آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری روز بازارهای جمعی ابلاغ شد | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۸ دی - ۱۳۹۷  
true
true
آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری روز بازارهای جمعی ابلاغ شد

حمایت از تولیدات داخلی از جمله صنایع دستی، خانگی و روستایی و کمک به رفع سد معابر عمومی و فروشندگان کم سرمایه از اهداف آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری روزبازارهای جمعی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری روز بازارهای جمعی( موضوع ماده ۸۵ قانون نظام صنفی) به تصویب وزیر صنعت، معدن و تجارت رسید و برای اجرا به روسای سازمان صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور ابلاغ شد.
براساس ماده یک آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری روزبازارهای جمعی موضوع ماده ۸۵ قانون نظام صنفی روز بازار مکانی است برای عرضه کالا و محصولات صرفا داخلی توسط افراد یا واحدهای صنفی که به صورت موقت وفق شرایط این آیین نامه ایجاد می گردد. منظور از کارگروه نیز کارگروه راهبری روز بازارهای جمعی است.
حمایت از تولیدات داخلی منجمله صنایع دستی، خانگی و روستایی و کمک به رفع سد معابر عمومی و فروشندگان کم سرمایه نیز از اهداف آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری روزبازارهای جمعی است.
در ماده سه آیین نامه آمده است: به منظور تشخیص ضرورت ایجاد روز بازارها و نظارت بر حسن اجرای این آیین نامه در هر شهرستان کارگروهی متشکل از روسا یا معاونان دستگاه های زیر تشکیل می گردد:
۱-شهرداری (رئیس)
۲-سازمان و یا اداره صنعت، معدن و تجارت
۳-جهاد کشاورزی
۴-اتاق اصناف
۵-تعاون، کار و رفاه اجتماعی
تبصره: جلسات کارگروه با حداقل چهار عضو تشکیل و تصمیمات آن با سه رای معتبر خواهد بود. ضمنا در صورت تشخیص کارگروه از نمایندگان سایر دستگاهها و تشکل ها بدون داشتن حق رای برای شرکت در جلسات دعوت به عمل می آید.
در ماده ۴ این آیین نامه، ضرورت ایجاد یک یا چند روز بازار، تعیین ضوابط واگذاری، تعداد غرف، مکان های قابل واگذاری و ضابطه تولیدات داخلی به منظور جلوگیری از اختلال در عرضه محصولات توسط واحدهای صنفی با پیشنهاد مشترک شهرداری و اتاق اصناف بر عهده کارگروه گذاشته شده است.
براساس ماده ۵، متقاضیان اعم از صنفی، صنعتی، مشاغل خانگی و روستایی، صنایع دستی و نیز فروشندگان کم سرمایه و فاقد مکان می توانند از امکانات روز بازارهای پیش بینی شده مطابق مقررات تعین شده توسط کارگروه استفاده کنند.
طبق ماده ۶ آیین نامه اجرایی نحوه برگزاری روز بازارهای جمعی، چگونگی قیمت گذاری کالاهای قابل عرضه در روز بازارها تابع مقررات عمومی کشور است.
در ماده ۷ آمده است؛ این آیین نامه به استناد ماده ۸۵ قانون نظام صنفی مشتمل بر ۷ ماده و یک تبصره توسط دبیر خانه هیات عالی نظارت تهیه و به تصویب وزیر صنعت، معدن و تجارت رسیده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false