود که دولت در ابتدای کار با آن مواجه بود.  هم چنین بدهی سنگین دولت به بنگاهها ، عدم دسترسی به منابع بانکی و تسهیلات سرمایه در گردش برای عموم بنگاهها ، افزایش قاچاق، قطع روابط بانکی بین المللی و عدم امکان تامین ماشین آلات تولیدی و مواد اولیه مورد نیاز ،ایجاد محدودیتهای صادراتی و از دست دادن بسیاری از فرصتها و بازارهای صادراتی و هزینه سنگین در بازگشت ارز حاصل از صادرات و بسیاری از عوامل دیگر ، تولید داخلی و نظام تامین و توزیع را به سمت بحران و مشکلات فزاینده  سوق داده بود .

 1. در حال حاضر با توجه به شرایط جدیدی که برای کشور به وجود آمده است، دولت در چه صورت می تواند نقدینگی ایجاد کند تا بتواند سرمایه در گردش واحدهای صنفی را فراهم کند؟

با آزاد شدن دارایی های بلوکه شده ایران، ورود سرمایه گذاران خارجی و امکان مجدد فروش نفت بیشتر در ازای دریافت ارز، مقدار قابل توجهی سرمایه وارد کشور می شود که قسمتی از آن در ازای بدهی های دولت به بدنه اقتصاد تزریق شده که می تواند بخشی از کمبود نقدیگی برای پوشش سرمایه در گردش واحدهای صنفی را جبران کند. واحدهای صنفی می توانند از محل دریافت سفارشات جدید، دریافت طلب های معوقه و بالاخص دریافت تسهیلات بانکی، سرمایه در گردش مورد نیاز خود را راحت تر از بانک ها تامین کنند.

البته ممکن است ورود این حجم از سرمایه و نقدینگی به ایران در کوتاه مدت تورم ایجاد کند که دولت می تواند با سوق دادن این نقدینگی به سمت صنایع دارای با ارزش افزوده بالاتر ، سعی در افزایش ظرفیت داخلی کند تا از طریق افزایش عرضه، تورم و افزایش غیرمنطقی قیمت ها را مهار سازد. همچنین کاهش هزینه های واردات به دلیل لغو تحریم ها در نهایت موجب کاهش قیمت تمام شده تولیدات داخلی و دست کم کاهش ۲۰ درصدی نیاز به سرمایه در گردش برای همان میزان واردات قبلی خواهد شد.

در بسیاری از کشورهای جهان بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط نقش اساسی در اقتصاد آن کشورها دارند و ایران نیز به دلیل داشتن واحدهای تولیدی و صنعتی کوچک و متوسط از جمله اصناف می تواند بسیار پررنگ تر از گذشته در اقتصاد کشور ایفای نقش کند.

 1. بخش خصوصی در پسا برجام چه نقشی را می توانند ایفا کنند که باعث رشد و شکوفایی اقتصادی کشور شود؟

یکی از برنامه هایی که می تواند در دوره پسابرجام سبب رشد و شکوفایی اقتصاد کشور شود، حمایت از حضور بخش خصوصی واقعی در اقتصاد است که در این بین نقش اصناف و بازرگانان بیش از پیش نمایان می کند.

اصناف با داشتن بیش از ۸۴۰۰ اتحادیه، ۴۰۰ اتاق اصناف و بیش از ۳ میلیون واحد صنفی اکنون نقش مهمی در اقتصاد دارند به طوری که سهم اصناف در تولید ناخالص داخلی ۱۷.۵ درصد ، در اشتغال حدود ۶.۵ میلیون نفر است ضمن اینکه بیش از ۵۰۰ میلیون دلار از صادرات غیرنفتی کشور مربوط به صنوف تولیدی کشور است. به اعتقاد بسیاری از مسئولان و کارشناسان اصناف کشور، گذر اصناف از پساتحریم در گرو تصویب قوانین انگیزشی است.

