درباره ما | اتاق اصناف ایران
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۹ مرداد - ۱۳۹۸  
true

اصناف و بازاریان همواره به عنوان قشری از جامعه  شناخته میشوند که در بستر تحولات اقتصادی و اجتماعی جایگاه و کارکرد گسترده و در عین حال موثری در حوزه های مختلف داشته اند. در اقتصاد ایران اصناف به عنوان آخرین حلقه اقتصادی اهمیت ویژه ای در رشد و پویایی اقتصاد کشور داشته و به دلیل گستردگی ارتباط مستقیم با آحاد مردم مثابه قلب اقتصادی جامعه عمل می نمایند .
واحدهای صنفی حلقه واسط بین تولیدکنندگان (واردکنندگان) و مصرف کنندگان میباشد. آن ها با انتقال کالا از تولیدکنندگان (با صرف هزینه وزمان کمتر همواره با رعایت استانداردهای سلامت کالا) به مصرف کنندگان و در مقابل آن ، انتقال منابع نقدینگی از مصرف کنندگان به تولیدکنندگان ، چرخه اقتصاد کشور شکل می گیرد. اگرچه این گونه واحدها در کشورهای مختلف از نظر کارکرد و حتی شکل ظاهری متفاوت میباشند اما به طور کلی از وظایف یکسانی برخوردار می باشند .
اصناف ایران در چارچوب قانون نظام صنفی تحت مدیریت کلان وزارت بازرگانی سابق و طی سنوات اخیر با برنامه ریزی و نظارت وزارت صنعت ،معدن و تجارت با سیاست گذاری که توسط هیات عالی نظارت سازمانهای صنفی که عملا هیات دولت در امور اصناف تلقی می گردد، متشکل از ۲۰ عضو که ۶ نفر وزرا هفت نفره هیات رئیسه اتاق اصناف ایران ، روسای اتاق بازرگانی ایران و اتاق تعاون ،دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بقیه اعضا از مسئولین ارگانها و نهادها فعالیت می نمایند