با پایان یافتن مذاکرات هسته ای ایران و اثبات حقانیت ایران و ورود به دوره پسابرجام، بخش خصوصی وارد عرصه جدیدی در حوزه اقتصادی شده است.

 1. دستاوردهای پسابرجام تا کنون برای ایران چه بوده است؟

همان طور که شواهد نشان می دهد در سال جاری بسیاری از مدیران و روسای شرکت های بزرگ صنعتی، معدنی و تجاری کشورهای اروپایی در دیدار با مقام های عالی رتبه دولتی و خصوصی ، مذاکراتی را با هدف تقویت روابط اقتصادی دو یا چندجانبه انجام داده اند.

در نخستین اقدام در ورود به پسابرجام، نخستین هیات اقتصادی و بازرگانی ایران که بنده نیز در آن حضور داشتم، با حضور چشمگیر بخش خصوصی کشورمان به ریاست رئیس جمهور به دو کشور ایتالیا و فرانسه سفر کردند و موفق شدند به تفاهمات بسیار خوبی در زمینه های مختلف دست پیدا کنند.

باز شدن سیستم سوئیفت نیز یکی دیگر از دستاوردهایی بود که طی یکی دو ماه اخیر اتفاق افتاد و از این پس صاحبان واحدهای تولیدی و اقتصادی می توانند به طور مستقیم تبادلات پولی و مالی خود را انجام دهند و نیازی به واسطه نداشته باشند.

 1. دولت برای حمایت از اصناف چه اقداماتی را می تواند انجام دهد؟

کاهش مالیات واحدهای تولیدی و محاسبه تعرفه واحدهای تولیدی، توزیعی و خدمات فنی مانند واحدهای صنعتی نمونه هایی از قوانین انگیزشی است که در حال حاضر وجود ندارد و باید برای حمایت از اصناف در دوران پسا تحریم، محقق شود.

یکی از ویژگی های دوران پساتحریم می تواند حرکت منطقی سرمایه ها به سمت بخش های مولد و پرهیز از رفتن به سمت بخش های غیرمولد است ضمن اینکه  ورود سرمایه های خارجی نیز انتظار می رود که این امر می تواند زمینه شکوفایی تولید را فراهم سازند اما به دلیل اینکه حاشیه سود تولید از واسطه گری کمتر است، ضرورت دارد تا دولت ضمن تهیه بسته های تشویقی، سرمایه های ورودی را به سمت تولید سوق داده و با ارائه این مشوقات و تسهیلات انگیزه و توان لازم را در واحدهای صنفی برای تجهیز به روش های نوین در تمام جنبه های فعالیت تولیدی به وجود آورد.

 1. چرا در بخش سرمایه گذاری خارجی، سرمایه گذاران ابتدا به حوزه های راهبردی مانند نفت و خودرو و امثال آن وارد می شوند و سپس در حوزه های مرتبط با اصناف و کسب و کارهای کوچک حضور پیدا می کنند؟

تحلیل های کارشناسان نشان می دهد در بخش سرمایه گذاری خارجی ابتدا ورود در حوزه های راهبردی مانند نفت و خودرو و امثال آن خواهد بود و سپس با اندکی تاخیر در حوزه های مرتبط با اصناف و کسب و کارهای کوچک و متوسط شاهد حضور فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران خارجی خواهیم بود. تداوم این امر در بلندمدت نه تنها موجب محرومیت بخش صنفی از منافع این ورود سرمایه خواهد بود بلکه به علت عدم قدرت و امکان مانور دولت در جلوگیری دراز مدت از ورود کالاهای نهایی و مصرفی، منجر به ایجاد رقابت پرهزینه تولیدداخلی با کالای وارداتی در تمام مشاغل خواهد شد.

 1. دولت چگونه می تواند سرمایه گذاران خارجی را به سمت تولیدکنندگان داخلی هدایت کند ؟

بنابر این دولت باید ضمن ایجاد اطمینان برای ورود سرمایه گذاران خارجی، با همکاری اتاق اصناف زمینه و زیرساخت های سرمایه گذاری مشترک و انواع شراکت ها را فراهم سازد تا تولیدکنندگان داخلی از محل شراکت و انجام فعالیت های پیمانکاری فرعی بتوانند از فرصت جذب سرمایه خارجی منتفع شوند. یکی از راهکارهای موثر در این زمینه می تواند هدایت مشترک دولت و اتاق اصناف ایران به سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در رسته های تولیدی صنفی که به صورت بای بک اقدام به واردات ماشین آلات و تجهیزات مدرن تولید شده به جای پرداخت وجه ماشین آلات کرده و محصولات تولیدی را با کیفیت بالا و قیمت رقابتی به بازارهای هدف صادراتی مورد نظر فروشندگان ماشین آلات ارسال کند.

 1. نظام توزیع در کشور خیلی وقت است که با مشکلات فراوانی روبرو است. به نظر شما علت این موضوع چیست و چه تدبیری باید برای مقابله با آن سنجیده شود؟

بررسی تجربه ورود سرمایه گذاران خارجی به کشورهایی که از شبکه توزیع کارآمدی برخوردار نبوده اند، حاکی از ایجاد شبکه ها و کانال های توزیع اختصاصی آن سرمایه گذاران خارجی دارد. ورود به بخش توزیع در کنار تجارت و تولید توسط سرمایه گذاران خارجی از موارد بسیار محتمل در دوران پساتحریم است. از طرفی به علت نبود شراکت و اتحاد در اجزای شبکه توزیع در ایران ( بر خلاف آنچه که در ژاپن مانع از ورود خارجیان به شبکه توزیع شد) و نیز توان مالی سرمایه گذاران خارجی در برپایی مراکز زنجیره توزیع ( الگوی رایج در خارج از ایران) ، اصناف توزیعی خرده پا با تهدید مواجه خواهند شد؛ لذا نوین سازی مکانیزم های توزیع از طریق آموزش و حمایت صنوف توزیعی و ایجاد ساختارهایی برای فعالیت صنوف توزیعی کوچک به صورت مشترک و تحت نام تجاری واحد، از دیگر مواردی است که می تواند در اولویت برنامه های کوتاه مدت و میان مدت قرار گیرد.

 1. نظر شما در مورد رایزنان بازرگانی ایران در کشورهای مختلف چیست و آنها چه نقشی در خصوص بخش تولید و توزیع می توانند ایفا کنند؟

در جلسه تبیین استراتژی های تجارت بین الملل اصناف که آبان ماه ۹۴ با حضور بیش از ۳۰ نفر از رایزنان بازرگانی ایران در کشورهای مختلف جهان در اتاق اصناف ایران برگزار گردید، اعلام شد که رایزنان بازرگانی به عنوان سفیران اقتصادی کشور می توانند در بخش تولید و توزیع به ویژه ساماندهی نظام توزیع، اصناف را یاری کنند.

یکی دیگر از نکات مهمی که درجلسه مذکور به آن اشاره شد این بود که رایزنان بازرگانی همچنین می توانند در ورود تکنولوژی برای بهسازی و نوسازی صنوف تولیدی به اصناف کمک کنند.

اکنون ۹۱ درصد بازرگانی داخلی دست اصناف است و در بخش توزیع اکثر فروشگاه های کوچک، متوسط و بزرگ در دست اصناف است ضمن اینکه حدود ۴ درصد توزیع توسط فروشگاه های زنجیره ای صورت می گیرد.

اصناف با داشتن حدود ۲۴ میلیون نفر نفوذ جمعیتی ، یک قدرت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برای کشور محسوب می شوند و می توانند در هر یک از عرصه های مورد اشاره نقش بسیار چشمگیری ایفا کنند.