true
 1. علی اکبر ریوندی

  بسمه تعالی
  با سلام و احترام
  به عرض می رساند طبق مصوبه و دستور اتحادیه مشاوران املاک از اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ حق کمیسیون معاملهء خریدوفروش ملک در بنگاه های املاک برای مبالغ تا پانصدمیلیون تومان بطور غیر منطقی و غیر معمول تا ۶۱درصد افزایش یافته است و مبلغی که از قدیم طبق درصدی از قیمت خرید و فروش ملک و بطور ثابت بوده است اکنون افزایش یافته است . بدین معنا که اگر در سالهای گذشته قیمت یک ملک دویست میلیون تومان بوده است ، دویست میلیون تومان ارزشی مشخص داشته و مبلغ کمیسیون تعیین شده از آن هم ارزشی مشخص داشته و امروز با افزایش تورم همانطور که قیمت ملک افزایش یافته به همان نسبت هم حق کمیسون مشاوران املاک ، برای آن ملک افزایش داشته است . و بطور خودکار کمیسون هم با افزایش قیمت ملک افزایش پیدا خواهد کرد .واین غیر معقول ، جابرانه و ظالمانه است که اتحادیهء املاک بخواهد این قانون ثابت محاسباتی را افزایش دهد ، و بخواهد تورم را به محاسبات ثابت تسری بخشد !!! و در این وانفسای اقتصادی که مردم با هزار زحمت و کاستن از خرج خوراک و پوشاک و مخارج دیگرشان در تلاشند تا سقفی برای خود دست و پا کنند ، بجای اینکه دولت و اتحادیه املاک در راه تسهیل این فرایند برآیند و کمک حال مردم باشند ، حال رییس اتحادیه بیاید و با اقدامی نسنجیده ،ظالمانه و ضد طبقهء مستضعف جامعه عمل کرده و حق کمیسیون بنگاه ها را افزایش دهد.
  این درحالی است که اولا افزایش کمیسیون مثل این است که بگوییم چون تورم است ، این قضیهء ۲+۲ که قبلان ۴ میشد ، اکنون ۵میشود!!! ، دوم اینکه همان مبلغ قبلی هم که بنگاه داران از مردم دریافت می کردند نیز بسیار زیاد و غیرمعقول بود چرا که برای معرفی یک ملک چه برای خرید و چه برای اجاره ، یک بنگاه زحمت آنچنانی نمی کشد که بیاید صرفاّ برای معرفی یک ملک و بستن قرارداد – که حتی اگر مشکلی بین طرفین پیش بیاید ، هیچگونه پاسخگویی از سمت بنگاه انجام نمی شود و طرفین باید به دادگاه حل اختلاف مراجعه کنند ! – یک چنیین مبالغ هنگفتی دریافت کند .
  راه درست کمیسون این است که مبلغی منصفانه از طرف اتحادیه مشخص شود و هر ساله مثل کرایه تاکسی بر آن افزوده شود . و آن هم مبلغی باشد بطور مثال برای معرفی ملک و بستن قرارداد اجاره : از هر طرف در امسال یعنی ۱۳۹۵ حدود یکصد هزارتومان و برای بستن قرارداد خرید ملک : از هر طرف حدود سیصدهزار تومان ، و این در سال آینده طبق تورم افزایش یابد .
  اگر در سالهای قبل ریییس اتحادیهء املاک وقت ، برای مبلغ کمیسیون بنگاه معیار ” درصد ” را تعیین کرده برای این بوده که این مبلغ ورای تورم باشد و به مشاوران املاک ضرر نخورد. و از جهتی دیگر ، با این معیار تعیین شده ، اتحادیه مجبور نباشد که هرساله نرخ جدید تعیین کند و با افزایش مبلغ کمیسیون بنگاه بخواهد تورم را بر آن بی اثر کند ! دیگر دلیل هم اینست که این درصد تعیین شده نیاز به افزایش نداشته در غیر این صورت، در همان لوحی که میزان کمیسیون تعیین شده بود ، تعیین میکرد که هر ساله درصدی به این کمیسون افزوده شود!!!
  هرچند که همان مبلغ کمیسیونی که قبلا هم از مشتریان نگون بخت دریافت می شد ظالمانه و پول زور ، بود ولی اکنون آقای عقبایی –رییس اتحادیه مشاوران املاک- مرحمت فرموده و بنای محکمی بینان نهادند در پی این که ضعفای جامعهء اسلامی ، ضعیفتر و ثروتمندان و مرفهان بی درد ، ثروتمندتر شوند. و با این عمل برای این دنیا و آن دنیایش دعای خیر و ذخیرهء آخرت گردآوری کرده است. دعا و آه دلسوختگان ضعیف و مستضعفان کم توان جامعه که می تواند هر بنیان محکمی را به خاکستر کند .
  و درپایان این مستضعف سربدار ، از آن مرجع بزرگوار و تمام دستگاه های نظارتی و حامی واقعی مردم تقاضای پیگیری اکید و اقدام و عمل مسرانه در جهت جلوگیری از ریشه گرفتن این ظلم عظیم شده و مانع از افزایش نرخ از ۰.۲۵درصد به نیم درصد گردید .
  و من الله التوفیق
  یکی از مستضعفین : علی اکبر ریوندی ۰۹۰۱۲۶۸۷۰۷۹
  ۲۶ /۰۲/۱۳۹۵

 2. مسعود

  یک بخش از وظایف مشاورین املاک آماده سازی اسناد دو طرف معامله برای امضای خریدار و فروشنده است که با توجه به مبلغ هنگفت کمیسیون حتما باید بعهده گرفته شود .در این خصوص چه اقدامی صورت گرفته است ؟!

 3. علی

  با سلام بنده مشکلی با یکی از بنگاه های مسکن شهرستان پیدا کردم با اینکه کلی مدرک داشتم که بنگاه دار تخلف کرده اون همه در چند مورد نه اتحادیه کاری انجام داد نه اتاق اصناف همه این اتحادیه و اصناف با هم هستند وقتی رییس اتحادیه رو خود بنگاه داران مشخص میکنن چه انتظاری داریم ما مردم ساده که اتحادیه حق ما رو بگیره

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false