 1. به نظر شما ایران می تواند قدرت اقتصادی منطقه دست شود؟

در حال حاضر اقتصاد کشورهایی مانند ترکیه حدود ۱۰۰ درصد و مالزی ۸۳ درصد مردمی است و توسط مردم اداره می شود و این مسئله نشان می دهد که در صورتی که جمهوری اسلامی ایران به سمت هر چه بیشتر مردمی شدن اقتصاد حرکت کند، می تواند در تحقق اهداف سند چشم انداز کشور که در افق ۱۴۰۴ پیش بینی کرده مبنی بر قدرت برتر اقتصاد منطقه ، به آن دست پیدا کند.

 1. نقش و جایگاه اصناف در صادرات چگونه است؟

در حال حاضر سه اتاق اصناف، بازرگانی و تعاون در کشور به عنوان نمایندگان بخش خصوصی هستند که اتاق بازرگانی با ۸۵ هزار کارت بازرگانی و ۳۰۰ تشکل، اتاق تعاون نیز با ۷۱ تشکل و اتاق اصناف با ۳ میلیون واحد صنفی و ۸۴۰۰ تشکل (اتحادیه) در کشور فعالیت دارند و بر اساس آنچه که در منابع مختلف در مورد تعریف بنگاه های کوچک و متوسط (SME ها) آمده، عمده ترین سهم از بنگاه های خرد، کوچک و متوسط در ایران ، از آن اصناف است.

همچنین بیش از ۹۵ درصد کالاهای وارداتی کشور و ۷۰ درصد محصولات صنایع بزرگ کشور از طریق شبکه عمده فروشی و خرده فروشی اصناف توزیع می شود.

اصناف ایران در چهار گروه شامل صنوف تولیدی ( ۲۲ درصد)، توزیعی ( ۴۵ درصد) ، خدمات فنی ( ۱۸ درصد) و خدماتی ( ۱۵ درصد) در بیش از ۱۸۵۰ رسته صنفی فعالیت دارند.

نقش و جایگاه اصناف در صادرات قابل توجه است به طوری که اکنون بیش از ۵۰۰ میلیون دلار صادرات کالاهای غیرنفتی( بدون احتساب فرش و زعفران) از محصولات صنفی است که با احتساب بخش خدمات گردشگری مانند هتل و رستوران ها، نقش بیش از ۲ میلیارد دلاری در صادرات کالا و خدمات مربوط را محصولات صنفی شامل می شود.

به اعتقاد کارشناسان و صاحب نظران مسایل بازرگانی، اصناف ایران می توانند با تاسیس شرکت های قدرتمند و بسیار بزرگ، سهم بزرگی از صادرات محصولات بخصوص صنایع غذایی، میوه و یا مصالح ساختمانی را به کشورهای حوزه خلیج فارس داشته باشند و یا در برخی از کشورها با تاسیس فروشگاه های زنجیره ای ، محصولات ایرانی را عرضه کنند.

این کارشناسان همچنین نقش اصناف در اقتصاد را بسیار مهم می دانند و معتقدند: برخی کشورها مانند تایلند با داشتن سالانه ۳۵ میلیون گردشگر، تجربه زیادی در بخش صنوف دارد و به همین دلیل نرخ بیکاری آن کشور صفر است؛ لذا استفاده از تجارب کشورهای موفق می تواند برای ما هم راهگشا باشد.

 1. در پایان اگر صحبت خاصی دارید، بفرمایید.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که احیای اقتصاد ایران پروسه ای زمان بر است و باید با مجاهدت و گذشت این نتیجه به بار آید. برجام و شرایط پسا تحریم ابتدای راهی دشوار و طولانی است و اگر میخواهیم کشورمان به نقطه ایده ال و بایسته برسد، این مهم جز با همت همه اقشار و اجزای ملت غیر ممکن است.پس باید همه دست در دست هم بدهیم و با هدفگیری اقتصاد مقاومتی و خودداری از ایجاد مطالبات غیرواقعی و افزایش توقعات غیر ضروری، آبادانی و سربلندی کشور را نشانه بگیریم.

منبع : روزنامه جهان صنعت. پروانه کبره

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false